Vyhřívaná podlaha - jak na to?

Od: Datum: 12.02.13 17:10 odpovědí: 25 změna: 12.04.13 17:21
avatar

Dobrý den,

můj další dotaz se týká koupelny:

Při rekonstrukci chci staré kachle bouracím kladivem rozbít, chci rozbít ještě asi 10cm hloubku a položit vyhřívanou podlahu. Ale narazil jsem na problém.

Vodaři, které mám na práci "najaté", mi tam chtějí dát nějakého elastického hada ještě s nějakou regulací teploty vody na 40C. Celkově to potom vychází hodně draho, nevyjádřili se ještě s přesnou cenou, ale bavili se jako by to měla být dobrá pálka.

U mých rodičů, když rekonstruovali asi před 2 lety, měli jiného vodaře a on jim tam pouze navedl z radiátoru měděnou trubku, svařenou do takové sítě 30cm od sebe, jednoduše z přívodu radiátoru na odvod teplé vody radiátoru, vyšlo je to pouze za práci a trochu těch měděných trubek.

Já teď potřebuju vedět, které řešení je lepší, co se samozřejmě cena-poměr týče. Zda-li to ten minulý vodař rodičům odrbal a nesmí to tak být a nebo to ti noví vodaři zbytečně hrotí, výsledek bude stejný, pouze zaplatím o 100% na metru čtverečním více? U našich mi to vyhovuje a bral bych to tak taky.

Postup by byl samozřejmě stejný, 10cm odebrát bouracím kladivem, položit 3cm polystyren a na to ten pletenec nebo trubky, zalít betonem, lepidlo a kachle.

Děkuji za vaše rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.02.13 17:42

No nejsem sice odborník v této věci, ale podlahovku do koupelny s WC jsem taky dělal. Regulátor je tam z toho důvodu aby se tam nedostala voda teplejší cca 40°C, bylo mi řečeno že pokud ho tam nedám riskuji že mi vyšší teplotou vyskáčou kachličky. Jinak stojí cca 2500,- Kč. 1 m trubky stál do 20,- Kč a ještě budete potřebovat podkladové polystyrenové desky na které uchytíte toho hada z trubek. Tak to mám udělané a funguje to dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.13 17:44
avatar

Neuvádíš,v jakých prostorách rekonstrukci provádíš.Pokud chceš podlahu vytápět v patře,ideální je použití tak zvané "systémové desky".Ze styroporu.Umožní jednak izolační funkci i funkci upevňovací.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 12.02.13 17:46
avatar

Taky nejsem odborník, ale kamarádka to topení v podlaze měla asi 20 let a loni jim to ruplo v kuchyni a museli celou kuchyň vykopat , protože nenašli, kde to prasklo. a teď to dávali znovu a do těch pružných trubek,Ale kolik Kč to stálo, nevím, dělali jim to kamarádi na oplátku za opravu auta.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.13 17:55
avatar

@dalle

2500Kč stálo co? Jeden ten "had"? Nebo celá koupelna? Pokud ano, kolik má metrů? Děkuji

Jabraka:

Vyhřívat podlahu bych chtěl v obou koupelnách. Jedna je v prvním patře a pod ní je pouze sklep. Druhá je v 2.patře a pod ní je ta první koupelna

Ještě bych chtěl vyhřívat pás kachlí, které jsou v kuchyni, ty po kterých se nejčastěji chodí (u sporáku) a také pás betonu v obyváku (před sedačkou), ale pokud to budou palby, spokojím se pouze s těma koupelnama, děkuji

Datum: 12.02.13 19:26

2.500,- stál ten regulátor, jinak jsem dělal koupelnu, chodbu a WC cca 20 m2 a padlo tuším 60 m hada, ty desky co píše Jabraka jsem taky použil, ale cenu už nevím, mrkněte ne net.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 12.02.13 18:34

osobně bych šel do nějakého systému např. Rehau, kde se trubka nacvaká do polyst.desky,která drží trubku včetně nějaké diletace. navíc pak odráží teplo směrem nahoru. není špatná ani el.rohož umístěná jen do míst,kde se v kopupelně stojí,před umyvadlo,vanu atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.13 19:16

Pokud se dělají rekonstrukce jen koupelen, používají se spíš elektrické rohože. Je to v podstatě nenáročné a nemusí se nic moc bourat. Rohož je přímo pod kachličkama a cena se pohybuje +/-1000Kč/1m2 plus termostat (ten stojí kolem 2.000,-Kč) na každou místnost. Píšete, že jedna koupelka je nad tou druhou... moc si neumím představit, jak v té horní budete bourat 10cm do hloubky. Provoz elektrické rohože bude samozdřejmě dražší než u rodičů, protože budete topit jak plynem (nebo nevím čím) do radiátorů, tak ještě elektrikou do podlahy.

