Krbová kamna + plynový kotel na jeden komín

Od: Datum: 09.03.13 20:21 odpovědí: 22 změna: 12.03.13 11:10

Zdravím všechny, řeším jednu otázku, kupujeme byt kde je podlahové vytápení plus vytápění plynovým kotlem se zásobníkem.

Rád bych plynový kotel měl pouze jako záložní zdroj a dokoupil pouze boiler. Co mě ovšem napadlo zda mohu do bytu umístit krbová kamna s výměníkem a napojit je na komín jako má plynový kotel a kamna napojit na radiátory u plynového kotle.

Šlo mi o to jestli existuje nějaká klapka, která by mi umožnila používat skoro celoročně komín na krbová kamna a někdy třeba znovu zapnout kotel a zatopit plynem pokud by podlahovka nestačila. Byt je ve zvýšeném přízemí v centru HK ve staré zástavbě.

Za odpověď děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 09.03.13 20:36

Každý zdroj musí mít svůj komín - průduch. Takže si přestaňte lámat hlavu s nějakou klapkou. Žádný kominík by vám revizní zprávu nevydal.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xboxcamel
Datum: 09.03.13 20:48

Ani kdybych vyloženě odpojil plynový kotel a z druhé strany připojil ty krbová kamna.

Od: uska®
Datum: 09.03.13 20:53

Buď budete topit plynem nebo dřevem, obojí na jeden komín nelze. Pozvěte domů kominíka, stejně budete potřebovat jeho požehnání a třeba přijde na způsob, který by vám vyhovoval.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.13 20:55

ono řekl bych že největší problém je v tom, že ty plynové komíny nejsou určene na takové teploty co produkuje krb.. u plynaku to je prakticky jen odvětrani... ale když už tu píšu tak mám otazečku... u nás v kraji davaji dotace na vyměnu kotle za ekokotel... chtěl bych do baráku přidat kotel na tuha paliva ale problem je v tom, že to se týká výměny kotlu a ja tam momentalně žaden starý kotel nemám... nemá s tím někdo zkušenosti? nešlo by to nějak vyřešit? nebo mam prostě smůlu a na dotaci nemám nárok?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.13 15:18
budu to resit stejne a to tak,ze bud vyfotim nekde stary kotel a necham si napsat likvidaci, nebo nekde na inzerat koupim levny kotel a zlikviduji... vlk se nazere a koza zustane cela
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.13 11:52

taky mě to tak napadlo, ale záleží jaký bude výsledek :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.13 14:21

tak nepředpokládám, že to lze nějak zjistit mimo to, že by to někdo vysloveně prásknul. Protože o tom, co tam bylo za kotel přeci nikde nejsou důlazy a vlastně ani nový topenář to vidět nemusí. Odpojeno před jeho příchodem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.13 21:24

Sdělte prosím, jaký komín má plynový kotel. Není to nerezová vložka do normálního zděného komínu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xboxcamel
Datum: 09.03.13 21:39

napsal jsem současné majitelce teda vlastně už minulé, které jsme umožnili byt ještě užívat zda by to nevěděla, je tam kotel dakon unica dua a je starý a přijde mi, že bych s ním právě protopil kvanta. je to byt 105m2 a paní protopila za rok 27 400kwh plynu říká, že to nějak neregulovala, ale v současném bytě 49m2 máme se dvěmi vafkami spotřebu kolem 6tis kwh. Tak hledám náhradu...

Od: xboxcamel
Datum: 10.03.13 10:49

Takže mi majitelka napsala , že Komín v kuchyni je vyvložkován a plynový kotel je napojen na tento komín.

Datum: 10.03.13 14:28

Proč jsem se ptal? Protože kdyby byla nerezová vložka umístěna např. do komína o průřezu 450 x 450 mm, tak by se daly spaliny z krbových kamen odvádět okolo této vložky. Nebylo by to sice úplně košér, ale při občasné kontrole stavu nerezové vložky v místě sopouchu pro krbová kamna by to bylo bezpečné. Sám to mám takto na chalupě a nerezová vložka obtékaná spalinami z kotle na tuhá paliva je pouze pokryta napečenou vrstvou bílého popílku, takže žádné vznícení sazí v komíně nehrozí :)) Ušetřil jsem nejméně 10000,. Kč za další nerezovou vložku pro kotel na tuhá paliva.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xboxcamel
Datum: 10.03.13 14:52

No jde o to jestli by to takto kominík schválil budeme bydlet ve společenství vlastníků kde kontroly budou každý rok.. ono stejně nám to musí udělat firma udělat otvor do komína z druhé strany co je plynový kotel dále napojit na vodu udělat to oběhové čerpadlo a pak tedy ještě nějaký ten záložní zdroj k oběhovému čerpadlu... Nevím ani jaký výkon si vybrat, místnost kde bude krb umístěn má 20m2 a pak přes radiátory potřebuji vytopit záchod koupelnu chodbu plus 3 místnosti po 20m2.

