Prodej části pozemku kvůli sousedským vztahům

Od: Datum: 13.02.13 17:49 odpovědí: 9 změna: 18.02.13 12:52

Chceme prodat část pozemku tak, abychom získali nového souseda, neb ten stávající nám brání v kolaudaci již postaveného objektu (my jsme nestavěli, takto jsme nemovitost koupili, on o ní věděl a nevadí mu, pokud "nebude zkolaudovaná"). Lze prodat jakoukoliv část pozemku, i když na něj nevede obecní cesta, resp. jde jen o formalitu? Existuje minimální výměra prodávaného pozemku? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bus*
Datum: 13.02.13 23:01

Jistěže jde, ovšem musí být ta část geodeticky zaměřena a vložena do katastru nemovitostí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bebe*
Datum: 13.02.13 23:11

Děkuji. Geodeti zaměří znovu, poprvé to udělali blbě. Na stavebním úřadě nám už stínili nejhorší scénáře typu bourání apod. (to by mě pak čert vzal, když si někteří mohou své paláce kolaudovat dodatečně i třeba v chko...) Věřím, že to nějak skoulíme. Díky.

Datum: 14.02.13 00:08
avatar

Hlavně dejte pozor, abyste takto "prodali" takovou část pozemku, aby se už nikde, v žádném místě pozemek s problémovým sousedem nedotýkal. Taky jsem to řešil - "prodal" jsem metr široký pruh z jedné strany kolem plotu. Sice to bylo docela drahé (zaměření, vklad do katastru), ale jinak to nešlo. Minimální výměra možná existuje, ale reálně to stejně asi bude víc než metr čtvereční, tak to nemá cenu řešit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: myse®
Datum: 14.02.13 11:29
avatar

nemusíte prodávat, stačí darovat - např. manželce, dítěti...

Dělá to tak spousta lidí... (osobně je znám...)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kemett
Datum: 15.02.13 07:11

Dobrý den,

mžu se zeptat, kolik orientačně stojí vyměření - rozdělení jednoho pozemku na dva? A kolik se pak platí katastru za toto vložení?

Nevíte, jak je to se sloučením pozemků? Potřebuji na to také geodeta, nebo na to stačí žádost?

Děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fribble*
Datum: 14.02.13 11:40

Z vlastní zkušenosti - mám pozemek rodělený na několik částí, majitelem jsem stále já (prodej se jakoby neuskutečnil). Do všech žádostí píšu - sousední pozemky vlastní a nikdy problém nebyl. Sice zaměření něco stálo, ale je pokoj od sousedů x let.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pt®
Datum: 14.02.13 12:55
avatar

My máme také pozemek, který je vlastně v katastru, jako dva pozemky vedle sebe. Když jsme stavěli a kolaudovali garáž, jednalo se pouze se sousedem z jedné strany, z druhé strany byl opět náš pozemek. Nemusíte prodávat cizímu, ale, jak Vám zde ji ž poradili, nechat zaměřit, a rozdělit. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bebe*
Datum: 14.02.13 14:33

Děkuji všem.

Po zaměření by se problémové části pozemek souseda už dotýkat neměl. Já jsem prostě úplně na větvi z toho, že něco pomohl stavět předchozímu majiteli, dva roky mu to bylo jedno a když to chceme dát do pořádku (legalizovat), tak si vzpomene, že nevidí na cestu (což je argument jak blázen). Domluvit se s ním fakt nejde. Napřed slíbil, že nebude dělat problémy, pak řekl "názor můžu změnit" a bylo to. A protože je stavba součástí hypoteční smlouvy, tak opravdu nechci slyšet nic o bourání a zčásti i proto, že nesnáším naschvály a nechci se tak snadno dát. Takže prosím držte palce, ať se výměra povede.

Od: bebe*
Datum: 18.02.13 12:52

Nicméně po dotazu na geometrické zaměření mi bylo geodetem řečeno, že zaměřit grafickou mapu digitálně bude problém, pokud nebude souhlasit soused. A jsme tam, kde jsme byli. Připadám si jak v kocourkově - proč by měl soused mít právo zasahovat do toho, že si chci nechat digitálně vyměřit svůj vlastní pozemek? Pokud je hranice ve skutečnosti jinde, tak by snad měl spíš mít povinnost toto respektovat, ne? Já už fakt nevím :(

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.