To co udělali topenáři vašim rodičům je spíš fušeřina a takové to podomáské kutilství. Dokážete si představit, že zatopíte na 70 stupňů a budete pak poskakovat to 70 stupňů horké podlaze... nebo nedej bože když topíte dřevem a občas to neuhlídáte a hned jste na 90 stupních. Na to aby to bylo good potřebujete minimálně rozdělovač s trojcestným ventilem, který vám chladí tu vodu, která jde do té podlahy a chladí ji přimícháváním zpátečky z té podlahy. Takže jak to napsat... to co mají rodiče (teď mě vsichni topenáři ukamenují za tu fušeřinu) by snad ještě fušersky šlo, kdyby jste topil kondenzačním kotlem... tam není tak vysoká teplota topné vody (zase nebudeme slovíčkařit... není tam vysoká teplota topné vody, pokud systém funguje jak má a je správně naprojektován). Ale pokud by to mělo být správně, tak potřebujete rozdělovač s trojcestným ventilem a čerpadlem, k tomu nějaké ty trubky a hned jste na deseti tisících, plus polystyren a pokovenou fólii, nebo místo toho izolační desky pro podlahovku, nějaký ten beton s plastifikátorem... Takže pokud to nechcete mít odfušované, tak asi vyjdou líp a jednodušeji ty rohože. A pokud to chcete odfušovat tak nevím nevím, jestli se do toho pouštět, je to na Vás.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.02.13 19:46

celkem s vámi souhlasím, až na ty el. rohože, známý to pužíval rok po rekonstrukci a při vyúčtování elektriky se málem zhroutil. Dnes je má odpojené i na jističi, aby je náhodou nikdo nezapnul. Ale levněji o něco vyjdou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.13 20:11

Předpokládám, že pán nechce podlahou topit, ale chce ji jen komfortně zahřívat. Podle toho jak to psal bych řekl, že má v koupelně radiátor, nebo žebř, ze kterého chtěl vzít topnou vodu. Takže pak by nemusel topit na 50, ale stačilo by jen na 30 a naprogramovat dobu, kdy předpokládá, že bude v koupelce pohyb,, tedy např.: ráno od 7:00 do 7:30 a odpoledne od 17:00 do 22:00... tehdy bude podlaha teplá a příjemná. Hlavní topení místnosti obstará stávající radiátor. Můj názor... počkáme na vyjádření tazatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 12.02.13 19:52

Neměl bys lepší počkat, až se vyjádřej, když se ještě nevyjádřili ohledně ceny? Investovat pár stovek to regulátoru není nic proti celé koupelně a když ho tam nedáš, můžou ti popraskat kachle, nebo vylezeš ze sprchy a budeš poskakovat jak brambor na pánvičce, protože tam neudržíš nohu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.13 21:15
avatar

Omlouvám se, už jsem tady

Ano ano ano, měl jsem na mysli pouze komfortní vytápění podlahy, aby člověk, když vyleze z vany nešlápl na vychlazenou kachli ale příjemně teplou... Na ohřev místnosti mi vystačí "žebřiňák", koupelny jsou poměrně malé

A co se týče toho zapojení u našich. Zní to opravdu hrozně a jako fušeřina, ono to fušeřina zřejmě i bude, ale funguje to překvapivě opravdu skvěle..

Ikdyž se vytopí na nějakých 70-80, kachle vyloženě nepálí, hřejí naopak i při dechtování kotle a nepřijemné jsou až samozřejmě při nějakých nechtěných 90ti stupních Topí se tak už asi 3 roky a žádná kachle nerochla

Datum: 12.02.13 21:18
avatar

@dalle

Celkem mě zaujalo řešení Dallera..

Pokud jsem to dobře pochopopil, tak jeden metr toho hada vyšel na 20kč? To je opravdu pakatel a horší je to s tím termostatem, ale ten by šel teoreticky použít na oba hady najednou, když jsou koupelny nad sebou, ne? Nějak propojit...

