Lze ležatý bojler použít svisle?

Od: Datum: 07.03.13 11:30 odpovědí: 18 změna: 05.05.13 21:20

Prosím o radu, mám kombinonaný bojler ležatý 180l a chci ho použít na ohřev vody pouze ústředním topením s nucenýn oběhem(čerpadlem)- ne elektrikou. Z nedostatku místa ho potřebuji dát svisle. Bude to fungovat? děkuji za rady

doplněno 07.03.13 18:21:

označení LOT Technoplast topolčany , vyrobený v roce 1986 ale nikdy nepoužitý další viz foto

doplněno 07.03.13 18:51:

dalšíSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 07.03.13 11:45

O jaký jde typ? - Bojleru samotnému je jedno, v jaké je poloze, záleží ale na umístění výměníku (topného tělesa), zda bude ohřívat všechnu vodu uvnitř nebo jen její (malou) část.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: punkac1*
Datum: 07.03.13 18:52

foto

Datum: 05.05.13 21:20
avatar

Na fotce je ale bojler svislý.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: punkac1*
Datum: 08.03.13 19:37

Děkuji všem za názory, a doplním ještě další info.
Bojler by měl fungovat jako záložní mám instalovaný komb.bojler Dražice 200 l a protože spotřeba a cena teplé vody stoupla, hledám řešení. 180l se doma nečinně válí ( sice starý ale nikdy nepoužitý _ nezanešený vodním kamenem max. rzý _ nejdříve bych ho ale natlakoval ) a proto jsem ho původně chtěl instalovat jako druhý vedle kotle a používat pouze přes topnou sezonu ( popř. v budoucnu v letě solár) . Buď bych používal jeden nebo druhý pouze přepnutím kohoutu přívodu studené vody do bojleru.
Po zvážení jsem přišel na druhou variantu :
Namontoval bych ho před stávající bojler na předehřívání vody viz nákres
Odvzdušnění bojleru by bylo teoreticky možné , před instalací topnou trubku UT zavodnit na oba konce bojleru dát kohouty, na studenou vodu ještě před kohout odvzdušňovák nebo kohout s vypoušťákem, namontovat bojler na topení a před puštěním vody do topné soustavy ještě odvzdušnit trubku před bojlerem.
PS: vím že by bylo nejlepší koupit svislý bojler , ale myslím že za pokus by to stálo investice do 1000kč .
- 2-3 kohouty , 2x Tčko, PPR trubka cca 4m + kolena , černá trubka + kolena mám závitnici taky

doplněno 08.03.13 19:43:
chyba v textu - oprava :
Odvzdušnění bojleru by bylo teoreticky možné , před instalací topnou trubku UT zavodnit na oba konce bojleru dát kohouty, na teplou voduještě před kohout odvzdušňovák nebo kohout s vypoušťákem, namontovat bojler na topení a před puštěním vody do topné soustavy ještě odvzdušnit trubku před bojlerem.
Od: miky09
Datum: 07.03.13 11:54
Odtok teplé vody je řešen tak, aby se odebírala voda z nejvýše položeného místa. Bude-li bojler v jiné poloze, nebude správně fungovat.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 07.03.13 12:21

Při svislé montáži bojleru je rozhodující a musí být připojení odběru teplé vody pro spotřebu, umístěno v horní části svisle instalovaného bojleru . miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.03.13 12:43
avatar

Máte vymyšlené, jak to uděláte s trubkami a s odvzdušněním? Trubky by měly do bojleru vstupovat vždycky ze spodní strany a odvzdušnění musí být nahoře, jinak se vám nepodaří bojler naplnit.

Ale zase na druhou stranu, jedno řešení bych měl. Je to ale nouzovka a provizorium. Bojler se dá zapojit i trubkami nahoru a odvzdušňovat přes nějaké sběrače vzduchu, jedním na přívodu, druhým na výstupu. Fungovat vám bude, i když samozřejmě ne tak dobře, jak by fungoval normální svislý.

doplněno 08.03.13 09:25:

promiňte, ale v dotaze nahoře jste neuvedl stáří bojleru. Kdybyste uvedl letopočet výroby, pak bych vám dal jednu jedinou radu.

