Dřevenou podlahu podélně, nebo příčně?

Od: Datum: 27.02.13 14:45 odpovědí: 17 změna: 28.02.13 15:04

Dobrý den,

budo u mě pokládat dřevěnou podlahu (masivní dubová prkna) a to do dvou místností, každý cca 17,5 m2. Jedna je v přibližně čtvercové, jedna obdélníková, v obou případech je delší strana po směru dopadu světla (dveře jsou na kratší straně a okno je naproti dveřím).

Tak by mě zajímalo, zda doporučujete prna pokládat spíše po kratší straně, nebo po delší (po směru dopadu světla).

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: slavka*
Datum: 27.02.13 15:33

Nedávno jsme měli stejné dilema s plovoucí podlahou. Řemeslník ,co nám to pokládal řekl , že vždy vypadá lepší ve směru světla. Takže od dveří směrem k oknu. Vypadá to velmi dobře. Takže bych radila pokládat po delší straně (po směru dopadu světla).Přeji, ať se dílo daří.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: luke237
Datum: 27.02.13 15:42

Doted jsem si myslel, ze temi "masivnimi dubovymi prkny" je myslena "podlaha", na kterou teprve prijde nejaka vrchni vrstva (plovouci podlaha). Ted si ale uz nejdem jisty, protoze si vzpominam, ze jsem cetl o podlahovych krytinach udelanych s masivniho dreva. Asi budemuset tazatel ujasnit, co mel presne na mysli.

Plovouci podlaha se opravdu poklada tak, aby byla podelne s hlavnim dopadajicim svetlem (typicky okno). Kdyby byla napric dopadajicimu svetlu, spoje mezi jednotlivymi radami by vrhaly stiny a byly by moc videt. Tohle vi kazdy podlahar a pise se to na kazdem baleni plovouci podlahy v navodu k instalaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.13 15:53
avatar

Použití kvalitních, vyschlých dubových prken jako podkladu pod linoleum (nebo i plovoučku) by byl vrchol barbarství. Už kvůli ceně :D. Taková podlaha, když je dobře položená, zabroušená a navoskovaná (případně vhodně natřená) je mnohem kvalitnější a trvanlivější a hezčí, než jakákoliv jiná. Vzhledem k tomu, že by spáry měly být prakticky neviditelné, je celkem jedno, jestli jsou prkna po světle, či napříč. Když je položíte podél delší stěny, bude místnost opticky zužovat., naopak podél kratší stěny bude rozšiřovat. U čtvercové místnosti je to v podstatě jedno, u dlouhého obdélníku bych prkna položil napříč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koukolik
Datum: 28.02.13 08:45

S tím bych si dovolil nesouhlasit. Masivní prkna na sebe nikdy 100%ně nedoléhají a pracují s vlhkem a teplotou, takže neviditelné spáry jsou jen zbožné přání. Je nutné počítat s jejich viditelností a zvětšováním a zmenšováním podle ročního období. Takže určitě ve směru světla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.13 09:06
avatar

Pokud jsou prkna slepená v drážce (teda palubky), nejsou lepená plošně a kolem stěn je ponechána dostatečná dilatační spára (zakrytá lištou, nespojenou s podlahou) zvětšování spár nehrozí.

doplněno 28.02.13 09:08:

Dokonalé vysušení prken (několik let) by měla být samozřejmost. Ovšem cena tomu pak odpovídá.

doplněno 28.02.13 09:10:

Trochu dolejc máte fotku od Jabraky. Je na ní vidět, že spáry nemusí být vidět. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koukolik
Datum: 28.02.13 09:41

sory ale já tam ty spáry vidím *smich*

žádná z výše uvedených podmínek ani to dokonalé vysušení nezabrání 100%ně rozestupování spár. Ale já to nepovažuju za vadu. Dřevo je prostě živý materiál a je nutné s tím jenom počítat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.13 15:56
avatar
Přeci nezprzní masivní dubovou podlahu nějakou umělou plovoučkou. To by bylo na prokurátora, kterej by musel dát doživotí a dva roky navrch, kdyby náhodou přežil.
Jinak nech si ji položit tak jak je uvedeno.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.13 16:18

Dříve se skutečně na rošt dávaly masivní prkna a na ty ještě další povrch, ale dnes se obvykle pod "masivními dubovými prkny" myslí ta finální pokládka. Slovo "masivní" znamená, že nejde o vrstvenou podlahu, kde by byly spodní vrstvy z měkčího dřeva a jen vrchní z tvrdého.

Viz třeba zde:
http://www.teak-gallery.cz/pu…/uploads/product.551.huge.jpg

Od: luke237
Datum: 27.02.13 16:44
Aha, tak to se musim omluvit, ze jsem nepochopil, co se mysli temi "masivnimi dubovymi prkny". Vy tady mluvite o necem, cemu se rika v anglictine "hardwood". Ja mel na mysli na hrubo rezana prkna kolem 2-3cm, ktera se daji na tramy a tvori tak vlastni podlahu nejake drevostavby.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: koukolik
Datum: 28.02.13 08:48

... a to je fakt celé masiv, nebo je to lepené z několika vrstev?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 28.02.13 09:00
Muze to byt jak masivni prkno, tak slepenina, tak kombinace masivu s nejakym HDF/MDF apod. Zalezi na typu. Jednomu se rika "hardwood" (tomu masivu), tem michackach se rika "engineered flooring".
Problemem masivu je uz zminena prace s vlhkosti a teplotou. Krouti a smrskava se to a proto se to cele lepi nebo hrebikuje.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.13 16:39
avatar

Z dotazu vyplývá,že prkna budou finál,protože pak by bylo úplně jedno,jak jsou položena.Finální samozřejmě po směru světla.Jen bych doporučil je nepokládat jen volně,ale do prken udělat z boku drážky a použít pera na spoj.Podlaha bude pevnější a nebude vrzat.

JABRAKA

Dubová podlaha může vypadat i takto.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.13 17:21

V prknech jsou z boku drážky (a pokud by nebyly, už s tím moc neudělám :) ), budou celoplošně lepené, takže vrzání snad vůbec.

 

Datum: 27.02.13 22:51
avatar

Celoplošně lepené,znamená asi v drážce?

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.13 08:37
avatar

"Celoplošně lepené,znamená asi v drážce"?
Celoplošně lepené, většinou znamená přilepené po celé ploše.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 28.02.13 05:04
avatar

Osobně bych položil prkna napříč, kolmo ke vchodu do místnosti. Nechtěl bych mít opticky "nudli" mezi dveřmi a oknem, ale spíše opticky rozšířenou místnost. Ale je to věc názoru, pravděpodobně bych bral v potaz i názor podlaháře, jako velmi důležitý a v podstatě rozhodující. Tedy pokud by to byl podlahář, kterému jde o výsledek, nikoli o ulehčení práce...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.13 15:04

Zajímavé ale je, že většina fotografií podlah je podélně, že by to vypadalo lépe? Asi si ta prkna půjdu porozházet a podovám se. Velmi zajímavá by byla šikmá varianta, ale to dé to podlhahářům asi nebude chtít :)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.