Přepis chaty - vzor darovací smlouvy

Od: Datum: 12.02.13 16:13 odpovědí: 13 změna: 29.03.13 10:15

Chtěla jsem se zeptat, můžete mi někdo poslat na mail michaela.hlucha@seznam.cz darovací smlouvu?
Kamarádka nám bude darovat chatu.

Už jsem si zjistila, že potřebuji darovací smlouvu, asi i katastr z nemovitostí a bude to stát 1000kč, je to tak?

A dá se to udělat tady v Praze i když ta nemovitost a parcela patří pod KÚ Hradec Králové?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.02.13 17:26

Vzory si najděte zde: http://www.realitnirevoluce.cz/pravni-sluzby/vzory-smluv

Návrh na vklad musí být na vzorovém formuláři - ten získáte na kterémkoliv katastrálním pracovišti, nebo zde: http://cuzk.cz/Dokument.aspx?PRARESKOD=998&MENUID=0&AKCE=DOC:10-FORMULARE

Poplatek za vklad je 1.000,- Kč.

Vklad práva k nemovitosti se obvykle podává na příslušném katastrálním pracovišti, nicméně by Vám ho mohli vzít na kterémkoliv pracovišti a na to správné jej přeposlat. Přesto pro jistotu počítejte s tím, že to mohou odmítnout - tuším tuto povinnost nezakládá žádný zákon.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zorrolady
Datum: 13.02.13 11:33
Děkuji moc za radu.
Od: jardino555*
Datum: 12.02.13 17:44

Bez notáře ta Vaše smlouva v případném soudním sporu nebude mít žádnou právní hodnotu. Tyhle věci musí udělat notář - notářská smlouva.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.02.13 17:51
avatar

Nevím co myslíte právní hodnotou, ten výraz neznám. Darovací smlouva je buď platná nebo neplatná. Pokud má všechny zákonem dané náležitosti, podpisy jsou úředně ověřené a převod majetku je zapsán v katastru nemovitostí, je dar nezpochybnitelný. Notář zde nemusí vůbec figurovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jardino555*
Datum: 12.02.13 17:57

Nejsem právník, vše řeším přes notáře. To by vlastně notáři nemuseli být, že...kdyby lidi si lidi dělali smlouvy sami...jen stahnout z internetu a doplnit inicialy...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.13 18:09

Pak můžete být v klidu a notáři jsou rádi, že jim dáte vydělat.

Já si všechny smlovy napsal sám a nikdy žádný problém.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.02.13 17:56

Promiňte, ale píšete nesmysly.

Nikde není stanoveno, že smlouvy musí sepisovat jen a pouze notář či právník. Pokud má smlouva náležitosti, které po ní zákony vyžadují, tak je naprosto v pořádku.

A mimochodem, při vkladu do katastru posuzuje smlouv právník, takže smlouva, která by byla neplatná (ne z důvodu, že si ji napíšete sám), přes něj neprojde a vklad do katastru nebude proveden.

doplněno 12.02.13 17:56:

Moje reakce je na Jardina...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: abc*
Datum: 28.03.13 13:35

Rozšířený laický NESMYSL. http://www.hypoindex.cz/jak-v…ik-let-zapsany-na-vase-jmeno/ Tento článek poměrně přesně a jasně říká, že smlouvu si sice můžete sepsat sami podle nějakého vzoru z internetu, ale "katastrální právník" zdaleka nezkoumá vše, co je třeba z hlediska platnosti, nenapadnutelnosti a zajištění smlouvy, takže poměrně LEHCE se vám může stát, že máte vzorovou smlouvou zapsanou v katastru, mylný dojem, že je vše v pořádku, ale problém zjistíte až po letech. JEN zápis v katastru s tím mnoho společného nemá. Viz řada případů, kdy byly soudně napadeny smlouvy i řádně zapsané v katastru třeba roky - např. RPG byty v Rožnově a řada dalších případů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.03.13 10:15

Ten článek je s prominutím pěkně hloupě napsán... a silně mi připadá jako PR článek podporující služby realitních kanceláří.

Viz příklad se SJM. Jak myslíte, že právník sepisující smlouvu zjistí, zda je, či není v SJM? Tím, že se podívá do katastru. Pokud je nemovitost zapsaná v katastru v SJM a někdo přinese smlouvu, že jeden z vlastníků prodává tuto nemovitost, tak tu smlouvu katastr stopne a nezapíše.

Pokud si myslíte, že právník zkoumá nemovitost několik majitelů zpět, včetně všech smluv atd. tak jste opravdu velmi naivní.

A když jsme u těch "vzorů"... Jak myslíte, že je to u právníka? Ten má v počítači uložené vzory různých smluv, které jen patřičně upraví dle konkrétní situace. Krom toho to mnohdy ani nedělá on, ale jeho asistent.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.13 18:02
avatar

Pozor,jen smlouva nestačí.K chatě patří i pozemek a vše musí dostat soudní odhad,aby bylo z čeho vypočítat daň z převodu.

Všechny tiskoviny jsou na internetu ale byrokrati trvají i na slovíčkách.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.13 18:07

Katastr odhad nepotřebuje, k ničemu mu není. Ten je potřeba až pro výpočet darovací daně (pokud není obdarovaný osvobozen). A nejedná se o soudní odhad. Odhad může udělat kdokoliv, kdo má na to oprávnění.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.13 18:19
avatar

Ten,co má oprávnění,bývá soudní znalec.A to,že je to pro účely daně,v mé odpovědi stojí.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.13 18:28

Znám spoustu odhadců, kteří nejsou současně soudní znalci *stop*

Odhadce nemovitosti být soudním znalcem může, ale nemusí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.