Jestli chcete šetřit, pak ten starý bojler bez milosti vyhoďte a kupte nový.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.03.13 13:28
avatar

bude to fungovat ale je treba dodrzet spravnou montaz,umisteni privodu studene vody a teple vody ,ovzdusneni chtelo by videt schema nakres kombinovaneho bojleru

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.03.13 18:41

Moc jsem nepochopil váš dotaz. Co to znamená:"chci ho použít na ohřev vody pouze ústředním topením s nucenýn oběhem(čerpadlem)- ne elektrikou"

Tak jen odpovím na to Pootočení z ležata na svislo. Pokud si to tak nějak pamatuju, tak technoplast dělal elektrické bojlery, takže topné tělěso je na dně bojleru, přívod vody je taktéž na dně s rozptylem pod těleso a odběr vody je úplně nahoře a je to vymyšlené tak, aby nedocházelo k mísení vody. Takže když ho postavíte, tak porušíte fyzikální zákony a voda se vám bude míchat, tedy teplá ochlazovat hned při odběru, tedy účinnost bojleru bude ztěží 40%

Takže naprosto laicky... ohřeje se vám voda v bojleru, vy si pustíte kohoutek, takže dojde k odtoku teplé vody a přítoku studené, která se ale špatným umístěním, začne hned míchat s tou teplou a ochladí ji, takže vám hned poteče vlažná - ochlazená tou přítokovou.

Takže Ne, otočit nejde.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.03.13 20:53
avatar

octan Kombinovany bojler je preci neco jineho nez klasicky elektricky bojler,v kombinovanem bojleru ohriva zasobnik z vodou treba kotel samozrejme jde ohrat i pres topnou spiralu,ale elektricky bojler ohriva jen spirala,take vyvody jsou u obou pripadu jinak,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vodnik*
Datum: 08.03.13 16:24

Záleží kde je výstupní trubka teplé vody - pokud je z rohu dna, tak bude nahoře i naležato a použít jde i jako ležatý (to jsou bojlery kde výrobce počítá s instalací svisle i vodorovně)

Pokud je ze střední části dna (pravděpodobně to tak bude), tak při otočení naležato bude v polovině bojleru = využijete jen polovinu teplé vody, navíc horní polovina nad výstupem nepůjde odvzdušnit.

= pravděpodobně fungovat nebude

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vodnik*
Datum: 08.03.13 16:25

PS: výstupní trubka kde v bojleru začíná, ne kde leze ven z pláště ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.13 19:39
avatar

jak bylo psáno ne nelze.nebude fungovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jukasi
Datum: 02.05.13 22:33

kdybyste s tím bojlerem nepochodil, nechtěl byste ho prodat? ležatý topolčanský?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.13 08:29

Fugovat to bude sice se trochu zmenší objem protože trubka odvodu teplé vody není uplně ve vrchlíku nádoby ale toby šlo vylepšit vložením plastové trubky DN 15-20 a předehnout jí do tvaru čtvrt kruhu a vsunout do vývodu teplé vody tak aby konec trubky byl ve vrchlíku nádoby tím si zajistíte odběr vody z nejvyššího místa a ještě se bude boiler normálně odvzdušňovat.,Trubka co bude koukat z3/4 závitu na odvodu teplé vody musí mít pertl který se stáhne převlečnou maticí 3/4" kvůli utěsnění (trubka v trubce) a dál už půjde Ppr 20-25.Ještě lépe by vám to šlo pokud by jste zdemontoval přírubu a toto provedl zevnitř v tom případě bych svařil trubku Ppr 20 s jedním kolínkem90°vymněřil vzdálenost od vrchlíku k výtoku teplé vody zastřihl prostrčil přivařil pertl a je hotovo.Ještě když je otevřený boiler bych zkontrolova vtok studené kam směřuje voda a vpřípadě upravil aby směřoval dolů .Vytápění z kotle sice není nejlepší protože je v boileru topný had ale čerpadlo to bez problémů prožene.Odvzdušnil bych ho tak že zavřu všechny větve nebo ventily na radiátorech a celý výkon čerpadla pustím přes toho hada v boileru.Toto budete muset čas od času opakovat ale to poznáte buď to přestane topit nebo vtom bude škrundlat voda se vzduchem a bude to slyšt .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: punkac1*
Datum: 03.05.13 18:03

Děkuji všem za odpovědi.

Nakonec jsem bojler instaloval dle varianty č.2 viz nákres ( toje za sebe) a funguje pro moji potřebu perfektně už 3 týdny. Stačí zatopit vždy navečer jen na bojlery ( zavřu kouhouty na topení ) a za asi 1,5 hod je voda ohřátá . Přilořím asi 6-8 lopat štěpků ( lopata 10x20x25cm) nebo 6 polen dřeva a je voda u prvního bojleru na 50st.a u2bojl. na 70st. voda vydrží na veškerou spotřebu pro 6členou rodinu . Druhý den navečer je voda na 25st a 50st takže pořád ještě dostatek teplé vody. Celková investice se vyšplhala na 660,-kč (trubky,kohouty přepouštak, praci nepočitam - urobsisam ) pokud by měl někdo zajem o dalši info popř.foto staci napsat rád se podělím o poznatky ...

Od: abrams*
Datum: 04.05.13 19:25

Za 660,- Kč se to nedá udělat tak, aby to odpovídalo ČSN 06 0830. Takže další nebezpečný paskvil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.13 11:24
avatar

no pak ze to nebude ohrivat ,kdyz clovek vi jak to funguje tak jde predelat vsechno

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.