Co se týče těch elektrických rohoží, tak to zavrhuji! To je nesmysl první třídy! Topit levným dřevem a poštět nějaké 2000W nebo kdoví jak silné rohože pod nohama...Ne, ne ne ne a ne

Od: zabu
Datum: 12.02.13 21:36

Když jsem dělal koupelnu, tak jsem taky chtěl použít systém kdy výstup z radiátoru se zavede do podlahovky. Ale topenář mi to rozmluvil. Co si pamatuju, hlavní jeho argument byl, že když budu chtít topit naplno, využít spád 80/60°C, tak mi půjde moc teplá voda do podlahy. A v mezidobí, kdy už není potřeba topit žebříkem, tak je zase studená podlaha. Takže dnes je radiátor(žebřík) a podlahovka paralelně. Ta podlahovka má na výstupu z podlahy tzv RTL ventil, který zajišťuje konst. teplotu vody na výstupu z podl. vyt. Jinak co se samotných topných hadů týče, použil jsem značkový ALPEX od Wavinu, metr asi za 40kč. Tehdy. Uchycený to je na takové polystyrenové desce s nopy, mezi kterými je uchycena ta trubka. Je to bez spojů, jedna trubka v kuse, naohýbaná podle potřeby. u měděných rozvodů jsem nebyl s to zkousnout ty desítky pájených spojů z mědi pod zabetonovanou podlahou. Zatím to funguje všechno dobře. Žebřík topí jak je potřeba, a podlaha je jen příjemně teplá. Kolik to stálo už nevím, ale té investice do RTL ventilu jsem zatím nelitoval. Ten topenář měl pravdu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pity*
Datum: 12.02.13 21:36

Zdravím. Já mám taky v koupelně vyvedenou "vratku" do podlahy na způsob podl.topení a funguje to přes rok v pohodě. Jde o to , že do žebříku nebo do radiátoru jde třeba těch 65 stupňů, ale po předání energie se vrací třeba už jen 45stupňů, a ty jdou do hada v podlaze, bez jakéhokoliv termostatu tzn. na přímo. Žádný problém s tím zatím nemám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: egon®
Datum: 14.02.13 07:26

Dobrý den, já mám také v koupelně "pouze" hada z Cu trubek. K tomuto hadovi je zvlášť připojen termostatický ventil (moc jsem nepochopil jeho funkčnost pro tuto aplikaci, ale v té době jsem slepě věřil odborníkům). Celé mě to dělal topenář. Funguje to, ale praskla mě na dvou místech dlažba. Nikdy není podlaha teplá tak, abych musel poskakovat, ale koupelna je až nakonci okruhu, takže mám celkově problém ji vytopit...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.13 10:07
avatar

Tak to jste mě teď zaskočil, už jsem byl rozhodnutý pro obyč hada z CU trubek, že ostatní zbytečně "nadělají" atd..Ale pokud vám opravdu 2 kachle praskly, tak bych to nechtěl ryskovat.. Nejde mi o ty 2 kachle, které se vymění, ale o ty budoucí problémy...

Od: egon®
Datum: 14.02.13 10:24

Dobrý den, kdybych to dělal dnes, tak bych šel asi zase do toho hada, protože je to podstatně levnější. Dal bych ho ale na zpátečku bez termostatického ventilu. JInak dlažba praskla tak, že je vidět pouze nepatrná trhlinka jako vlas, ale přes půl koupelny.Možná to taky prasklo proto, že tam nyní jde normálně teplá voda jak do radiátoru, což může být ta příčina. Podlahu dělal zedník na flexi lepidlo.

Jinak pod hadem mám 5 cm polyš, ale dnes bych dal víc, abych netopil krtkům.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.13 11:49
avatar

Více? Já nemohu udělat do podlahy v 1. patře díru 20cm Abych tam dal 10cm, had taky něco zabere a potom zalil betonem a položil kachle..

A jakou vrstvu betonu máte na hadovi? Jestli není moc tenká, že vám to takto prasklo...

P.S: Kdyby ten termoregulační ventil fungoval, jak měl, tak by do podlahy pouštěl třeba jen cca 50C a nic by neruplo, jenomže tyto šmejd ventily moderní doby fungují málokdy, jak by měly. Nám nefungují v celém domě, kde momentálně bydlíme.Od stupně 3+ to hřeje jako stupeň 5 a od stupně 3- je radiátor zastavený, takže je to buďto zaplé nebo vyplé, jako by to byl obyčejný ventil

Datum: 14.02.13 12:26

na hada se dává 5 cm betonu (s plastifikátorem) nebo anhydryd, a myslím si že 5 cm podkladový polyš bude stačit. a v tom patře bych se nebál i tenší, myslím že se dělá i 3,5 cm

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.13 12:40

Anhydrid do koupelky v žádném případě!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: egon®
Datum: 14.02.13 14:05

Dobrý den, na hadovi mám +/- 5 cm betonu. V patře je jasný, že asi víc nedáte, ale psal jste že druhá koupelna je v přízemí, kde by to možné třeba bylo. Jinak s ventily mám velmi obdobné zkušenosti. Naštěstí manželka je zimomřivá, tak čím větší teplo, tím lépe a já si zvykám, nebo se schladím*pivo*. ( Topím dřevem v teplovodní krbové vložce)

