Poplatky za odpad

Od: Datum: 21.02.13 21:56 odpovědí: 26 změna: 13.03.13 19:05

s obrovskou nevolí (a nejsem rozhodně sám) nesu fakt jak mě obec - potažmo stát nutí platit za nic. Jedná se o platbu za svoz komunálního odpadu. Důsledně třídím odpad (plasty, papír,sklo) a organický odpad zužitkují buď zvířata nebo kompost. Neprodukuji tudíž naprosto žádný jiný komunální odpad, kterým bych měl plnit klasickou popelnici, kterou z tohoto důvodu ani nemám. Obecní ůřad po mě chce ale i tak poplatky za svoz netříděného odpadu. Je to pro mne platba naprosto za nic-jen slepě odevzdané peníze, za něco co nevyužívám, co jsem si neobjednal...atd. Existuje nějaká možnost jak se tohoto poplatku legálně zbavit. Přijde mi to jako velmi nefér státní zvůle, kdy mě stát resp.obec svým zákonem resp. vyhláškou násilně nutí platit za výše uvedených podmínek.
Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.02.13 22:04
avatar

Souhlasím, ale bohužel žijeme v tomto /možná by se dalo říct zlodějském/ státě, takže se musíme přizpůsobit. Takových poplatků je moře. Znám babku co nebyla v životě u doktora a teď v 80letech platí za zubaře jak mourovatá. To samé máte platbu za TV, daně za prodej zboží, které jste si koupil za již jednou zdaněné peníze atd. atp.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.13 22:05
avatar

neexistuje pro to obrana je to dáno zákonem o odpadech a místní vyhláškou, tak nezbývá než sklapnout paty a platit pokud nechcete ať Vás navštíví exekutor

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 21.02.13 22:07
avatar

Obávám se, že tohoto polatku se legálně nezbavíte. Je to podobná zvůle, jako když je živnostník nucen si platit sociální pojištění, přitom při dnešních pracovních (a finančních) podmínkách se těžko dožijeme důchodu, atakdále...

Buďte rád že nemáte ještě rekreační objekt, mohl byste odpady platit dvakrát...

doplněno 21.02.13 22:17:

Možná by bylo řešením si přehlásit trvalé bydliště na úřad. Podle mne bezdomovci za odpady neplatí. Alespoň tak soudím podle minimálního množství popelnic u těch úřadů... *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: udo*
Datum: 21.02.13 23:21

lidi, to jsme fakt takové ovce, že se necháme takhle vláčet a jen platíme a platíme? Studoval jsem ten zákon 565/90 par.14 a z něj vyplývá, že obec může stanovit mimo jiné i podmínky pro úlevu, nebo prominutí poplatku. Co ji takhle donutit, aby takovou podmínkou bylo např. to, že prokazatelně žádný odpad do popelnice nemám? Je jasné, že je to obtížné, ale aspoň něco!

Od: mowla*
Datum: 21.02.13 23:36

..."lidi, to jsme fakt takové ovce, že se necháme takhle vláčet a jen platíme a platíme?"...

Já ti nerozumím - napřed tady pláčeš, že tě "obec a stát k něčemu nutí"... Pak prohlásíš, že jsi "studoval zákon"... A ještě poté snad chceš uspořádat demonstaci "Co ji takhle donutit"?

A - kdo ti brání uplatnit znalost zákona a obecním úředníkům jejich názor rozporovat? Můžeš mi, prosím, nějak - srozumitelně - napsat,o co ti jde?

Rád bych ti poradil - ale kromě nějakého ´blábolení´ o nespravedlivosti světa vezdejšího vůkol se nejsem schopen něčeho srozumitelného dočíst...

