Tlak teplé vody z bojleru

Od: Datum: 13.02.13 10:55 odpovědí: 18 změna: 22.02.13 12:55

U všech kohoutků mám nízký tlak teplé vody. Nízký asi tak, že jsem musel vyhodit i vanovou termostatickou baterii, protože si s tím holka skorem nevěděla rady. Bojler je zánovní Dražice, veškeré trubky taky, cca 4 - 5 let. Jakmile pustím vodu tak tlak v teplé je vysoký ale hned polevuje.

Osobně bych to tipoval na ty redukční ventily.

Zkoušel jsem jeden pokus. Nechal jsem puštěnou teplou vodu na kohoutku, před bojlerem jsem zavřel celkový přívod do bojleru, voda samozřejmě přestávala téci. Pak jsem ho zase otevřel a tlak na vodě z kohoutku byl v tu chvíli daleko vyšší než předtím. Až do té chvíle něz jsem kohoutek zase nezavřel. Pak se to vrátilo zase do "normálu."

doplněno 13.02.13 11:33:

Jesště jsem vyhledal pro názornost jak to vypadá (co je tam za 2 ventily) fotku z dob rekonstrukce.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 13.02.13 10:59

Ten nizky tlak je tam od pocatku? Muze to byt zaroztlyma trubkama nebo redukcnim ventilem, ktery to moc skrti.

Ohodnoceno: 0x

Od: vasfire*
Datum: 13.02.13 11:04

jo od počátku, trubky jsou všechny nové.

Datum: 13.02.13 11:05

A jaký tlak má studená voda? Ta nemá redukční ventil?

Datum: 13.02.13 11:08

no to jste mě zaskočil, ale podle všeho nemá. Tlak je na ní dobrý.

Od: ladaadal*
Datum: 13.02.13 11:11

To máš regulovaný tlak jenom na teplý vodě? To je divný. Ale pokud ano, tak to bude spíš ten regulák, může být zarostlej a pomalu doplňuje.

Datum: 13.02.13 11:18

No právě jsem zkoušel ten test - jako oblbnout redukčák. Snížil jsem mu tlak tím že jse, nechal týct teplou vodu a zavřel přívod před bojlerem, počítal jsem tedy, že by se mohl otevřít více. Po opětovném otevření kohoutu skutečně tekla voda z kohoutku minimálně 2x silněji. po zavření kohoutku se to zase vrátilo k normálu.

Datum: 13.02.13 11:09

Jestli máš redukčák hned u vodoměru a dělá to jen teplá, tak mě napadlo, jestli to máš v plastu, jestli to instalatérovi někde neujelo a nudělal ve spoji závstřik. Takhle v popisu se to blbě odhaduje, když to člověk nevidí.

Datum: 13.02.13 11:35

Doplnil jsem do úvodu fotku jak to vypadá reálně pod bojlerem.

Datum: 13.02.13 11:54

Z fotografie toho moc vidět není.

Nicméně..Pokud máte redukční ventil jen na vstupu SV do el.ohřívače, pak je to pravděpodobně proto, že tlak ve vodovodní síti je vyšší (nebo na samé hranici) než je otevírací tlak pojistného ventilu...Pokud by tedy RV před ohřívačem nebyl , pak by PV neustále odkapával a to není nic příjemného, nehledě na ztráty vody.

Je otázka, na jakou hodnotu je RV nastaven..a o kolik resp.na jakou hodnotu tlak snižuje. Logické je, že pokud je snížení tlaku velké..a na studené vodě RV osazen není, pak je před baterií (před každou v domě) velký rozdíl tlaku mezi SV a TV, což je provozní problém.

Ideální by bylo buď osadit jeden RV na vstupu do domu, nebo alespoň nastavit stávající RV před ohřívačem tak, aby rozdíl tlaků nebyl tak enormní.

Datum: 13.02.13 12:13

No už to asi bude tak jak říkáte. KAždopádně když se tak zamyslím, tak asi ve všech domech (většinou vesnice a staré domy) , kde se pohybuji, tak asi redukčák na studené není nikde. (ale to jen tak okrajem).

