Elektrická skříňka musí být mimo dům?

Od: Datum: 07.03.13 13:24 odpovědí: 5 změna: 07.03.13 22:02

Chystáme se stavět plot a proto musíme naplánovat i elektřinu, kterou budem renovovat v budoucnu. Nyní máme elektřinovou skříňku s hodinami a jističi v domě. Když budeme v budoucnu chtít udělat komplet novou elektřinu, je povinností mít tu velkou skříňku venku. Může být třeba až za naším plotem, tedy čelem otočená k domu?

Pokud můžem novou skříň s jističi mít uvnitř, můžeme v plotě udělat jen tu hubenou skříňku na hlavní přívod a hodiny? Mohou být dvoje hodiny nad sebou (máme dvougenerační dům) nebo musí být vedle sebe? Nevíte, jak je ta hubená skříňka přesně široká?

Děkuji a omlouvám se za množství dotazů...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: 111*
Datum: 07.03.13 14:06

nejpřesněji ti to prozradí dodavatel, e-on, čez ,atd..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.03.13 16:10
avatar

Elektroměr a hlavní jistič musí být přístupný z veřejného prostranství (aby byl možný odečet ve Vaší nepřítomnosti a aby Vám ho mohli pdpojit v případě Vašeho neplacení). V domě pak máte jen rozvaděče s jističi a ty už můžou být prakticky kdekoliv. Elektroměry můžou být nad sebou, ale minimálně a maximálně v takové výšce, aby byl možný jejich pohodlný odečet (přesnou výšku z hlavy nevím a hledat se mi to nechce).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ladaadal*
Datum: 07.03.13 18:52

Přesně jak píše Magdon. A na tu výšku pozor. Známý dostavěl dům, trošku pozměnil terén, takže elektroskříň vyšla o 7cm výš. Myslel si, že je to v pohodě. Pak přišel pimprlík (nevím jestli na revizi nebo už na odečet), co by musel mít štafle i k oknu do sklepa a vztekal se jak malej harant. Museli mu tam udělat schůdek, aby líp viděl. A to drvalý a pevný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 07.03.13 19:15

Elektroměr může být umístěn i ve vnitř v domě "co nejblíže vstupním dveřím" takže pokud je ta možnost tak ihned za dveřmi ale majitel se musí zavázat že bude schopen umožnit odečet elektroměru v předem stanovených termínech a umožní přístup do elektroměru. Celkem často se to dělá uvnitř. Skřín by měl být viditelně označena (nálepka blesku) a měla by být u dveří kvůli krizovím situacím (např. pro hasiče)

doplněno 07.03.13 19:22:

Ovšem uvnitř ho můžete mít pouze zda se jedná o rekonstrukci starého domu pokud se jedná o novostavbu bude se snažit distributor umístit Elektroměr ven tedy do plotu, po domluvě by to šlo dohodnout. Pokud je umístěn venku "v plotu" tak dvířka elektroměru směřují ven z pozemku.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hopŽ
Datum: 07.03.13 22:02
avatar

Elektroměr "venku" znamená, že musí být dostupný i bez Vaší přítomnosti, pokud předěláváte elektro, nevím o možných výjimkách. Jističe pro jednotlivé okruhy můžete mít, jak bylo psáno, téměř kdekoli, těchto bytových rozvaděčů může být více.

Můžete mít i několikeré hodiny nad sebou, musí být dodržena maximální výška číselníku (displeje) 170cm nad okolním rovným terénem, elektroměr nesmí být umístěn přímo nad schody. Sdružené elektroměrové rozvaděče mívají i čtyři elměry nad sebou. Doporučuji elektroměrový rozvaděč koupit (nevyrábět doma na koleně), kupujete jej i s potřebnou revizí a certifikátem, pak už bude nutná jen revize na připojení.

Minimální "hubenost" skříňky je přesně daná v technických podmínkách Vašeho distributora, Praha může mít elměrové rozvaděče užší, protože nemusí být rezervovaný prostor pro HDO (je integrován v elektroměru), u ČEZu a EONu to jsou dva přístroje, pokud se něco nezměnilo...

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.