*bzum*

*smich**smich**smich*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.02.13 22:10
avatar

Možná mít bydliště v cizině? Ale záleží co za platby by chtěli po vás tam.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.13 22:31

Poplatku se nezbavíte, jste povinen ho platit. Spíš byste měl zveřejnit jak to děláte, že neprodukujete žádný odpad. Do tříděného vše nelze dát (mastné, znečištěné,rozbité talíře,atd.), popelnici nemáte, takže to likvidujete jak. Sousedům do popelnice, aby nevěděli nebo ekologicky v lese.

doplněno 21.02.13 23:49:

Číst ještě umím, ale není u nás zvykem prát mastný papír od salámu nebo oškrabovat vosk z povoskovaných kelímků.Mám se ještě dost učit. Jak řešíte prasklou žárovku, rozbitý porcelán, zrcadlo a podobně.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: udo*
Datum: 21.02.13 23:14

pro pána, který asi špatně četl: nepíšu, že neprodukuji žádný odpad, píšu, že neprodukuji odpad, který bych mohl házet do běžné popelnice a to mastné, špinavé atd...jako např. různé kelímky, sklenice opravdu myji než je dám do tříděného odpadu. Zbytek viz původní dotaz.

Od: buss
Datum: 21.02.13 23:51

Poradím, sepište petici, ať to hradí vše obec a ničeho nežádá po občanech. Hned poznáte, koho jste si volili a co pro vaše blaho dělají.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.13 03:21
avatar

Také jsem si donedávna myslel, že odvoz tříděného odpadu je zdarma. Není, obec může účtovat až 250,- /osobu za rok. ( http://zpravy.idnes.cz/poplatek-za-odpad-se-od-pristiho-roku-muze-zvysit-fva-/domaci.aspx?c=A120501_182102_domaci_kop)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.13 04:34
avatar

Tříděný odpad taky musí někdo odvézt a zpracovat ...

Vím o mnohem absurdnějších poplatcích ... platba za odvoz odpadu mi přijde naprosto ok.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.13 06:54

Ono je to logické z jednoho pohledu, platit musí opravdu každý (ikdyž je to nespravedlivé). Vy sice říkáte, že veškerý odpad vyhazujete do tříděného odpadu, to vám sice zde asi málokdo věří (logicky to nejde), ale budiž. A teď si vemte příklad ad absurdum, polovina města zruší popelnici aby nemuseli dle vašeho výkladu platit za odpad. Kam asi ten dopad dají? Do lesa, sousedům atd. takže je to taková ochrana pořádku ve městě, aby se nikomu nevyplatilo tu popolenici radši zrušit. Nemluvím o vás, ale o různých nepřizbůsobyvých spoluobčanech a vyčůránků... Tak jak to bývá, kvůli pár blbcům co zneužívají systém se dělají zákony a zavadějí poplatky co postihnou všechny... Viz regulační poplatky u lékaře, téměř likvidační způsob výpočtu nemocenské, atd. to vše je i díky tomu, že v tomto státě jsou lidé co zneužívají sociální systém a tím nezbývají peníze na ty slušné a pracující občany...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.02.13 08:48
avatar

Dle vašeho názoru... není to zadarmo, tak prostě skloníme hlavu a platit budeme. Jenže budování silnic a třeba mostu ve městě taky není zadarmo, dohled policie a světlo v ulicích taky ne a nic z toho přímo neplatíme. Platíme daně městu i když to se o nás nestará. U nás např. 2x týdně vyhlásí že škodliviny v ovzduší překročily několikanásobně limity. A co já z toho jako občan mám? Můžu dát městu pokutu? Všude už se jen hledá jak z občana vytřískat stále víc peněz.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milo*
Datum: 12.03.13 00:26

Přijde mi to ovšem trochu nelogické, protože jsem zdědil domek, kde 10 let nikdo nebydlí, jezdíme tam akorát sekat trávu, která jde na kompost a nemám ani poplenici, kterou by někdo vyvážel. Za odpad platím v místě trvalého bydliště a tomu se nebráním, a budu ho platit i když ho zdraží třeba desetkrát. Mám si tedy pořídit poplenici pro sousedy?

Na druhou stranu je pravda, že platíme i další absurdní poplatky a daně a nic s tím nesvedeme.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.13 09:30
avatar

udo,

jedna věc je Vaše tvrzení o odpadu a jeho třídění. Mám kamaráda, která podobně nadával, že vše třídí a nic neprodukuje vo nemůže odvzdat sběrným surovinám. Po měsíci jsme mu dikázal že kecá a produkuje odpad, jen ho dává jinam.

