Zapojení sv.obvodu zaření 5, správné značení

Od: Datum: 08.02.13 20:54 odpovědí: 16 změna: 10.02.13 19:14

Zdravím, snažím se pochopit zapojování sv.obvodu zaření 5, můj dotaz rozdělím na několik bodů.

Schéma -
http://2i.cz/6e0f1c36e5

1. z přiloženého schématu, bych chtěl vědět zda je takhle správné, myslím tím normy, správné barevné použítí u fází. černá k vypínači, hnědá, šedá z vypínače do světla. (raději si to chci ověřit)

2. Pokud je schéma správne, potřeboval bych vědět jaký kabel použít u kabelu v schématu u kterého jsou tři otazníky, nikde jsem nenalezl kabel 4x1,5mm2, který byl měl šedý, hnědý, modrý, zelenožlutý vodič, nalezl jsem pouze CYKY 5x1,5 u kterého bych ufiknul černý drát.

3. pokud u CYKY 5x1,5 ufiknu a zaizoluji černý drát (nebude používán), neodporuje to normám.?

4. zapojení v bytovém rozvaděči je uzpůsobeno tak, že z důvodu absence moderního CU kabelu z hlavního jističe, je zaveden pouze +, - hliníkový 2x6mm2 drát - fáze a nulák. Předchozí elektrikáři zapojily nové zásuvkové rozvody na CYKY 3x2,5mm2, tak, že fáze je na fázovém přivodu a N, PEN, vodič je na nulákovém přívodu. Nový světelný okruh tedy budu muset zapojit stejně - nulák a zem bude v jedné propojené svorce, nemůže tento fakt něčemu vadit.? (norma, bezpečnost, cokoliv.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.02.13 21:16

ad1/ Schema je principiálně dobře, ačkoliv se to takhle "blbovsky" v praxi nekreslí tazatel promine

Rozbočná krabice před vypínačem být může a nemusí. Nyní už se to v podstatě nedělá a nasvorkovaní se provádí v krabici pod vypínačem.

ad2/ Používá se opravdu kabel 5x1,5, ale žádný drát ufikávat nebudete, prostě se jen nezapojí elektrikář nikdy žádný drát neufikne, je to zvěrstvo.Volný vodič bude prostě rezerva.

ad3/ Ačkoliv Váš popis zřejmě není přesný (fáze jistě nebude na přívodu, ale až za pojistkou, jističem), tak to elektrikáři udělali správně. Ničemu to neodporuje a je to v pořádku. V rozvodnici je na "nulové přípojnici" provedeno rozdělení PEN na PE a N pro nový obvod.

Několik poznámek:

- Ve schematu popisujete hnědý a šedý vodič jako L2 a L3, což tak není, je to pořád stejný potenciál, stejná fáze.

- Zelenožlutý vodič v "novém" kabelu zásuvkového okruhu není PEN, ale je PE. Jen v případě dvouvodičových starých rozvodů, je to PEN.

- Podle aktuálních předpisů (platí cca 3 roky) musí být zásuvkový okruh chráněn doplňující ochranou proudovým chráničem 30mA. Jsou na to sice vyjímky, ale pro domácnost jsou téměř neuplatnitelné

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.02.13 21:50

To schéma odpovídá mému grafickému umění :D, jinak vaše odpověď mi vysvětlila nedostatky, u kterých jsem si nebyl jist, akorát na jednu věc se ještě musím zeptat, to zapojení PEN (PE+N) nevadí ani u světelných okruhu.? Možná hloupá otázka, ale raději se ptám, než abych udělal hloupost :). děkuji za odpověď :)

Datum: 09.02.13 00:35

Nevadí, proč myslíte, že by mělo vadit?

Na žárovku se připojuje fáze (L) a nula, neboli pracovní vodič (N). Zelenožlutý ochanný vodič (PE) se připojuje na URČENÉ přístupné kovové části svítidla, tak, aby byla splněna požadovaná ochrana před nebezpečným dotykem neživých částí. Pokud je svítidlo v třídě ochrany II., PE vodič se nepřipojuje, ale neufikávat

Původní záměr rozdělení PEN byl takový, aby byl sólo ochraný vodič PE, který nebude proudově zatížený a tedy je zde menší pravděpodobnost, že se nějak poškodí nebo s časem unaví ve proudovodných spojích.Samozřejmě je tato logika k diskuzi, ale nic víc s tím neuděláme.

Myšlenka je stará několik desítek let, ale dříve se z mnoha důvodů (hlavně ekonomických) používalo zapojení fáze+PEN. Ale například bývalý palác kultury v Praze byl už při své výstavbě někdy v 80. letech navržen v síti TN-S, tedy třívodičové instalaci, takže vyjímky existovaly.

V českých zemých je normativní požadavek na rozdělování PE a N od roku 1994, pokud mě paměť neklame.

Dnes už neexistuje, aby byl v domovních instalacích použitý vodič PEN, tedy vodič, který by plnil jak pracovní, tak i ochranou funkci. Podle norem nesmí mít dnes vodič PEN menší průřez, než je 10mm2, proto se používá pouze v páteřních rozvodech, přívodních vedeních a podobně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 09.02.13 03:01
avatar

Minstrel už asi vše vysvětlil, tak pouze poznámky.

Třívodičový rozvod TN-S je použit z důvodu bezpečnosti, u rozvodu TN-C byla možnost, že při přerušení vodiče PEN na cestě k zásuvkám se na "kolíku" v zásuvce mohlo objevit plné nepětí.

