Jak vyměnit obyčejnou žárovku za LED žárovku?

Od: Datum: 06.02.13 13:11 odpovědí: 7 změna: 07.02.13 10:13

Dobrý den,

rád bych se všech zeptal, zda mají zkušenost s výměnou obyčejných bodových žárovek za LED žárovky (koupelna, kuchyň? Stala se mi věc, že jsem zakoupil tyto LED žárovky typu GU5,3; (značka INOXLED 24 SMD, teplá bílá, MR16, 12V, 2W) a po výměně za stávající obyčejné bodovky (SYLVANIA 12V, 20W, GU5,3), se nové LED na chvíli, cca 10-20 vteřin, rozsvítí, ale potom samy z ničeho nic zhasnou a nevím proč!? Trafo je ponecháno původní (schované je asi za sádrokartonem v podhledu).

Prosím nevíte, čím by toto mohlo být způsobeno, že se sama LEDka zhasne po chvilce svícení? Setkal jste se už někdy s něčím podobným? Mají žárovky nějakou polaritu?
Budu Vám vděčný za jakoukoliv odpověď a nebo nápad, moc děkuji.
Přeji pěkný den,
Kamil

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 06.02.13 13:14

Musíš vyměnit i ´trafo´ (není to přímo trafo, ale měnič) - nepracuje, pokud je odběrový výkon (proud) příliš malý.

doplněno 06.02.13 13:16:

Mimochodem - můžeš to vyzkoušet tak, že v okruhu necháš jednu žárovku a za LED vyměníš jen ostatní...

doplněno 06.02.13 14:21:

Každý měnič má maximální zatížitelnost (výkon) a také minimální (po ni ´nepracuje´).

Takže např. 4 LED á 2W paralelně -> 8W bude běžný příkon. Měnič je dobré dimenzovat s určitou rezervou, volil bych tedy o max. příkonu 10-12W, minimálním řekněme 3W (pokud ti dvě LED ´odejdou´, ještě budou zbylé dvě svítit, jedna už ne).

doplněno 06.02.13 14:25:

Pokud má stávající ´trafo´ minimální pracovní zatížení 12W, pak bych do obvodu dal aspoň 7 LED (2W), aby nejelo na úplném minimu.

Výkon LED se v tomto případě nepřepočítává - bavíme se o příkonu (elektrickém) spotřebičů,ne o jejich svítivosti. Přepočty se uvádějí proto, aby byla nějaká představa o vhodnosti záměny jednotlivých technologií pokud jde o svítivost zdrojů (osvětlení např. místnosti).

Ohodnoceno: 3x

Od: rakosnicek79
Datum: 06.02.13 14:06

Super, díky! toto mě vůbec nenapadlo, ale chtěl bych se potom jen zeptat na jednu věc, jak na vyhledávání správného "trafa" pro LED? přesněji, jak zjistím ty správné parametry toho trafa, když vím kolik kusů LEDek mám a s jakým výkonem (odběrem)?

příklad:

- mám 4x SMD LED, MR16, 2W -> na toto složení potřebuju trafo s výkonem minimálně 8-12W? nebo je zde jiná úměra? pokud bych nesehnal trafo s výkonem 8W, ale větším, bude nutné dokoupit další LEDku?

moc díky, začínám se v tom orientovat ;)

Datum: 06.02.13 14:14

a nebo k těmto LED žárovkám dokoupit další žárovku podle výkonu aktuálního trafa? tedy současné trafo funguje při minimálním odběru 12W, potom bych musel dokoupit další 2 LED žárovky? nebo jaký je převod výkonů u LED žárovek?

např.:

- 2W LED = 20W klasická žárovka (orientačně)

Datum: 06.02.13 15:13

aha, ted už asi chápu líp tedy nerozlišuju, zda LED či klasická žárovka, údaj ve "W" je jednoznačný. Potom se však bojím, zda např. moje 'trafo' nemá minimální pracovní zatížení spíš větší, cca 60W, jelikož původně byly zapojeny 4ks á20W (celkem 80W) a to konečné rozpětí 'trafa' může být 60-100W.

A ještě jedna otázka, myslíte si, že lze použít současné trafo určené pro klas. halogenové žárovky a nemusím kupovat trafo určené výhradně a jen pro LED žárovky? Na internetu pak nabízejí 2 typy, a sice

a) proudové trafo pro LED

b) napěťové trafo pro LED

já se v mém případě budu orientovat a shánět pouze typ "napěťové trafo", je to tak? děkuji

Od: mowla*
Datum: 06.02.13 15:32

´Trafo´ (jde o měnič ;) ) je pro halogeny i LED principiálně stejné, jen pro halogeny má výkon cca 10x vyšší (halogeny mají vyšší spotřebu) - takže je klidně možné (ba pravděpodobné), že trafo budeš muset se změnou technologie sítidel vyměnit také.

Ad a) "proudové trafo" je určeno pro seriové zapojení spotřebičů (např. LED pásky), kdy měnič dává konstatní proud (napětí se mění - v nějakém rozsahu, podle počtu připojených LEDek)

Ad b) "napěťové trafo" je určeno pro paralelní zapojení spotřebičů (obvykle samostatné ´žárovky´), měnič dává konstatní proud a podle počtu připojených LED se mění napětí

Ty budeš (velmi pravděpodobně) potřebovat napěťové trafo - vyzkoušíš to velmi snadno - zapoj zpět ty halogenky a jestliže jednu vyndáš a ostatní budou svítit, jsou zapojeny paralelně. Jestli odpojením jedné zhasnou i ostatní, jsou v serii (to jsem ale u běžných svítidel ještě snad ani neviděl).

doplněno 06.02.13 15:34:

Sááákryš - ´chybička´... :(

Oprava: Ad b) měnič dává konstantní napětí a podle počtu připojených LEDek se mění proud...

doplněno 06.02.13 16:10:

Tak ať to funguje...

;)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.02.13 16:04

no tak ted je to zcela pochopitelné a uchopitelné, díky moc hlavně za trpělivost se mnou ;)

to trafo bude, podle toho, co jsi psal, napěťové, mám už vyzkoušeno, že pokud demontuju 1 halogenku, tak ostatní svítí ale jak na to koukám, tak výsledek je ten, že moje současné 'trafo' je výkonnější než potřebuju a budu ho muset vyměnit za jiné, pro jistotu určené přímo pro LED světla a jeho hodnota bude muset být minimálně nižší než součet výkonů všech zapojených LEDek ;) prostě 4ks LED (ác2W) = trafo s min. výkonem třeba 6W (ideálně v nějakém rozpětí, 3-10W ;)

každopádně VELKÉ díky za pomoc, vyřešeno

Datum: 07.02.13 10:13

díky, snad to teď už půjde včera večer jsem se na to podíval a po delším tahání kabelů z podhledu, se mi podařilo najít i to 'trafo' a dle obrázku by se mělo jednat o trafo s parametry 20-105W, což ty moje LEDky zdaleka nedosahují

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.