Drenáž kolem domu

Od: odpovědí: 4 změna:

Dobrý den,

chystáme se dělat drenáž kolem domu, je to starší dům, kde kolem není žádná izolace. Máme v plánu obkopat, položit drenáže. Rádi bychom věděli, zda je nutné přikládát nopovku v jednom kuse, nebo zda se může nějak napojovat (třeba překladem vedle sebe). Ptám se z toho důvodu, že budeme obkovávat postupně. Dále by mě zajímalo jakým typem kamení obsypat drenážní rouru.

Předem děkuji za radu.

HF

4 odpovědi na otázku

 

 


1x
avatar milancukrar

hf,

nežli toto vše uděláte, zjistěte si, co se bude dít s vodou, která Vám zateče do dírované trubky. Zdali při výkopu (ne)ohrozíte základy, kudy bude proudit vzduch do podloží, aby mohl mezi nopovkou a zdí proudit nahoru. Jak ukončíte nopovku u zdi, zdali lištou, nebo jí necháte volně jako to nechávají jiní? Pokud chcete slyšet souhlas s modní nopovkou, tak ANO, dejte jí tam. Stejně zdi budou mokré, sice méně ale stále mokré. (páč pokud by to tak skvěle fungovalo, tak se nedávají vodorovné hydroizolace..)

Pokud ale zvažujete pochybnosti, klidně povedeme polemiku, těším se..

doplněno 08.04.13 13:54:

hf, nerad Vás zklamu, ale pokud zateče voda do děrované trubky, tak z ní voda proteče dírami pod trubku. Až se podloží nasytí vodou, hladina dosáhne asi 5-8mm, začne teprve odtékat po spádu do kanalizace. je to tak, nebo se mýlím? Takže se nejdříve musí nahromadit voda a pak odteče... (zásobárna vody pod trubkou)


Dobrý den,

trubka bude vyspádovaná, směřovaná do studny, popřípadě kanalizace. Tak by to mohlo fungovat...

Zatím je plán nechat nopovku volně.

 


0x
avatar majo78

zdravím, dělala jsem to před několika lety se sousedem který má málý babr a dělá to profi, tak snad budu nápomocen alespoň radami. Obkopal se dům malým bagrem uporozňuji pod zákla domu potom na spodek se položila žlutá hadice zabalená do netkané textilie, potom jsme netkanou textilii dávali ještě ze strany hlíny, aby se hlína sesypala na hadidi nebo do štěrku, mopovku jsme příbíjeli na základ domu takovýma čudlíkama k co má mopovka na sobě aby od domu to větralo*smich*, potom jsme to celé zasypali ze železáren takovou hrubou struskou aby mohl pronikat přes ni voda, asi tak snad někdo poradí víc, a hadice žlutá musí být vyspádovaná ať se tam nedrží voda a až to odtéká někde do prativodu nebo napojit na nějakou kanalizaci

 


0x

Samozřejmě, že nopovku lze klást postupně (po částech) s překryvem - nopovkaneslouží jako hydroizolace, ale zabezpečuje ´dýchání´ stěny. Drenážní trubku je velmi vhodné omotat geotextilií (aby nedošlo k ucpávání otvorů zeminou) a zasypat běžným drceným štěrkem (hrubost cca 16-22 nebo 0-22), alespoň jemně udusat (jinak postupně sedá).

doplněno 08.04.13 12:53:

Do studny - pokud možno, drenáž ´nesměřujte´ - zbytečně byste degradovali studnu (pokud je to opravdu studna a ne jen díra, ve které jímáte povrchovou vodu). Splašková kanalizace také není vhodná - ideálně trativod nebo třeba zahradní jezírko.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]