Váš obecní úřad má vyhlášku o nakládání s odpydy, a určitě tam jsou úlevy. Zkuste studovat, zdali sedo nich vejdete. Pak máte možnost jednat s Vašim úřadem, aby odpustili poplatky za odpad, třeba jako je to ve městě Teplice, tam co uřaduje pan Kubera. Obec musí platit za odpad, nemůže mít hlídače na to, zdali jste tak poctivý třídič, nebo laidák jako ostatní. Buď bude vybírat peníze za odpad, nebo musí sehnat peníze jinak.

Třeba se najde řešení, jak neplatit obci žádné peníze, ale to zatím nikdo nezná.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.02.13 19:29

Nevěřím tomu, že neprodukujete žádný odpad, který byste měl dát do popelnice. I při současném systému stále vzniká odpad, pro který není jiné využití a patří do klasické popelnice a to i v případě, že máte vlastní kompost a co jde spálíte nebo zkrmíte zvířatům. Třeba keramika, když se rozbije, ta se třídit nedá(do skla nepatří, zrcadlo taktéž ne!) a patří tedy do popelnice. Jak likvidujete tu?

Určitě za rok vyprodukujete také nějaký nebezpečný odpad, který byste měl likvidovat nejlépe tak, že jej odvezete na sběrný dvůr - a k tomu potřebujete mít zaplacený poplatek, aby to od vás vzali zadarmo.

I to třídění stojí peníze, obec musí platit za pronájem kontejnerů, i když to se většinou prodejem dané suroviny vyryvná a pak končí se ziskem. Ale mnohý nebezpečný odpad je třeba zlikvidovat a nerecykluje se, a obec s ním má pouze výdaje.

Navíc se domnívám, že ten poplatek za odpad je docela malý, když započtete všechny ty skutečné náklady. U nás se platí například za rok 500 Kč a co si v dnešní době pořídíte za 500 korun a platíte to jednou ročně - máte v tom ty výdaje za třídění, za likvidaci nebezpečného odpadu, někde je svoz nebezpečného odpadu, mzdu popelářů, pohonné hmoty do svozového auta, údržbu auta, poplatek za uložení na skládku, případně za spálení ve spalovně.

Vězte, že hodně obcí ještě za občana svoz dotuje a hradí ze svého, aby pro občana nebyla popelnice tak drahá. Napište, kdy u vás naposledy zvyšovali poplatek za odpad a o kolik...ceny vstupů mezitím vzrostly mnohonásobně.

V některých obcích dostávají občané pytle na tříděný odpad a podle toho, kolik toho vytřídí, to se jim odečte od platby na odpad. Zkuste něco takového navrhnout i ve vaší obci, nebo se do obce, které toto nabízí, přestěhujte.

Také tím, že třídíte, přispíváte k tomu, aby se poplatek nemusel navyšovat. Obce, na jejichž území je skládka, také obvykle mají nižší poplatek za odpad - od známých vím, že platí jen něco přes 300 korun za rok. Pokud vám tedy skládka za humny nevadí, můžete se přestěhovat.

Můj názor: Přijde mi nesmyslné placení mnohých jiných poplatků, které jsou nehorázně vysoké, a k těm výhrady mám, ale platba za odpad mezi ně rozhodně nepatří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 10:25
avatar

můj názor je takový, že opravdu 42kč/měsíc není zas až tak moc. V Brně se teď platí 675 os/rok. Toho odpadu je neskutečně mnoho. Obaly od másla, tuků, jogurtů, salámů (i párek má umělou "kůžičku") apod. nevím jak lze toto třídit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 12.03.13 11:31

není moc? Tak to vezmu u nás Dům 12 pater a na každém patře 5 bytů = 60bytů v každém bytě jsou aspoň 3 lidé co musejí platit = 180 lidí co platí 500,- za rok = 90000 x 2 ( to jsou domy které tu máme na kontajnery ) = 180000,- ročně za odvoz 2x týdně ze 4 kontajnerů . Já ve firmě platím za odvoz jendné popelnice 1x týdně 1200,- za rok *smich*.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 12:52
avatar

