Jak řešit el. zásuvky pod linkou

Od: Datum: 16.02.13 07:53 odpovědí: 22 změna: 17.02.13 21:21

Zdravím vás! Můžete mi prosím poradit, jak správně mají být zabudované el. zásuvky pod linkou, pokud bych rád, aby to vypadalo pěkně a bylo dle předpisů a norem? Ptám se, protože existují názory, že je možné ji připevnit na sololitovou zadní desku (pěkná varianta), nebo do zdi klasická krabička se zásuvkou - výřez v sololitu (méně hezká varianta).

Můžete mi prosím poradit, jak to udělat, aby to bylo dle norem a přitom tam nemusela být ošlivá díra v sololitu? Díky! *pivo*

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pest®
Datum: 16.02.13 08:09
Na sololit bych to nedával. Bude se propojování deformovat a když bude potřeba odtáhnout linku, budete muset odpojit zásuvku. Ten výřez musí jít udělat poměrně přesně tak že tam nebude vidět mezera. Navíc jak často budete koukat pod linku na zásuvku?
Ohodnoceno: 0x

Od: jujik
Datum: 16.02.13 09:19

Když použiji tango rámečky, tak jak mám udělat přesný výřez, když se nejedná o kruh, nebo čtverec? Navíc, spodní skříňky většinou nejsou až k zadní stěně a když k tomu přidáte některé zahnuté koncovky kabelů, které ze zásuvky směrují hned dolů, tak musí být výřez mnohem větší.

Datum: 16.02.13 10:53

Zásuvky pro potřeby kuchyně dávám zásadně nad linku do obkladů.Pokud je potřeba zásuvka pro zapojení pračky,nebo myčky,stačí ji prodlužovací kabel,měl by mít přímé připojení z rozvaděče a připojení přes proudový chránič.

JABRAKA

Od: olaf71*
Datum: 16.02.13 11:50

tohle je super řešení bez řezání. moduly se dají propojovat. ve stejném designu je i podlinkové osvětlení.

Datum: 16.02.13 12:52

to se mi libi.. jaky e-shop?

Datum: 16.02.13 13:01

zadej zásuvky pod linku. kdysi mi to prošlo rukama v práci a taky se mi to líbilo. dělají se i jednotlivě a spojují se hotovými kabely + ta světla. tady máš nástřel na jednu web.stránku: http://www.elektro-osvetleni.…pirulina-30189/17/40/d-74485/

Datum: 16.02.13 13:16

Jen pozor na provedení. Vyobrazené je SCHUKO, tzn pro německou síť. U nás se používá ochranný kolík. Třeba se jedná ale jen o ilustrační obrázek v eshopu.

Datum: 16.02.13 13:46

ano,ochrana musí být. pokud by to bylo obráceně, tzn.schuko zástrčka a naše zásuvka, tak to nepůjde. tady máš foto, kde je jasně vidět dnes běžná zástrčka. já jí mám na všech spotřebičích v kuchyni a opravdu tam pasuje.

Datum: 16.02.13 16:01

Ano, pasuje. Je to tzv unischuko, pasuje do obou systémů. Nicméně to není důvod k instalaci schuko systému v ČR. Schuko je navíc nedokonalejší, než systém s kolíkem (poruchovější kontakty PE a neorientované L a N). A ještě poslední věc, spotřebiče (převážně ty starší) osazené zástrčkou dle čsn, tzn ne-unishuko, by nešly použít.

Zkrátka jsme u nás, takže používejme systém s kolíkem dle čsn.

Hezký den.

Datum: 16.02.13 13:17

Vzásadě není problém dát zásuvku do sololitu, jen je potřeba použít dvouplášťovou krabici určenou pro hořlavé podklady a patřičnou zásuvku (ne včechny typy a varianty jsou určené pro montáž na hořlavé materiály - nutno vyčíst z katalogových listů výrobce).

Ale přiznám se, že je to hloupý nápad. Sololit je slabý a bude se při manipulaci se zásuvkou kroutit. Mezi Zádama skříňky a zdí je vždy několik mm mezera. Téměř vždy se dělá klasická sásuvka do zdi a sololit se vyřezává.

Avšak nechápu celkově problém - má-li být zásuvka zavřená ve skříňce, záleží na tom, jak pěkně bude vypadat?

Zásuvky pro práci s kuch. spotřebyčemi, se umisťují mezi prac. desku a horní skříňky, do zdi.

Datum: 16.02.13 13:38

Mě spíš nějak uniká smysl celé akce. K čemu je dobrá zásuvka ve skřínce? Co do ní bude zapojený?

Datum: 16.02.13 13:48

pod skříňkou, ne ve skříňce, jestli dobře čtu

doplněno 16.02.13 13:49:

je pravda, že každý si představuje linku jinak

Datum: 16.02.13 13:52

Pod skříňkou zase nějak není sololit, že ano.

Leda, že by se jednalo o nějakou dřevěnnou stěnu a byla by potřeba na ni dát zásuvku, třeba na myčku. Pak bych to řešil normálně krabičku navrch.