V nadcházejícím měsíci budeme dělat novou vodu na hlavním přívodu do domku (je to ještě olovo a ve sklepě železo). Tak teda přidat do šachty ve sklepě za hlavní uzávěr redukčák pro celý dům a ten u bojleru tedy vyhodit?

Datum: 13.02.13 12:25

Nejdřív musíte zjistit k čemu tam ten RV vůbec máte...resp.jaký tlak vody máte na "patě domu".

Možná ho tam instalatér dal jen pro "jistotu", ale třeba tam máte tlak opravdu velký, pak ovšem je RV potřeba, ale je lepší ho dát centrálně pro celý dům.

Správce vodovodu ve Vaší obci či městě musí tlak vodovodu v daném místě znát..a od toho údaje se pak navrhne další řešení pokud je ho potřeba.

Datum: 13.02.13 13:01

za normálních okolností bývá tlak na teplé vodě vždycky o něco málo nižší, než na studené. Je to dáno délkou potrubí, více ohyby po cestě a nějakými těmi překážkami, jako je například bojler. Ale ten rozdíl je skutečně hodně málo.

Váš problém bude jinde.

Voda je mírně stlačitelná a bojler může zafungovat jako tlaková nádoba. Možná máte někde v trubkách nějakou překážku, kdy průtok vody je zaškrcený tak, vzniká velká tlaková ztráta a voda neteče. Klasická školácká chyba je, když při spojování do T odbočky zatlačíte trubky příliš hluboko. Pak vám ty dvě trubky nahoře přiškrtí průtok dolů do odbočky, viz obrázek.

Skoro bych řekl, že váš problém je právě tady.

Datum: 13.02.13 13:14

pokud by tomu tak bylo musel by to být jedině na obrázku u trubek uprostřed, je to pěkně vidět. http://2i.cz/f6f1f2d80b každopádně stejně pořád mi to nevysvětluje stav při mém pokusu se zavřením přívodu do bojleru.

Datum: 13.02.13 13:23

Ten samý efekt, co popisuje figurek ti udělá i závstřik v kolínku. Když se tam truba nacpe moc hluboko, tak se okraje stočí a zmenší díru. Už jsem viděl i ucpanou tak, že z ní stříkal pramínek ja špendlík.

Datum: 13.02.13 20:19

Snažím se tak trochu pochopit tu fotku. Vy máte pojistný ventil na vstupu, nebo na výstupu. Protože se dává na vstup do kotle a jestli na té fotce dobře vidím, tak pokud je na vstupu a je s filtrem, tak je obráceně... pokud mě zrak neklame... není to až tak vidět... ale divné je, že by pak asi neměl fungovat. Podívejte se, jestli nemáte obráceně i ten regulátor. Jsou na nich šipky toku vody, tak se podívejte jestli je to správně... Jen jsem to zkusil, když tak to berte jako plácnutí do prázdna.

Datum: 13.02.13 21:42

ted nejsem na místě. ventyly jsou na vstupu. první jepodobný tomuto

http://www.votopl.cz/detail-33937

a ten druhý je něco podobného tomuto

http://www.expolar.cz/cs/kata…entil-pojistny-3-4-t1847.html

že by je dal instalatér špatně se mi nezdá, ale až tam budu tak to zkontroluji

Datum: 22.02.13 12:10

TAk problém nakonec vyřešen jednoduchým povolením redukčáku, bylo to před bojlerem uškrcený až běda. Díky za reakce

Od: ad*
Datum: 22.02.13 12:55

Poznámka - redukční ventil se dává na potrubí ještě před rozdělením na teplou a studenou, tak aby byl v obou větvích (přibližně) stejný tlak. Pokud se RV dá na teplou, tak snižuje tlak jen v teplé větvi a studená s vyšším tlakem teplou přetlačuje. Ale pokud to funguje tak je zbytečné to předělávat, jen to berte jako varování ohledně kvality instalatéra.

Další věc voda je při tlaku v řádu barů prakticky nestlačitelná, to co "pruží" je obvykle plášť boileru a tepelná roztažnost vody.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.