Příjezdová cesta k parcele

Od: Datum: 18.02.13 19:01 odpovědí: 13 změna: 15.04.13 07:59

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat zda by jste mi poradili jak vyřešit můj problém. Vlastním pozemek, na kterém je stavební parcela. Pozemek leží 40m od silnice, bohužel mezi mým pozemkem a silnicí je další pozemek jiného majitele, který pozemek nechce za žádnou cenu prodat. Tudíž je moje parela bez příjezdové cesty. Byla jsem se ptát na obci a tam mi řekli že si cestu musím vyřešit s majitelem a pokud mi ji neprodá nebo neschválí věcné břemeno máme smůlu. Můžete poradit jak vyřešit tuto situaci? Ještě jsem se poptávala u jednoho advokáta a ten mi řekl, že není možné abych neměla přístup k parcele, že pokud majitel pozemku nám neumožní věcné břemeno můžeme ho zažalovat nebo, že mu obec může věcné břemeno nějakým způsobem nařídit (napsala jsem to jen ve zkratce zákon je samozřejmě obsáhlejší), to samé jsem našla i v zákoně na internetu, ale nevím zda to je pravda, proto prosím o radu jak dále postupovat. Předem děkuji za jakoukoliv odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.02.13 19:23
avatar

celkem divny aby nekdo prisel ke me a zacal se ohanet ze musi mit prijezdovou cestu atd... atd... , pozemek je jednou muj a je na me zda prodam kousek nebo ne a neni muj problem ze dotycny nema prijezdovou cestu ... pokud nechce neda se nic delat nez koupit vrtulnik , nebo nekupovat ten pozemek

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kulik*
Datum: 18.02.13 19:29

Nechci Vás zbytečně strašit,ale něco podobného jsem viděl v pořadu "Na vlastní oči" ... zkuste se s majitelem pozemku domluvit na prozatím nějakém "nájmu za užívání příjezdové cesty,nebo něčem takovém,hlavně se alespoň pokusit to zatím řešit "po dobrém".

Přeji hodně štěstí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.13 19:44
avatar

toto je první pozemek, jež znám, ketrerému nevede resp.nevedla přístupoá cesta. Chcete říci,že v minulosti tam žádná nebyla. Jak se k tomu pozemku dostáváte nyní a jak jste se k němu dostávali dříve? Argumentam pro Vás podle mě je to, že tam cesta resp. přístup byl odjakživa, a nechápu jakto že tam nyní není. Každý pozemek má přece odněkud přístup. zA Vámi není žádný pozemek s přístupem apod.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ladaadal*
Datum: 18.02.13 20:08

Já sice nevím, jak hovoří litera zákona, ale nedávno byla ve zprávách školka, kterou zrenovovali a nemůžou jí otevřít, protože vstup byl přes cizí pozemky a domy a současní majitelé se šprajcli. A nikdo nic nenadělá. Když budu vlastnit pozemek, kdo mě donutí někomu ho prodat nebo ho nechat po něm chodit? Ať si zajde k sousedovi z druhé strany... toť jen nastínění situace. Kdo rozhodne, že z více sousedů právě já mám být ten, kdo uvolní pozemek pro cestu? to si nikdo nelajsne, protože by ostatní zvýhodnil. A tazatel nepíše, že tam kdy cesta byla.

Ovšem taky je mi divný, že existuje pozemek bez přístupu. Jak se na něj dostáváte, nemáte-li vrtulník ve svém vozovém parku?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.13 20:19
avatar

souhlasím. S tou školkou je to holt "typische czechishe folk" . . . . česky hovada. No jo neměli by klid,ale v Praze . . .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 18.02.13 20:21

Tak někdo má šikmou věž, někdo vysokou rozhlednu, my budeme mít školku a možná Pájinu parcelu. Turisti se jen pohrnou.:D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karolina*
Datum: 18.02.13 21:52

