Mohu prodat mou polovinu bytu bez souhlasu?

Od: Datum: 01.05.16 18:20 odpovědí: 4 změna: 05.05.16 14:33

Ahoj všem,

moc prosím o radu, máme s bratrem napůl družstevní byt, je psaný na nás-na mě a na něj. Bohužel se spolu nesneseme. Dlouhodobě velké problémy. Bratr má peněz hodně, ale vyplatit mě nechce. Bohužel.

Mohu bez jeho souhlasu prodat mou polovinu bytu? Nebo musíme počkat, až to jednou přejde do osobního vlastnictví?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.05.16 18:43
avatar

Ano,můžete prodat svůj družstevní podíl někomu jinému.Ovšem nevím kdo bude mít zájem o půlku družstevního podílu.Potom bude i problém převod do osobního vlastnictví(ale záleží o jaký byt jde)...ani jste si to neměli nechat zdědit na půl.No,co už.Já bych to chtěla rychle prodat celé,třeba se nějak dohodnete,jinak netuším jak s toho ven.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kakamila
Datum: 01.05.16 18:49

Pokuď se s bratrem dohodnete,prodejte oba dva družstevní podíly...píšete jen,že Vás nechce vyplatit.Bydlet tam s ním taky nemusíte.Můžete to pronajmout a dělit se o peníze z nájmu...Nepíšete v jaké jste přesně situaci...Pokuď to převedete do osobního vlastnictví a stále "napůl",levněji Vás to nevyjde a půlku Vám zase nikdo nekoupí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.05.16 20:23
avatar

Ten družstevní byt je v užívání,prodat jej nelze.Užívací právo máte oba dva,O převodu užívacího práva rozhoduje družstvo.Můžete požádat o zrušení užívaciho práva,pokud bratr bydlí jinde,třeba v bytě v osobním vlastnictví.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pp
Datum: 05.05.16 14:33

Nejdřív si ujasněte, zda byt patří družstvu a Vy s bratrem máte ve spoluvlastnictví družstevní podíl a zda jste i společní nájemci tohoto bytu. Některá družstva totiž spoluvlastnictví družstevního podílu ve svých stanovách zakazují. Nebo zda jste vlastníky bytu jako nemovitosti a jste jako jeho vlastníci zapsaní i na katastru.

Pokud Vám družstvo potvrdí, že jste spoluvlastníkem družstevního podílu, můžete ten svůj podíl zkusit prodat. Nebo zkuste zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví soudem. K tomu ale potřebujete právníka.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.