Výměna přívodního kabelu z plombované skříně

Od: Datum: 02.03.13 13:21 odpovědí: 13 změna: 03.03.13 23:28

Ahoj, mám dotaz ohledně výměny přívodního kabelu od hlavního jističe na chodbě do bytové rozvodnice.

1. Jaký kabel se pro tento účel používá, když přemýšlím do budoucna o trojfázovém rozvody pro indukční desku.

2. Jak to probíhá s ČEZem, když má na hlavní rozvodné skříni plomby, pokud si zavolám elektrikáře, jak to pokračuje dále. Musí přijet ještě revizák od ČEZu.?

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.03.13 14:01
avatar

V loni jsem absolvoval výměnu kabelu mezi hl. přívodem (HDS) a elektroměrem v budově.Cca 30 m.

Podal jsem žádost u ČEZu a oni mi dali na tuto činnost 1 měsíc po kterou jsem mohl sám vyměnit kabel, tedy zničit plomby a pod.Potom jsem nahlásil splnění výměny a oni přijeli z ČEZu a překontrolovali výměnu a násl. zapojení a dali plomby.Cela akce byla zdarma, krom vlatních nákladu na kabel a zapojení.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.03.13 15:41

Dobře, jinak ten kabel by byl jaký nejlepší, do budoucna i na 3 fázi.?

Datum: 02.03.13 17:00
avatar

Většinou v bytových domech jsou tři fáze přivedeny jen do hlavního domovního rozvaděče.Bývají rozděleny po patrech a stoupačkách tak,aby předpokládané zatížení jednotlivých fází bylo rovnoměrné.Podle mého názoru bych se na tyto komplikace vykašlal a připojil desku na jednu fázi.Jen na samostatný jistič a přívodní kabel.Z praxe je málo případů,že by se na varné desce vařilo současně na více jak dvou plotýnkách.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.13 18:53

Správně jedině CYKY 4x 10. Protože rozdělení na TN-S (pak by mohl být 5x 6) energetici neradi vidí v RE..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 02.03.13 19:16
avatar

1) Pokud elektřinou netopíte, s rezervou vyhovuje kabel CYKY 4x6J jištěný (v budoucnu jističem 3x25A), bežně se dává jako přívod do bytů třeba s centrálbím vytápěním.

2) U ČEZu přesně neznám podmínky, ale u PRE před odplombováním stačí zavolat, po přepojení přijedou, zkontrolujou a zaplombujou. Pokud máte "svého" revizáka, je vše jednodušší. Ovšem elektrikář bude určitě postup znát...

P.S.: Plomby na měřené části se dávají především kvůli bezpečnosti, aby se tam báli lézt domácí kutilové. Tak mi to vysvětlil jeden člověk ze zásahovky od PRE, prý je klidně "můžu urvat"...

doplněno 02.03.13 19:17:

Jednofázová varná deska nemá ten správný výkon, není to dobré řešení...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.13 19:57

to hop Nejmenší dovolený průřez PEN je 10 mmmm*. Takže nemystifukujte. A utržená plomba vás může stát hodně..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111*
Datum: 02.03.13 20:14

Jednak bych ČEZu poslal e-mail s dotazem abych věděl jistě jak to je. Pak je třeba upozornit na doplacení příkonu při přechodu na 3fázový rozvod. A navíc jsem někde četl, nevím už kde, že pokud nezapojíte ten 3f kabel na 3f jistič a hodiny, tak "prý" dodavatel nepotřebné fáze ucvikne, ayb se to nedalo dodatečně nějak připojit na černo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 02.03.13 21:34
avatar

Možná by stačilo juknout na web ČEZu, budou tam k nalezení technické podmínky, ale ten elektrikář by je měl mít v hlavě nebo je umět zjistit, než přijde k zákazníkovi pracovat...

Doplacení příkonu si ohlídají, před zaplacením nevymění elektroměr za třífázový, před zaplacením ani nepřidělí NT...

O ucviknutí drátů jsem neslyšel, ten kabel je Váš majetek, případné černé připojení zle případně realizovat i s ucvaknutými dráty. Pokud byste v budoucnosti zažádal o třífázový přívod, kdo by platil výměnu ucviknutého kabelu? Této (podle mne) dezinformaci nevěřím, navíc je vše pod plombami...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.13 21:55
avatar

U bytových domů je nutno přihlásit u dodavatele změnu přiváděného výkonu.Obávám se,podle zkušeností u nás,že to bude velice nákladné.(kolem 40 000.-)Celý přívod z hlavního přívodu k domu to musí udělat dodavatel.(ČEZ)Musí být také nové hodiny.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 02.03.13 22:05
avatar

JABRAKA: při pouhé výměně kabelu není třeba hlásit změnu rezervovaného příkonu, to bude nutné až při přechodu na třífáz!

Dodavatel nic nedělá, pouze kontroluje, plombuje a kasíruje. Na práci má své zodpovědné a oprávněné elektrikáře, často na VPP.

Pokud jde o pár metrů kabelu od elměru k bytovému rozvaděči třeba na chodbě paneláku včetně ceny za revizi a zaplombování, jste z dost drahého kraje...

Tedy, jestli jste četl dotaz...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.13 22:02
avatar

Rajfere, sdělím jak jsem to dělal já. Pozval jsem elektrikáře, vysvětlil jsem mu co potřebuji. (taky výměnu a opraviu pod zaplombováním.

omluvili jsme i termín, přijel, zavolal na ČEZ, nahlásil číslo elektroměru (stačil njen jeden, přestože jsme dělali všechny), nahlásil Ičo své firmy a OK. Nic víc jsme nemuseli dělat. Za 5-8 dní přijel pracovník ČEZu překontroloval a dal plombu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.13 19:21

Zavolejte na infolinku ČEZu, nahlašte jim, že budete na odběrném místě č. ... provádět tu a tu změnu. Dají Vám na provedení změny termín, zpravidla asi měsíc.

Kabel bude stačit CYKY 4x6 (pro hnidopichy - nemusí být 4x10, je na to vyjímka).

Možná budete potřebovat revizní zprávu elektroměrového rozvaděče.

Technici Čezu si poté dojedou sami rozvaděč znovu zaplombovat (při té příložitosti samozřejmě kontrolují, jestli je vše zapojené v pohodě a nezpůsobil jste si například černý odběr).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 03.03.13 23:28
avatar

Ano, někdy bývám hnidopich... ;)

*placni*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.