Ohodnoceno: 2x
 

 

Od: zabu
Datum: 14.02.13 23:57

Zase jako vždy. Nejhloupější sedlák mám nejlepší brambory. :). Koupil jsem ten nejobyčejnější a nejlevnější RTL ventil. Topenář ho osadil na výstup, tím je regulována teplota výstupní vody z podlahy, mám ho nastavený asi na 30-35 stupňů, a už 4roky to funguje naprosto v pohodě. Přiznávám, že netopím koupelnu jen tou podlahou, že to mám spíš aby nezáblo. Na topení, když už nestačí podlaha mám žebřík s termostatickou hlavicí. Taky tou nejlevnější.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.13 12:07
avatar

Jen poznámka k ventilům. Pokud máte na msli termoventily na radiátorech, tak t reagují na teplotu v místnosti, nikoli na teplotu vody. Takže pokud stupeň 3 odpovídá 20st.C, pak při teplejším vzduchu v místnosti radiátor zavřou a naopak, pokud je chladněji otevřou. Čili když budete mít v pokoji 18st.C, radiátor bude hřát stejně na 4. i 5. stupeň. Mezi polohami otevřeno a zavřeno je nějaké přechodové pásmo, v tom ale ventily škrtí průtok, čímž dochází k postupnému chládnutí radiátorů odspodu (vrchní část je horká a spodní studená). Dochází k tomu, kdaž se teplota vzduchu blíží k té nastavené.

To jen malá poznámka mimo mísu. Dostkrát už jsem viděl, jak lidé kroutí hlavicemi zleva doprava a naříkají, že jsou k ničemu.

Co se týče podlahovky do koupelny, nevymýšlel bych nic nového a použil bch alpex vcelku, bez spojů v podlaze a jako samostatný okruh s vlastním regulátorem.

doplněno 15.02.13 12:22:

Nějak mi zlobí na klávesnici Y. Omlouvám se za místa, kde chybí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: richard*
Datum: 12.04.13 13:50

Dobrý den, topná trubka pro podlahové vytápění stojí v dnešní době do 20,- Kč za metr a spotřebuje se podle potřeby 5 - 8 metrů na jeden metr čtvereční, při realizacích do jedné místnosti a ploše do 12 metrů čtverečních lze použít tzv. RTL-ventily, které se napojí na zpátečku, nebo po předchlazení na přívod. Hlídají teplotu protékající vody v rouře, nikoli teplotu místnosti, topná trubka se motá většinou v kuse, tudíž je při správně provedené instalaci a tlakové zkoušce minimální riziko prasknutí. Většinou dojde k poškození mechanicky při instalaci (toto by měl instalatér poznat a odstranit ) a nebo následně po instalaci, např. navrtání apod. Je dobré si dělat fotodokumentaci, aby bylo následně snadné dohledat kudy trubky vedou a nedošlo k poškození. Pro větší instalace je nejvýhodnější použít rozdělovač podlahového topení s mísením, nebo bez ( záleží na zdroji tepla ).

U vámi zmiňovaných instalovaných měděných trubek je velká šance na vyprasknutí letovacího cínu ve spoji a následnému úniku kapaliny ... beton podléhá pnutí a pájecí cín nedává téměř žádný prostor, nehledě na to, že měď vedená v podlaze, by se měla lisovat ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.13 17:21

Podlahovku si udělejte použijte ventil RTL a trubku bych použil ze síťovaného plyetylénu třeba( rehau) ne ty vícevrstvé (alpexi). Ten ventil dokáže ohlídat plochu max 17m2 a teplotu 50°c na kuchyně a koupelny to bohatě stačí,spotřeba trubky je úměrná ukládací rozteči.Běžně stačí rozteč 15cm to je pak spotřeba 6,7m na 1m2, ale třeba při rozteči 5cm už je to20m na 1m2,při rozteči 20je spotřeba 5m na1m2.Z toho si odvodíte spotřebu,STYRODESKA je za 110,-za 1m2,rehau trubka 40-50,-za m,RTL ventil 1850-2500,-pak ještě dilatační pás kvůli dilataci topné desky Př.10m2 ukládací rozteč 15 cm, podlahovky trubka za3300+2000ventil+1100deska+dilatační pás200,. výsledná cena 6600 za 10m2 + práce 2500,-celkem 9100,-.Desku můžete i odlít z anhydritu koupíte ho v pytlích,ty řeči že do koupelny né jsou bláboly ,ti kdo to tvrdí ať se zamyslí copak koupelna je nějak výrazně namáhána vodou aby trpěla podlaha vždyť je naní dlažba nenasákavá, rohy zasilikovány a ruku na srdce kolik vlhkosti pronikne přes spáry.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.