Jak na dokonalou rovnost obkladů

Od: Datum: 17.02.13 08:46 odpovědí: 11 změna: 17.02.13 18:21

Zdravám vás! Moc by mě zajímalo (viděl jsem tak udělanou kouplenu), jaké se používají techniky (způsob provedení) pokládání obkladů a dlažeb, pokud mezi sebou lícují naprosto dokonale všechny rohy. Co se týče rovninnosti na delším úseku i 1 m, tak ten nebyl naprosto přesně podle vodováhy, ale i přesto obklady v koupelně vypadali neuvěřitelně rovnoměrně, sjednoceně - spáry naprosto všechny stejné. Ptám se, protože mě napadá, že tento způsob mohl řemeslník docílit jen s takovými přípravky, které jsem viděl nabízet od italů. Vkládá se do každého křížení obkladů určitý přípravek, který následně stejněoměrně přitlačuje všechny čtyři rohy obkladů. Výsledkem je pak dokonalé lícování. Máte s tím někdo zkušenosti? Díky *pivo*

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ovczaak*
Datum: 17.02.13 09:44

Nedovedu si představit italský přípravek,který srovná křivé obkladačky. K tomu výsledku potřebujete - PANA OBKLADAČE (v hodinové sazbě,aby si vyhrál),kvalitní obklady a dlažbu ( ne z ...bachu za 200kč) a dobře udělaný podklad. Viděl jsem obkladače,který vzal do ruky 12 dlaždic,přiměřil a až tu dvanáctou usadil.Pro vysvětlení - obklady mají toleranci,jak rozměrovou,tak na průhyb.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.02.13 10:01

Dobrý řemeslník křížky nepotřebuje pokládá na " oko ", jinak rovinnost je dáma dokonale připraveným podkladem a přesným nanesením lepidla / zubová stěrka /.

Datum: 17.02.13 11:21

Začíná to samozřejmě už koupí obkladaček,některé sortimenty se liší v rozměru i o 2 mm.To sestavit do "latě" je určitě problém.Nezbývá,než obkladačky roztřídit.Výhodou jsou pak velkoplošné obkladykeramické a případně skleněné celoplošné.Pak není problém řídit spáry.Ale i normální obkladačky je možné nalepit rovně.Je potřeba stanovit laserovou nivelačkou základní linku a zajistit kolmost ploch.Na spojích ploch,kde se mohou setkat plochy k sobě nekolmé,využít sbroušeníobkladaček na spojích ploch.Nakonec se ukončí řada kachlíků na podlahové spáře ,kde se poslední řada přiřezává a zabrušuje k podlaze a zaspáruje silikonem.

JABRAKA

Od: ladaadal*
Datum: 17.02.13 15:42

To, čemu říkáš přípravek jsou křížky. Nic Italského. A jak píše někdo nade mnou "PAN OBKLADAČ" je moc nepoužívá, maximálně jeden dva na hranu. Když je nacpeš na roh, kam jsou dělaný, tak při nepřesnosti kachlí jsi po metru úplně někde jinde, než jsi chtěl být. To je ten fígl, že nepřesnost kachlí se zamaskuje spárama a okem je nepostřehnutelný.

Od: jujik
Datum: 17.02.13 16:54

Měl jsem namysli tento, nebo podobný systém:

Datum: 17.02.13 16:58

Tak tohle kdyby používal profiobkladač, tak se neuživí, nebo by měl metr tak drahej, že si ho nikdo nepozve. Na to stačí ruka, cit a lať nebo vodováha. Tyhle vymoženosti jsou většinou dělaný pro kutili, kteří obkládají dvakrát za život a nezáleží jim na čase, nebo nejsou tak zruční. Pro profesionála to není žádné zjednodušení či zrychlení jeho práce, tudíž k ničemu.

Datum: 17.02.13 16:28

Kdyby byly obkládačky absolutně přesné, nalepila by je i cvičená opice. Protože přesné nejsou, nelze vyloučit lidský faktor, tedy praxi a um obkladače.V padesátých a šedesátých letech byly obkládačky z přesně nařezaného skla=OPAXITU=, byly tak přesné, že se lepily těsně na sebe, beze spár. To byly jediný přesný obkládačky, dnes už dávno patří do muzea zednictví. Pokud obkladač použije křížky, je to standardní provedení, což pan Obkladač na první pohled pozná.

Datum: 17.02.13 16:38

Kjaník- to slyším poprvé. Jak to vypadalo? Neumím si představit obklady beze spár. Je to ještě někde k vidění?

Datum: 17.02.13 18:16

Jezdil jsem často do lázní,tam jsou kolem van v koupelích obklady dělány zrovna tak.Půl hodiny mě uchvacuje preciznost tehdejších obkladačů.Ale pokud se použijí špičkové italské obkladačky a doplní se zabroušením hran,lze takové obklady udělat také.

JABRAKA

Datum: 17.02.13 18:16

Skleněné, černé obkládačky opaxitu byly nařezány z tabulí skla, proto byly přesně jedna jako druhá.

Kolego ladaadale, ty musíš být hodně mladý, když už obklady bez spár nepamatuješ. Až do konce let 50.tých se většinou lepilo "na bochánky", na každou obkládačku se dal kopeček cementové malty, a to se přilepilo na zeď, na cihly,bez spár. Ve sklepě doma mám koupelnu, z roku 1979, také ještě beze spár, sám jsem si ji dělal.Ta už je lepená cementovou kaší na rovnou omítku. Fígl byl v tom, že tehdejší bělninové obkládačky byly měkké-obkladač měl větší brusný kotouč, a na něm ručně mohl obkládačku přibrousit. Samozřejmě, že na nějaký milimetr se tenkrát nehledělo, to neříkám. Až se bude někde zakládat muzeum zednictví, hlásím se za ředitele!

Datum: 17.02.13 18:21

No tak ty skleněný mám v baráku dodnes (u podlahy na odskoku), ale se spárama, tak jsem ani nevěděl, že se to dělalo bez nich. Jinak bochánky malty pamatuju, ale jako malinkatej kluk, co se pletl tátovi a obkladačoj a dafral jim do toho *smich*. Jsou to ty, co jsou z lícu jako skleněný a z rubu drážkovaný, jestli se nepletu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.