Jak renovovat měděnou formu?

Od: Datum: 26.02.13 20:23 odpovědí: 6 změna: 27.02.13 08:56

Dostal jsem starou, krásně tvarovanou, měděnou formu na pečení bábovek. Forma je z venkovní strany hodně pečením zčernalá, je na ní zapečená nečistota.. Vnitřní strana má původní pocínování. Chtěl bych obnovit, měděný vzhled, aby vynikla její krása. Jak to docílit. Protože se jedná o organickou, zapečenou nečistotu, tak se domnívám, že by bylo možné použít nějakou slabší kyselinu. Pokud ano, tak jakou? Mechanické čistění, například obroušením asi nepůjde, vzhledem k dosti členitému povrchu Poraďte, prosím. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.02.13 21:24
avatar
Kyselina ale zbaví povrch patiny. Jestli chceš zachovat tmavý odstín a jde skutečně jen o orgánické nečistoty sáhni po louhu.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: jirbar*
Datum: 26.02.13 21:33

Zkusit SIDOL

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.02.13 23:21

Děkuji za odpověď. Taky jsem myslel třeba louh. Alespoň jsem se ujistil, že bude asi nejvhodnější. Zítra ho koupím a uvidíme.

Datum: 27.02.13 02:37
avatar

No nevím, SIDOL je možná spíš na kliky, nebo ne? (= mechanicky leštit).

Spáleninu rozpouští louh (sodný NaOH, vodní roztok, potírat nebo ponořit - podle velikosti), určitý čas to trvá, ale výsledek bývá dobrý. Nesmí přijít na hliník, měď by vydržet měla, zrovna jako smalt. Stačí jedna rovná polévková lžíce granulí rozpustit v 0,2l vody a k potírání použít starý kartáček na zuby - štětce leptá. Potírat stačí asi po 10 minutách, i déle. Po očišténí opláchnout vodou popř. zředěným octem. Připravený roztok lze použít vícekrát, omezíme znečišťování životního prostředí.

NaOH (granulovaný) je ke koupi v některých hobbymarketech nebo drogeriích.

Žíravina - chraňte pokožku i oči (viz návod), při potřísnění omýt vodou a octem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.13 23:23

Na Sidol jsem zapomněl, možná že bude nejlepší řešení. Díky!

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.