Oprava spáry a ukončení dlažby na balkoně

Od: odpovědí: 4 změna:

Dobrý den, prosím o radu. Jakým způsobem opravit spáry mezi obkladem? A další otazka. Jakou hmotu použít pro zapravení ukončení obkladu? Asi by tam měl byt nejaký profil, ale to bych musel dlaždice odsekat. Chtěl bych to jen něcím zamazat, aby to trochu vypadalo. Moc děkuji za opdovědi.


Oprava spáry a ukončení dlažby na balkoně
4 odpovědi na otázku

 

 


0x

Spáry opravit spárovací hmotou, v horším případě silikonem.

Opravdu se na ukončení dává plastový profil, ale pokud je již pozdě, dá se hrana se zdí srazit doztracena např. lepidlem na obklady.

doplněno 08.04.13 12:51:

Na tyto kachle se dá na vyspárování ještě respektive použít řidký beton, na to zakončení beton hustčí.

Rad se tady určitě sejde víc, stačí si jen vybrat. . .


Děkuji za odpověď. Ještě přidávám fotku toho ukončení dlažby. Tuším, že to bylo zamazaná cementem, ale vydrželo to jen 2 roky. Drží se tam dost vlhkost.

Oprava spáry a ukončení dlažby na balkoně #2

Zdravím.
Když sem viděl vaši fotku, úplně ve mně hrklo - v první chvíli jsem si myslel, že to je balkon známých, kde jsem se pokoušel přesně stejný problém (pozoruhodné na tom je to, že skladba balkonu byla přesně stejně udělaná jako ta vaše, jen dlažba tam byla jiná) řešit před 10lety.
Ať Vás nenapínám - tenhle problém nemá řešení (teda pokud nebudu brát v úvahu řešení způsobem kompletně to vybourat až na úroveň okapového plechu a celé složení povrchu balkonu řešit úplně jinak). Podle svých zkušeností se vám pokusím poradit tak, abyste problém aspoň trochu zmenšil.
Podstata problému je v tom, že spárami mezi dlaždicemi prosakuje voda do podložního betonu. V něm se hromadí a postupně vytéká tou oloupanou hranou ven. Při střídání mrazu a tepla voda ten beton trhá (trhá tedy i tu cementem začištěnou hranu).
Oprava zase jen té hranu cementem (ale i jinou hmotou) nebude mít douhého trvání - voda pod tím zase zmrzne a začištění se oloupe tak, jako teď. Jediné, čím se to dá zmírnit (ne odstranit) je zamezit co nejvíce vodě, aby spárami prosakovala do podkladního betonu.
Navrhl bych tento postup:
1) wapkou pečlivě vystříkat ze spár mezi dlaždicemi všechno, co půjde (bude tam nejen rpzpadlá spárovací hmota, ale i spousta drobné prachové hlíny a dalšího materiálu) - očistěte (odstarňte) i tu loupající se zatmelenou hranu až na čistý beton
2) zkontrolovat čistotu spár a případné zbytky spárovačky odstranit (vyškrabat) - pokud to bude opravdu suché, to, co oškrábete vysajte vysavašem - pokud ne, opět to vypláchněte všechno znovu wapkou
3) nechat pořádně vyschnout
4) velmi pečlivě všechny spáry zalít silikonovým tmelem tak, aby tmel držel jen na bocích dlaždic - na 2 bodech (pokud ho protlačíte až dolů, bude držet na 3 bodech a při dilataci se vám někde utrhne - zákon schválnosti je takový, že se utrhne od dlaždic a opět vám do podkladu poteče voda)
5) po zatmelení spár sledujte htranu podkladového betonu, jak moc je vlhká - pokud bude vysychat, máte napůl vyhráno - doporučil bych tu hranu nechat aspoň pár měsíců (lépe rok- do dalšího léta, až se všechna vsáklá voda stačí odpařit) nechat otevřenou a netmelit ji
6) pokud uznáte, že hrana je dost suchá, můžete ji zkusit opět zamazat cementem - ale počítejte s tím, že stejně se časem zase odrolí, protože nějaká voda se do podkladního betonu dostane vždycky

doplněno 08.04.13 22:21:

Zatím nejdokonalejší řešení je system skládající se z několika na sobě nezavislých izolací s možností výtoku vody z každé z nich jako např schlueter.cz/... .

 


0x
avatar jabraka

Viděl jsem v televizní reklamě prostředek,který má šanci dokonale vyčistit spáry mezi dlažbou.Pak už stačí jen znovu zaspárovat.

Pokud se týče okrajů dlažby,namíchej si bílý cement se Slovilaxem(Duvilax) a vzniklou pastou ty okraje,samozřejmě po očištění oloupaného tmelu,zatmel.

JABRAKA

hobby.idnes.cz/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]