Datum: 10.03.13 22:25

Právě, to by kominík neschválil. Vzhledem k tomu, že jde o dům ve vlastnictví SVJ, tak musí být vše podle předpisu - to znamená plynový spotřebič zvláštní spalinovod a kamna na tuhá paliva zvláštní komínový průduch, do kterého ovšem (pokud by měl patřičně velký průřez) mohou být zaústěna i 2 kamna v témže podlaží.

doplněno 10.03.13 22:29:

Ještě k výkonu těch krbových kamen s výměníkem: Pokud chcete vytápět tím výměníkem chodbu, koupelnu, WC a ještě 3 místnosti o výměru 20m2, tak tak výkonná krbová kamna s výměníkem neseženete!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xboxcamel
Datum: 10.03.13 23:20

no zkusím ještě majitelce napsat jestli tam není více komínů vedle sebe, sami máme nyní byt taky v SVJ a komín jsme nechali zazdít, ale přemýšlím jestli každý byt nemá svoji rouru. Jinak našel jsem si Trino s výměníkem , haas + sohn výkon vzduh 2,7kwh a do vody 7,7kwh. A podle kalkulace co tam mají by to mělo vystačit. jsou 4 20m2 místnosti jako do elka a krb by byl umístěný uprostřed těch 3 a pak už je pouze chodba 2,4 x 3m, záchod 0,9 x 2,1 m a koupelna 2 x 2,2m.

http://kamna.astranet.cz/stor…dsdetail.asp?strGoodsID=cf117

Od: xboxcamel
Datum: 10.03.13 23:25

http://vaserealitycz.cz/nemov…nabidka=prodej-byt-3-1-108-m2 byt. krb by by byl umístěn v prostřední místnosti vpravo.

Od: edge®
Datum: 10.03.13 23:48

To, že nemůžete využít jeden komín pro oba typy výhřevu už víte. Takže bych si zajistil projektovou dokumentaci a poptat se jeslti je technicky možné využít jiný komínový průduch.

Ale co je mi nejvíce nejasné, jak moc praktcké je topit tuhými palivy v bytě? U toho si nejdříve vzpomenu na jedno komické video kde si majitel bytu šel motorovou pilou pokácet strom v parku a potom jej přímo v bytě na cirkulárce řezal a potom štípal*smich*. Nejde ale jen oto, že existují lisované pelety a přímo již připravené palivové dříví, ale jaké skladovací možnosti budete mít?

Ale stejně se obávám, že nenajdete jinou možnost než topit plynem. V tom případě je tu možnost koupě úsornějšího plynového kotle a možná i nastudovat možnosti příspěvku z akce zelená úsporám. Bytový dům vypadá nezateplen, ale píší, že je v přípravě výměna oken a i to by mělo výrazně pomoct. Ale pokud paní říká, že nijak výhřev neregulovala a měla možná i ráda pěkně teplíčko. Tak pokud se budete snažit regulovat dostanete se na mnohem nižší výsledky než Vám sdělila bývalá majitelka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xboxcamel
Datum: 11.03.13 08:53

No tak říkali jsme si, že by to bylo fajn mít možnost si zatopit kamny v bytě. Jinak k bytu máme i přímo pod bytem je to pár kroků 22m2 sklep takže jsem si žíkal zde uskladnit dřevo. Jinak na fotkách to ještě není, ale vlastně na konci roku se všechny sklepní okýnka hodily do plastu a i byt má nyní mimo kuchyně (kde jsou v plánu balkonové dveře) nová plastová okna a podlahy v těchto 3 místnostech jsou nyní dokončeny nové včetně podlahového vytápení a říkala mi včera že už si teplotu snižovali, že je to znát. Říkal jsem si že mít byt využívatelný třemi způsoby topení by bylo fajn a lépe by se reagovalo na zvyšování cen a taky přece jen krb navodí atmosféru pohody. Plyn bych chtěl asi nechat odpojit dokončit podlahovku po zbytku bytu a myslím si že bych mohl i s tou podlahovkou ušetřit jelikož v bytě jsou vysoké stropy a podlahovka si hlídá teplotu ve výšce 1,5m a teplotu podlahy což tento plynový kotel 10 let starý si myslím, že mi moc neušetří. Budu doufat, že bude k dispozici ještě jeden komín a nebo prostě plyn odpojíme a napojíme krb. Ono asi to rozseknou podlaháři podlahovka je po celé ploše tak jestli vůbec můžeme ty kamna umístnit nad dráty podlahovky.

