Práce s bitumenovým tmelem

Od: Datum: 20.02.13 17:00 odpovědí: 5 změna: 27.02.13 20:42

Zdravím, zkouším opravit praskliny na ipě na garáži pomocí bitumenového tmelu, ale docela s tím bojuju *smich*. Pomocí pistole nandám na prasklinu tmel a chci ho uhladit, namočím si prst do mýdlové vody, ale stejně mi to nejde - lepí se mi na prsty a strhávám ho, je to hrozná práce... Jak na to prosím?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: stavme*
Datum: 20.02.13 18:20

Na co lidi nepřijdou! IPA byla kdysi papírová lepenka napuštěná asfaltem. Na té nic držet nebude, je degradovaná. Předpokládám, že jsou na střeše nějaké asfaltové pásy (modifikované nebo ne?) Opravovat bitumenovými páskami (Soudal Murexin a další výrobci . Možné jsou i bitumenové nátěry, po zaschnutí se přetírají stříbřitým nátěrem proti UV-záření a nadměrnému přehřívání.

Bylo by dobré vědět, jaké jsou to asfaltové pásy, kdy se tam dávaly a v jakém jsou stavu. Důležitý je i podklad: dřevěné bednění bude dělat problémy pořád. Betonová vrstva je dobrá. Má menší tepelnou dilataci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.13 22:01

to jde špatně,já to vzal štetcem trochu namoceným v benzínu,je to asfalt ten se lepí,skvíra by byla dobrá vylít nebo vytřít penetrákem

doplněno 20.02.13 22:03:

myslel jsem jako asfaltovu penetrací nanest prasklinu a plochu,pak natlačit tmel a štětcem rozetřít

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.13 19:34
avatar

Petře,

bylo by vhodné ten tmel aplikovat až po penetraci prasklin asfaltovou penetrací.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.13 23:39
avatar

Mýdlovou vodu jsem nezkoušel - používám na veškeré podobné tmely (včetně bitumenu) misku s jakýmkoli saponátem nepatrně naředěným vodou (na prstech se to musí klouzat) a s lepením na prsty problém nemám. Pokud mi začne roztok na prstech zasychat a tmel se přichytí, namočím ho do toho roztoku a hadrem ihned setřu. Pak namočím prsty znovu a pokračuju v práci.

Jinak k tmelení trhlin - to je nekonečná práce, zvlášť pokud je vrstev několik na sobě, protože i když se tu viditelnou podaří zatmelit, prasklá je i ta spodní vrstva a voda si do ní zas cestu najde. Osvědčilo se mi při malé trhlině vzít pásek např. Ipy nebo jiné (třeba i jen obyčejné pískované) lepenky, podtmelit ho např tím bitumenovým tmelem (v celé ploše toho pásku) a nejlépe ještě přitlouct (pokud to lze - dřevěné bednění střechy). U větších a "nevyzpytatelných" trhlin to řeším tak, že opatrně horkovzdušnou pistolí místo praskliny nahřeju, špachtlí vydlabu lepenku v místě trhliny až na podklad (prkna), udělám si záplatu velikosti vydlabaného místa, celou ji podtmelím, vsadím do prohlubně a zatřu tmelem. Dělám tahle opravy už mnoho let a zatím mi v takto opraveném místě nikdy znovu nezateklo. Pokud je ale krytina popraskaná víc, je lepší ji úplně odstranit a položit novou. Zkušenosti mám takové, že čím víc vrstev na sobe, tím hůř se závady hledají - voda protéká mezi jednotlivými vrstavami a místa protečení na vrchním plášti se většinou vůbec neshoduje (rozdíl může být i několik metrů) s místem, kde to teče na půdu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.13 20:42
avatar

Tedy uz strechy opravuji nejaky patek ,ale namocit si prst do mydlove vody by me nenapadlo naco je asi vyrobena spachtle,nic ve zlem ,trochu jsem se pousmal ,ten bitumen jde spatne roztirat na mokre nebo vlhke podklady i kdyz to pisou primo v navodu je dobre to poradne vysusit jinak se vam to bude odlepovat,jinak tyhle tmely se hodi spis nekde kolem oplechovani,nebo jako takova nouzovka oprava strechy bitumenovym tmelem nevydrzi dlouho

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.