Přepěťová ochrana v rozvodu

Od: Datum: 01.03.13 17:09 odpovědí: 6 změna: 01.03.13 19:51

Dobrý den, potřebuji nutně vyměnit pojistkovou skříň a jističe. Jističe odcházejí a ten typ již nelze zakoupit, navíc nejsou ještě na liště DIN. Na okruh koupelny bych chtěl dát proudový chránič s jističem. Zapojení bych provedl podle obr. 1. Doufám, že je to tak funkčně správně. Dále uvažuji, že bych zapojil přepěťovou ochranu alespoň typu C, třeba Kanlux EL20C/1P na DIN lištu. Nejsem si však jistý správností zapojení, chtěl bych se tedy zeptat, zdali to bude podle obr. 2 fungovat a je to ,ožné takto zapojit. Díky za odpovedi.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: theli
Datum: 01.03.13 17:11

obr. 2

Od: thelii
Datum: 01.03.13 17:12

obr. 2

Od: hop®
Datum: 01.03.13 17:41
avatar

Ad1) funkčně to správně je, nicmméně to nebude podle předpisů. Je potřeba chránít i ostatní zásuvkové okruhy a světelný okruh v koupelně. Použil bych proudový chránič bez jističe a za něj bych zapojil jističe pro jednotlivé chráněné obvody.

Ad2) neznám přesně tuto přepěťovou obranu, ale přepětí bývá na fázi nikoli na nuláku...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.03.13 17:42

1/ Nevím do jak velké rekonstrikce se pouštíte, ale alespoň pro informaci by jste měl vědět, že podle už několik let platných norem, je proudový chránič předepsaný na všechny zásuvky, takže dát za chránič jen koupelnu už dnes nestačí.

Píšu to tu vždycky a budu v tom pokračovat - proudový chránič zachraňuje životy a stojí tisíc korun - je to velká cena za život?

2/ Proudový chránič, není sám o sobě ochrana proti nadproudu, takže vždycky když je v obvodu proudový chránič, musí být před ním nebo za ním jistič. Ve Vašem případě (alespoň koupelna) bych doporučoval přívod nejprve na chránič a z chrániče jitič světla+jistič zásuvka(y). Běžně se to tak dělá.

3/ Celé Vaše schéma je principiálně blbě. Za chráničem Máte tam pouze můstek N, přičemž není nikde k vidění můstek PE. Je třeba toto rozlišovat.

Předpokládám, že Vám v současné době jdou do rozvodnice dva přívodní vodiče - L a PEN. Právě vodič PEN je třeba rozdělit na PE a N a dál už s tímto pracovat.

Vámi uvedená přepěťová ochrana EL20C je modul, vhodný jak pro ochranu fázových potenciálů, tak i pro ochranu nulových potenciálů, takže budete potřebovat moduly dva. Na jeden přivedete fázi, na druhý nulu a spodky připojíte do svorky PE, která vám na obrázku chybí, jak už jsem psal.

Také je potřeba říct, že mít v rozvodnici přepěťovku je sice hezké, ale v důsledku celkem nefunkční. Ochrana před přepětím by měla být prováděna komlexně, ve všech stupních B+C+D.

Vřele doporučuj, vzhledem k Vašemu laickému pohledu, celou nechat na elektrikáři, nebo aspoň na zkušenějším kamarádovi, co se elektriky týče.

doplněno 01.03.13 17:43:

Ještě chci doplnit, že existuje přístroj, který kombinuje proudový chránič i jistič v jeden přístroj. Ale ve většině domovních aplikací nevychází jejich užití cenově dobře (co obvod, to jističochránič).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: theli
Datum: 01.03.13 18:15

Díky za názor, stojí za úvahu. Asi máte pravdu, že lepší by bylo na samostatný proudový chránič napojit všechny čtyři okruhy. Také máte pravdu, že přívod mám jen dvěma vodiči L a PEN. Dělení PEN na PE a N mi ovšem připadá zbytečné, neboť celý rozvod po bytě je pouze dvěma vodiči a ještě převážně hliníkem. Celý rozvod je na rekonstrukci, která je nezbytná. Bohužel je to otázka financí, takže do budoucna je to určitě v plánu. Potřebuji nutně vyměnit jistič, který odešel a náhrada neexistuje, kovová skříňka jističů je také někde z let padesátých a potřebuji to alespoň provizorně vyměnit. Přepěťovou ochranu tedy vynechám, jde mi jen o to, aby to bylo fukční a hlavně bezpečné. Že tento starý rozvod nikdy nebude vyhovovat dnešním normám je mi jasné. Máte pravdu, že pokud nebude ve všech stupních B,C,D, postrádá to docela smysl. Děkuji Vám R.J.

Datum: 01.03.13 19:51

Pokud je rozvod dvouvodičový, tak proudový chránič nemůžete použít.

Princip chrániče je o tom, že L a N jde přes chránič. Zaznamená-li chránič rozdíl proudů, mezi L a N, potom vybaví. Tato porucha může nastat jen tehdy, poteče-li poruchový proud vodičem PE. Zkrátka, co teče do chrániče, musí téct i z chrániče.

Takže nelze zapojit chránič do dvouvodičového zapojení.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.