Jak se zbavit lingrusty?

Od: Datum: 28.02.13 15:53 odpovědí: 7 změna: 18.06.17 15:51
avatar

Potřebuju odstranit z větší plochy zdi t.zv. "lingrustu" (kostrbatý povrch stěny schodiště, natřený olejovým emajlem). Jde to sice opálit, ale při ploše cca 350 m2 si to nedovedu představit. Existuje nějaký jiný způsob?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.02.13 16:33

Vzít pneumatické kladivo, nasadit sekáč a kostrbatou a natřenou omítku osekat. Čím srovnat a co navrch, ať poradí někdo jiný, já si nejsem jistý :))

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.13 16:58
avatar

Tak to je snad ještě horší varianta, než to opalování. Upřesňuju, že mi jde o odstranění tohohle.

doplněno 28.02.13 17:16:

Jo, je to klasika z roku 1932.

Od: mowla*
Datum: 28.02.13 17:01

Možná se ptám hloupě - ale co přijde namísto toho? - protože když jsem podobnou ´krásu´ kdysi odstraňoval, bylo skutečně nejjednodušší omlátit celou omítku až ´na cihlu´ a naomítat znovu (zkoušel jsem to původně zbrousit, ale sádra byla natolik nasáklá barvou, že na ni ´fajnová´, kterou jsem chtěl, nešla natáhnout).

doplněno 28.02.13 17:37:

Magdon: Marmolit? - http://www.levnestavebniny.cz/marmolit-.3121/ - tak to by - podle mne, stačilo zbrousit do roviny, protože tohle jsem kdysi (dostal jsem nějaké zbytky) natahoval jako ochranu na ptačí krmítko z obyčejné DTD - a pokud vím, funguje doteď (nejmíň 15 let) - drží na lecčems. A - koneckonců - asi by nebyl problém to vyzkoušet na kousku, ne? ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.13 17:08
avatar

Ta lingrusta se nanáší ze směsi křídy a malířského klihu.Po njatažení 2 mm vrstvy se gumovým válečkem s dezénem vytvoří struktura.Myslím,že by se to mělo dát sundat ohřátím letlampou a seškrabat.Jinak jen bruskou,asi nejlíp rovinnou s brusnou síťkou.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.13 17:15
avatar

Jo, opalovat to jde, jenže to je reálné tak u 20 m2. Ale u 450? Co bude místo toho ještě netuším, uvažoval jsem o takové té barevné "kamínkové" omítce (nevím, jak se to jmenuje), ale na to v tomhle rozsahu nemám :(.

Datum: 28.02.13 17:13
avatar

Mám pro vás asi hodně špatnou zprávu - pokud je to opravdu klasická linkrusta a ne jen nějaká napodobenina, opravdu vám nezbude, pokud se jí chcete zbavit, nic jiného než kompletně osekat omítku s linkrustou až na cihly a potom znovu nahodit.

Pro ozdobení zdi klasickou linkrustou se totiž nejdřív musela zeď napustit fermeží (takže i po opálení linkrusty by vám zůstala mastná omítka) a teprve potom se na zeď nanášela hmota smíchaná z plavené křídy, fermeže (takže v podstatě to samé, jako je klasický sklenářský tmel - kyt) a dalších látek a upravovala se různými malířskými válečky, hřebeny a podobně. Poslední operací byl nátěr zaschlé hmoty fermežovou barvou.

Něco málo se o tom, co je linkrusta a jak se dá dnes taky udělat si můžete přečíst např.:
http://www.malirskypruvodce.cz/linkrusta-28-5-1.html

http://www.barvy.cz/poradna/10hj-linkrusta/2t

doplněno 28.02.13 17:16:

Chybička se vloudila - nenapouštěla se zeď (tj. cihly), jak jsem napsal, ale napouštěla se omítnutá zeď (takže omítka). Teprve na omítku (napuštěnou fermeží) se aplikovala výše popsaná hmota.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vojtechvogel
Datum: 18.06.17 15:51

Já bojuji s cca 6 m2 a je to peklo!Nejprve jsem si sestrojil takový hoblik, ale s tím to šlo blbě,potom sem nabrousil sekyrku a druhou rukou s kladivem sem do ni bouchal a Lingrustu odlupoval, hodně často i se štukem...No a pak jsem to opaloval a škrabal.Ruce uplně na sračku puchejřovatý a stále mi 2 metry chybí...A to je jen předchodbička...Tu už musím dodělat...pak to mám ale po celé chodbě a na to nemám...asi na to bouchnu obložení...To bych už nedal...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.