Máme ten samý problém, pozemek na krásném místě v územním plánu obce určen k výstavbě a před pozemkem 4 m široký pozemek jiného majitele,sousedící s komunikací jehož předci ho dostali jako náhradu za budovanou silnici cca před 150 lety. Pozemek jsme zdědili, naším předkům kteří tam pěstovali zemědělské plodiny tam předci dnešního majitele dovolili přístup na nezbytnou dobu, prý tam dokonce stáli s budíkem a nesmělo se jít vedle povozu ale jen za ním. My jsme od současných majitelů chtěli odkoupit část jejich pozemku na zřízení přístupové cesty, na to nepřistoupili, ani na věcné břemeno, ani na výměnu za jiný pozemek v té samé lokalitě. Požádali jsme o pomoc soud, ten jsme prohráli neboť na pozemku nestojí žádná stavba, není možné pozemek vyvlastnit v obecném zájmu. Pokoušíme se to řešit již osmým rokem,

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.13 22:16

Také jsme měli stavební pozemek bez přístupové cesty. Naštěstí soused část své parcely prodal a už i bydlíme. Vám nezbude zřejmě nic jiného než nabídnout neústupnému sousedovi ke koupi svůj pozemek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.13 07:56
avatar

zákony jsou napsány skvěle. "Majitel je povinen se o svůj majetek starat s péčí řádného hospodáře", ale není nikoho povinností umožnit přístup majitele k tomuto pozemku. Jak logické a zřejmé. Neřešme soudní spory někoho jiného, je to zavádějící a nikam se nedobereme. Podle mého názoru by měl být majiteli umožňen přístup, protože v minulosti tam přístup zřejmě dlouhodobě byl a byl také v tomto smyslu a v dobré víře užíván bez toho, aniž by majiteli přístupového pozemku vznikla škoda.

Pokud ale sama tazetelka není schopna odpovědět na dotazy, tak nevím jak to vyřešit. neznáme všechny (většinu) okolností.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 18.02.13 23:27

Nebude-li jinak, domluva, finanční náhrada, tak vyvlastnit (stav. zákon, OZ) či jít k soudu, právo cesty. Cesta tam asi nikdy nebyla..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pajina
Datum: 19.02.13 11:20

pro miramira: tazatelka je schopna odpovědět jen není na netu pořád :(

cesta tam je odjakživa a majitel se o svůj pozemek vůbec nestará ani neví že si tam ostatní udělali sklad hnoje a dalšího, navíc si tam obec udělala cestu ke hřbitovu a i vjezd bohužel o tomoto majitel taktéž skoro nvěděl to jsme mu řekli až mi, když jsme za ním byly zda by nám pozemek neprodal nebo neumožnil věcné břemeno. Cesta tam byla už za války co jsem se dozvěděla od starších lidí a vždy ji všichni bez problémů užívali nikdy to nikomu nevadilo ani dnes, ale pokud tam budeme chtít stavět příjezdovou cestu tam budeme muset mít a majitel nechce dát souhlas je to hodně starý pán a bohužel trochu zatvrzelí :( je to zapeklitá situace i jsme mu nabídli vyšší cenu a nic :(

všem moc děkuji za komentáře

Datum: 19.02.13 17:46
avatar

Pokud tam je cesta odjakživa...

pak se zeptejte právníka...mohlo by se jednat o vydržené právo užívání..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: doromeo*
Datum: 15.04.13 07:59

Dobrý den,

asi budeme mít stejný PROBLÉM se stavebním pozemkem bez příjezdové cesty. Jelikož se ani po odvysílání reportáže a třech letech nic zásadního nezměnilo, uvažuji o tom, že jiný způsob jak získat od Stavebního úřadu souhlas se stavbou na mé parcele nebude než se obrátit na soud a zřídit věcného břemene průchodu a průjezdu přes sousedův pozemek.

Kdyžtak mrkněte http://www.ceskatelevize.cz/i…bsah/111795-stavebni-pozemek/

Tak pevné nervy ...Roman

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.