Promlčení věcného břemene

Od: Datum: 18.02.13 18:00 odpovědí: 8 změna: 19.02.13 08:25

Mám dotaz jak prokázat neužívání věcného břemene místnosti? Je to víc jak 10 let. S dotyčným nemáme dobré vztahy takže na nějakou dohodu nelze myslet. Bydlí tam pouze její rodiče a ty nepůjdou proti ní.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zabu
Datum: 18.02.13 18:10

Věcné břemeno nelze promlčet. Lze ho zrušit pouze oboustranným souhlasem smluvních stran, které si věcné břemeno dohodly a podepsaly ve smlouvě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alek
Datum: 18.02.13 18:17

Existuje nějaká situace, kdy zaniká věcné břemeno k nemovitosti promlčením? Anežka
ODPOVĚĎ:
Věcné břemeno je jedním z práv, které omezují vlastníka nemovitosti ve prospěch jiné osoby. To, zda je nemovitost zatížena věcným břemenem, lze zjistit z výpisu z katastru nemovitostí, kde jsou věcná břemena nebo zástavní práva uvedena v části C.
Jedním ze způsobu zániku věcného břemene je jeho promlčení. K promlčení dochází ve chvíli, kdy osoba, která je z věcného břemene oprávněna, ho 10 let nevyužívá. V tomto případě je třeba obrátit se na soud s návrhem na výmaz věcného břemene z listu vlastnictví v katastru nemovitostí.
Tohle jsem objevila. takže promlčení může být. jen mě zajímá jak to dokázat.
Datum: 18.02.13 18:47
avatar

Jen dodám, že k tomuto viz. i Občanský zákoník:

§ 109 - Právo odpovídající věcnému břemenu se promlčí, není-li po dobu deseti let vykonáváno.

§ 151p


(3) Vznikne-li změnou poměrů hrubý nepoměr mezi věcným břemenem a výhodou oprávněného, může soud rozhodnout, že se věcné břemeno za přiměřenou náhradu omezuje nebo zrušuje. Nelze-li pro změnu poměrů spravedlivě trvat na věcném plnění, může soud rozhodnout, aby se namísto věcného plnění poskytovalo peněžité plnění.


(4) Patří-li právo odpovídající věcnému břemeni určité osobě, věcné břemeno zanikne nejpozději její smrtí nebo zánikem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alek
Datum: 18.02.13 19:11

Takže jedině na soud? V její případě z morálního hlediska nemá na peníze už nárok. mažel jí dal dost, ale bylo to jen jak se říká na hubu. nestačí pak svědectví dalších rodiných příslušníků?

Od: bus*
Datum: 18.02.13 19:10

V takovém případě není jiná možnost, než sehnáním svědků, kteří dosvědčí, že ten v čí prospěch je věcné břemeno zřízeno jej neužívá. Nejlépe, samozřejmě nestranný svědek, tedy někdo z Vašich sousedů, známých. Pošťáka atd. Osoba, která tam bydlet má a nebydlí asi bydlí jinde. Hledejte svědky tam. Ať dosvědčí že se zdržuje tam a ne u Vás. Výpověď takového svědka bude mít pro soud vědší váhu, než výpověď rodičů. Obraťte se na advokáta o pomoc, ovšem nenechejte vše jen na něm. On si nechá zaplatit ať to dopadne jakkoliv.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: alek
Datum: 18.02.13 19:16

Napíšu ještě právníkovi, který se tímto přímo zabývá. Ona se tu zdrží max 10 min za týden, kdy jde jen navštívit rodiče. Nedávno jsem náhodou zjistili že má klíč od domu, který jsme jí nedali. Takže si ho nechala udělat za našimi zády. Jsem z toho fakt smutná. Chceme pak až tu její rodiče nebudou z pokojů udělat dětem pokojíky, ale vím, že nám to bude hodně strpčovat, Proto bychom jí toho břemene chtěli zbavit teď

Od: uska®
Datum: 18.02.13 21:41

A pošta jí chodí kam? Jeden z důkazu by mohlo být vyjádření pošty, že dotyčné na uvedenou adresu nechodí po xxx let žádná korespondence.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alek
Datum: 19.02.13 08:25

Pošta jí chodí na její trvalé bydliště, které tady nemá.

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.