Uzemění hromosvodu

Od: Datum: 26.02.13 13:25 odpovědí: 2 změna: 26.02.13 21:50

Hromosvod má být uzeměný. Co si mám pod tím představit? Jak hluboko, jak daleko od domu? Existují nějaké normy? Mohu použít sousedovo uzemění, když jsou domy u sebe? Za každou odpověď děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.02.13 14:22
avatar

hromosvody se počítají na špičkový proud 100.000 A (sto tisíc ampér) a jejich elektrický odpor proti zemi musí být menší, než 5 ohmů. Nic pro kutily. Tuto práci musí dělat odborná firma.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.02.13 21:50
avatar

Sousedovo uzemnění ne (i když technicky by to asi za jistých podmínek možné bylo, např. považovat z hlediska ochrany oba objekty za jednu stavbu). Vlastní zemnič by měl být nejblíže 5m od domu (někdy ani tuto vzdálenost poměry nedovolují a je blíž). Hloubka uložení zemniče by měla stačit 50 až 80cm, dost záleží na jeho konkrétním provedení a vlastnostech zeminy. Přechodový odpor uzemnění (jeho max. hodnota) možná závisí na třídě ochrany, pro kterou je hromosvod navržen, pro RD a menší obytné domy je hodnota pravděpodobně max. 20Ω.

Normy pochopitelně existují, přístup k nim je ale placený. Celý hromosvod (i rekonstruovaná část) by měl mít projekt a po realizaci výchozí revizi. Provedení jednotlivých částí závisí na zvoleném stupni ochrany (? - přesný termín se mi nevybavuje).

Za svod lze dnes použít i okapovou trubku (nahoře i dole připojenou), dole musí být na svodu umístěná revizní svorka a oproti dřívějšímu provedení už nemusí být nadzemní část ve výšce do cca 1,5m mechanicky chráněna trubkou nebo úhelníkem - jak je většinou všude vidět. Část svodu asi 60cm nad i pod úrovní terénu je doporučeno ošetřit protikorozním nátěrem, ostatní nadzemní části běžně barvou.

doplněno 26.02.13 22:57:

Tabulka hodnot impedance (správněji) uzemnění, převzato ze staršího vydání normy. Závisí tedy na vlastnosti (rezistivitě půdy a třídě ochrany (LPS).

Ohodnoceno: 4x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.