Datum: 16.02.13 13:58

dnes se jako stěna mezi horními a spodními skříňkami dělá i sololit.deska v různých provedeních místo již zažitých obkladaček

Datum: 16.02.13 14:03

Ano, dává se tam deska ve stejném dekoru jako pracovní deska, ovšem se sololitem to nemá vůbec nic společnýho. To jen tak na okraj.

Datum: 16.02.13 14:30

co třeba sololitová deska s imitací dřeva, cihelného bloku atd. někde si viděl kuchyni s prac.deskou v jednom dekoru ze zadní stěnou a tam končí Tvá fantazie

Upozornění od sys hejkal 16. 02. 2013 15:08:18
To o té fantazii bylo zbytečné...

Datum: 16.02.13 15:02

Fantazii mám opravdu velkou, neboj. Jen říkám, že za kuchynskou linku se nepoužívá sololit. Imitace může být čehokoliv, ale ne na sololitu. Ale nebudeme tady slovíčkařit, otázka zněla trochu o jiném problému.

Datum: 16.02.13 15:34

uznávám,bylo *pivo*

Datum: 16.02.13 14:49
Dělal jsem synovi kuchyňskou linku dle jeho představ a mých zkušeností z předchozích linek, teda asi už čtyř svých a mnohých dělaných pro druhé.
Zásuvky na el.troubu, myčku a další pro strýčka příhodu mám na pevno v krabicích pod omítkou umístěné ve volném prostoru za spodními skřínkami. Tam to jednou připojím a je pokoj.
Na běžné spotřebiče, jako robot a rychlovarná konvice, mikrovlnka a toustovač, rádio a nabíječka na mobil a další zbytečnosti, které občas potřebuje, využívá zásuvky namontované na více vhodných místech do asi 15 cm vysoké desky (ze stejného materiálu jako pracovní deska), přišroubované vzadu kolmo na pracovní desku, okolo celé rohové prac. plochy i za zapuštěným plynovým vařičem a dřezem. Není problém přidat další. Pohyblivé přívody k těm zásuvkám jsou napojeny napevno z dalšího třífázového přívodu v krabici také za spodními skřínkami. Z ní je také napájen vývod na spodku vrchních skříněk určený pro svítidla pod skřínkami, digestoř a celkové odsávání kuchyně.
Zadni stěna mezi vrchními a spodními skřínkami je polepena umývatelným izolačním materiálem kdysi nazývaným obchodním názvem Izomila, bez jakýchkoliv otvorů a spár. Až mladé její dizajn omrzí, materiál jednoduše strhnou a nalepí líbivější. To vše bez zásahů do elektroinstalace.

Datum: 16.02.13 16:17

Kuchyň si zaslouží komplexní řešení elektroinstalace.Pokud začínáš se stavbou kuchyně,určitě počítáš s určitým minimálním počtem zásuvek a jejich umístěním.Je vhodné,zajistit aspoň jeden silový přívod(varná deska,myčka,mrazák chladnička.)Ten by měl být vyveden za linku,nebo ještě lépe za sporák.Pak potřebuješ přívody a zásuvky nad linku,přeci nebudeš pořád provlékat pod pracovní deskou kabely?Nu a jak jsem říkal,jedna až dvě zásuvky pak mimo linku-vysavač a pod.Lze použít místo klasických obkladů buď barevné sklo,nebo laminodesku v provedení linky.Tam lze lehce umístit i patřičný počet zásuvek.

JABRAKA

doplněno 16.02.13 18:02:

K provedení plochy za linkou lze doporučit: http://www.sklo-jap.cz/grafosklo.aspx

JABRAKA

Datum: 16.02.13 20:10

do zadního papundeklu spodních skříněk se dělá větší díra než je zásuvka. Zásuvka se osadí na tzv. montážní krabičku jež se přišroubuje na zeď a na ni se osadí zásuvka. káble můžou jít v lištách po zdi k těm montážním krabičkám (nejedná se okrabicedo zdi)

Od: hop®
Datum: 17.02.13 21:21

Díra do sololitu může být i hezká. Navíc můžete zásuvku instalovat třeba za šuplíkovou skříňku, stejně se k této zásuvce potřebujete dostat jen při instalaci spotřebiče a při jeho výměně.

Na sololitovou desku je možné umístit zásuvku, ovšem za linkou musíte mít dostatečně dlouhý kabel a tato elektroinstalace musí splňovat příšnější protipožární předpisy, v případě vestavěné zásuvky je nutné použít dvouplášťovou kravici KI68Lm jak už bylo psáno. Toto řešení je však opravdu nepraktické.

Mimochodem, pokud odmítáte dělat díry do sololitových zad, jak máte řešenou vodu a odpady (dřez, myčka, pračka)?

Ještě poznámka k některým reakcím - řešit přívod ke kuchyňským spotřebičům prodlužovačkou je v některých případech zakázané výrobcem a v každém případě prasárna!

doplněno 17.02.13 21:24:

Zásuvky na vestavné spotřebiče (pračka, myčka, lednice, trouba, varná deska...) umisťuji převážně do sousedních skříněk, je k nim lepší přístup, navíc za některé spotřebiče by se kvůli hloubce zásuvka se zástrčkou ani nevešla.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.