I dnes se používá soustava TN-C, většinou končí v bytovém rozvaděči (u jističů pro jednotlivé okruhy), kde je společný PEN rozdělěn na zelenožlutý PE a modrý N. Dále (tedy v soustavě TN-S) už tyto dva vodiče nesmíme znovu spojit!

Trošku nesouhlasím s minimálním průřezem 10 mm u vodiče PEN, jako přívodní kabel od elektroměru k bytovému rozvaděči se běžně používá CYKY 4x6J...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.13 12:19

Hope, to je pravda, 4x6 je běžně používá, ale je to vyjímka. Ze začátku to rozvodáci trpěli vnitropodnikovými normami, teď už je to harmonizačně posvěcené Použití je pouze v případě HDV v neměřené části.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 09.02.13 23:22
avatar

NE, bavím se o měřené části!

"jako přívodní kabel od elektroměru k bytovému rozvaděči se běžně používá CYKY 4x6J"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.13 01:36

Ano, souhlas, nevyjádřil jsem se přesně.

Detailně je to tedy ČSN 33 2000-5-54 ed.3, čl. NA.19.2

Tato úleva platí především pro odbočky k elektroměrům a od elektroměrům k nejbližšímu bodu rozdělení PE a N, tedy v domovní rozvodnici. Maximální délka takového vedení je 15m.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 10.02.13 02:19
avatar

Díky za upřesnění, už jsem myslel, že se budeme muset pohádat ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.13 19:00

To bych si s Vámi nikdy nedovolil

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 10.02.13 19:14
avatar

Ale jo, konstruktivní hádka je někdy velmi dobré řešení neshod! :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 09.02.13 10:36

Děkuji všem za odpovědi. Ještě se zeptám na jedno, jak je možné, že je v nule nulový proud a napětí, jelikož proudový chránič funguje na principu, že proud co jde po fázi se musí stejně vrátit zpět po nuláku, jinak vypadne proud.chránič. Jak se může vrátit zpět po nuláku, když tam je nula.? Nechápu tento zákon fyziky, prosil bych o vysvětlení.

Poté mám ještě jednu otázku, jak se jmenuje kabel, který je 2x1,5 černý a hnědý (vypínačový), pouze pro jeden sv. okruh. Za boha nemohu nic najít. Děkuji předem za odpověď.

Datum: 09.02.13 12:37

V nuláku (nazývejme pracovním vodiči) je nulové napětí (potenciál proti zemi je ve fázovém vodiči), ale samozřejmě v něm teče stejný proud, jako fázovým vodičem, pakliže je instalace v pořádku.

Zkrátka je-li obvod uzavřený, proud teče v celém obvodu stejně.

Představte si dvě stejně vysoké nádoby stojící vedle sebe. Jedna po okraj naplňěná vodou, v druhé je vody pomálu. U dna jsou obě nádoby spojené hadičkou a hadička jde uzavřít nebo otevřít ventilem.

Rozdíl hladin v obou nádobách si můžete představit jako elektrické napětí. Jestliže ventilem na hadičce otočíte (představte si jako vypínač). začnou se vyrovnávat hladiny obou nádob a hadičkou teče proud (elektricý proud...).

Vtip je v tom, že jelikož je hadička u dna nádob, tedy má jakoby nulové napětí vůči oboum nádobám, přesto jí teče proud.

Kabel 2x1,5 - dříve značený 2Ax1,5, dnes se ekvivalent tohoto kabelu nevyrábí. Ale někdy se stává, že prodejce má skladem ještě staré zásoby. Je tedy potřeba zakoupit kabel 3-0x1,5, kde je černá, hnědá, šedá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.13 20:56

Takže jestli to chápu, v této analogii je hadička pomocný pracovní vodič (nulák) a ještě možná hloupý dodatek, v tom nuláku teče proud, ale ten proud mě bez napětí nemůže zabít (jako na fázi), je to tak správně.? Jinak děkuji za odpověď.

Datum: 10.02.13 00:48

Když sáhnete na nulák, tak vás to nezabije, protože předpoklad ke vzniku proudu je přítomnost napětí.

Když si sáhnete na fázi, uzavře se mezi Vámi a zemí obvod, tělem začne téct proud a ten může zabít.

Ale vřele doporučuji neexperimentovat, protože se bavíme v teoretické rovině

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.13 14:39

Dobře, děkuji , nyní se musím ještě zeptat, když potřebuji z rozbočné krabice natáhnout kabel ke světlu, existuje 3x1,5 kabel co má modrou, žlutozelenou a hnědou barvu vodičů, anebo musím použít klasický 3x1,5 žlutozelená, modrá a černá. Jde mi o to, když budu natahovat kabel, abych spojil hnědou ze světla s hnědou z vypínače. Je možné použít jinou barvu fáze (černá) při připojení na hnědou z vypínače, pokud toto ničemu nevadí (norma). Děkuji

Datum: 10.02.13 15:31

Norma zavádí barvy fázových vodičů v kabelech v možnostech černá, hnědá, šedá. Všechny tři barvy jsou v pořádku.

Standardní kabel CYKY-J 3x1,5 se dnes vyrábí s hnědým fázovým vodičem (hnědá, modrá, žlutozelená).

Pokud máte k dispozici kabel 3x1,5, kde je fázový vodič černý, jde o starší kabel, dnes už takový nekoupíte.

Každopádně, jestli v krabici spojíte hnědý s černým, černý s černým, hnědý s hnědým...je to úplně jedno, vždy jde o předepsanou barvu fázového vodiče a je to správně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.