Datum: 11.03.13 11:01

nechápu dost dobře myšlenky, které tu probíhají. Chcete odpojit podlahovku, která si hlídá teplotu do 1,5m a naopak napojit krbová kamna, když máte vysoké stropy? To chcete, aby co topíte nastoupalo zhůru ke stropu a až se ohřeje vršek, část toho smaozřejmě odejde, tak chcete ohřívat i případně zbylé místnosti? Vidím v tom jeden velký zmatek. Tam kde je plyn, bych raději řešil ekonomičnost plynu a ne tuhá palliva. Co se týče podlahovky, tam prostě vynecháte v prostoru krobovek vedení.

Každopádně se mi zdá, že do toho narvete spousty peněz - do všech technologií ve snaze ušetřit, zatímco proděláte na tom, že ve finále budete používat pouze jednu a ve zbytku jen budou peníze proinvestované.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Od: xboxcamel
Datum: 11.03.13 11:52

Zdravím je to tak byt kupuje ve stavu, že je tam 12 let starý plynový kotel a půlka bytu má podlahovku elektrickou po celé ploše, My se do bytu budeme stěhovat v polovině příštího roku a je na nás zda doděláme podlahovku i ve zbytku bytu kuchyň, chodba, koupelna, záchod a nebo zda vyměníme kotel za nějaký úspornější. Líbila se nám vyhlídka plyn zrušit a topit pouze podlahovkou a na dotápění a atmosféru v obývacím pokoji nainstalovat kamna s výměníkem a ty napojit na radiatory a bojler.

Od: edge®
Datum: 11.03.13 15:19

Myslím, že to nebude tak jednoduché jak si myslíte. Pokud zrušíte plynový kotel, musíte stávající vložku vyndat a po zkontrolování kominíkem nejspíš budete muset provést vložku i na tuhá paliva. Což není žádná levná investice. A celkově jeslti je to vůbec možné mít takto v bytě krbová kamna. Napřed bych si tedy zjistil zkutečnosti ohledně těch komínů a až potom plánoval rušení plynového kotle. Ono by skutečně stačilo vyměnit kotel za nový úsporný.

Myslel jsem, že je tam podlahové topení s ohřevem vody a ne elektrické. S tím elektrickým samozřejmě ušetříte za plyn, ale cena se naopak zvedne na elektrice. Krbová kamna budou potřeba projednat s vlastníkem celé nemovitosti popřípadě všemi obyvateli bytového domu. Přinejhorším i se samotným městským úřadem.

Podlahové topení se většinou využívá jen pro kuchyni, obývací pokoj a koupelnu+WC. Prvotním úmyslem bylo podlahové topení využívané pouze pro koupelny. Není ho dobré používat pro místnosti určené ke spaní. Jeho výhoda a to je teplo od noh je tam minimálně využitá, s tím, že většinu času v těchto místnostech ležíte v posteli. Zadruhé to údajně způsobuje vyšší riziko víření prachu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xboxcamel
Datum: 12.03.13 11:10

Tak jsem právě zjistil dobré i špatné zprávy, Byt, který kupuji má 4 komíny v každé místnosti jeden. Pouze je tedy vyvložkován ten na plynový kotel a délka komínů je 15m. Co jsem ovšem zjistil, že majitelka do podlahy nechala dát kabely o výkonu 60m2 takže je to spíše na temperaci podhaly, takže stejně budu muset zůstat u plynu...a spočítat si jestli tu podlahovku nemám odpojit a vrátit se k nízkému tarifu. Jinak ještě musím spočítat to vyvložkování komína krb a všechny ty věci kolem jako čerpadlo ventyly atd. Nedělal to z Vás někdo abych měl představu s čím počítat...

Od: xboxcamel
Datum: 10.03.13 23:25

http://vaserealitycz.cz/nemov…nabidka=prodej-byt-3-1-108-m2 byt. krb by by byl umístěn v prostřední místnosti vpravo.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.