Artíku, jste na tom lépe. Já platím přes 1200Kč a svoz 1x za 14 dní. To je na chalupě. V Pardubicích platím 500Kč za hlavu a rok, vyváží mi 4x týdně velkou popelnici..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 12.03.13 11:17

Buď žalujte obec za neoprávněné obohacování, nebo dejte dohromady petici, aby to hradila obec z rozpočtu a nechtěla to po občanech. Poptejte se v Teplicích, kde je šéfem Kubera, jak to dělají. Tady to chtěl starosta, ale bylo mu vyčteno, že je to populismus. Takže platíme i za ty, co mají úlevy. Též lze kandidovat a poplatek zrušit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 12:57
avatar

Ano, podejte žalobu za "neoprávněné obohacování" oni předloží že se mýlíte, nebo to policie rovnou odloží.

Petice za bezplatné svozy odpadu je lepší řešení, avšak to obec musí uhradit ze svého. V Teplicích to opravdu funguje, mnohokrát jsem slyšel pana Kuberu, že je to lepší, nežli vymáhat nedoplatky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 12.03.13 13:58

Taky žádný neprodukuji (až na větry neumím je pytlovat), vše se zlikviduje doma. Baterie do obchodu, umělá hmota do kontejneru, kov do sběrnejch surovin. Platím 90 Kč ročně, letos 115. Neřeším to. Flašky od rumu (ten bez metanolu) do těch městských kontejnerů a za to se prý platí. Údajně ten tříděný odpad je prodělečný. No za 115 bylo by o flašku víc.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: fusnik
Datum: 13.03.13 18:27

Někteří jsou tady opravdu srandisté. Omluvte mě, ale napsat, že žádný odpad neprodukuji a hned za čárkou napsat, že plasty dávám do popelnice, sklo tam, baterie tam atd atd, to je opravdu šměšné. Uvědomte si, že že ty popelnice na sklo, papír a plasty nejsou zadarmo, likvidace baterií taky není zdarma a tak to jde dále a dále. Nikdy jste se nestěhovali? Nevyhazovali staré věci z půdy? A to, že to mrsknu ve městě do "nějaké" popelnice odpad stylem:" však to je jen jeden pytel", tak pardon, ale toto je myšlení hlupáka. Kdybyste měli alespoň trochu představu, kolik takové zacházení s odpady stojí a to neberu jen to, že to doveze nějakej Franta Vomáčka popelářským autem na skládku, tak tady nenapíšete takovou blbost. Doma taky třídím ve velkém papír, plasty, hliník a další kovy, ale denně se stejně najde sem tam nějaká věc, která do komunálního odpadu patří. Pokud Vám vadí, že platíte mnoho, není problém jít na veřejné zasedání zastupitelstva, udělat petici za snížení poplatků těm, kteří mají svoz minimální, či jinak, ale laskavě si tady přestaňte hrát na ublížené ekology, kteří do popelnice nedají ani starý hadr na podlahu...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 13.03.13 18:52

Ano srandisto. K smíchu jsi spíš ty že neumíš číst. Právě za používání těchto veřejných sběrných nádob jsem dnes platil 115 Kč na ROK.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fusnik
Datum: 13.03.13 19:05

Má reakce byla mířena hlavně na původního tazatele a posléze pročítáním diskuze jsem vysupěl a jako příklad jsem použil část Vašeho příspěvku, za což se omlouvám, ale za svým názorem, jakožto poplatků za odpad si stojím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.13 18:58
avatar

fusnik, totéž mě napadlo když jsem si přečetla "neprodukuji žádný odpad", přesně tak on i ty kontejnery na sklo, plasty, papír, hadry a bio odpad musí někdo (obec) zaplatit a právě díky třídění odpadů se ve většině obcí vyváží 1x za 14 dní klasická popelnice a mezi tím kontejnery na vše tříděné a aspoň u nás na chalupě se platí směšných 500 na dům. V Brně platím na osobu od letošního roku myslím 650 a platí to i kojenec(nechápu rozčilování matek když vyprodukují tunu jednorázových plen).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.