Vlhký barák

Od: Datum: 06.02.13 09:57 odpovědí: 14 změna: 10.02.13 13:54

Zdravím poradíte mi někdo s problémem vlhkých zdí? koupili jsme starší barák a máme vlhké zdi barák neni nijak izolovaný když saham na podlahy tak žádné vlhko necítim ani chlad je to pouze na zdech menší mapky a tečky plísně, vlhkost se ukázala až když jsme dali mokré prádlo na sušák. Poradte mi prosím co mám udělat aby vlhkost zmyzela tlouštka zdi cca 80cm


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.02.13 10:03
avatar

rádím obkopat barák a dát mopovku na zdi a žlutou hadici na odvodnění a zasypat kamením a šterkem mě to velmi pomohlo

doplněno 06.02.13 10:23:

mělo by se kopat až pod základ, mopovka se připevní hřebíkama do betonu, hadice se napojí na odvodnění domu nebo na trativod, hadici je nutno vyspádovat

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stread
Datum: 06.02.13 10:16

a mohl by jste mi poradit jak bych to měl udělat aby to mělo správnej efekt? v baráku jsme nikdy nebydleli takže nemáme žádnou zkušenost... ta nopovka se tam musí nějak připevnit? slouží aby se oddělila zemina od baráku? a jak hluboko bych měl kopat? a jak píšete drenážní hadici tak ta se pouze položí do výkopu a nic víc?

Od: stread
Datum: 06.02.13 10:42

tak hned jak bude lepší počasí tak se do toho pustim snad to zvládnu aby to mělo nějakej účinek... a jak píše @minstrel tak budu topit a větrat nevíhoda je že tady mam wawky což je v baráku na houby mam tady komín ale je potřeba jej vyvložkovat nemám vubec představu co to stojí do začátku bych koupil nějaké petry abych barák vytopil

Od: nano*
Datum: 07.02.13 13:27

Pokud chcete v budoucnu mít klid a stavbu mít v pořádku, udělejte si koncepci a rozvahu všech věcí které vás čekají. Neopomíjejte základy a střecha musí být v pořádku. Následuje stav obvodových a nosných zdí. Pro nezbytné zateplení je nutné řešit i odvětrání, nejlépe kombinované s vytápění. Pro to si nechte zpracovat energetickou bilanci, tak aby jste měl dobře vykrytou energetickou spotřebu a větrání. Na přípravě bych nešetřil a vše bych probral na místě s odborníkem na energie a k projektantovi bych šel až s jasnou představou. Radilů najdete dost, ale hledejte kdo vám bude radit a vše doloží výpočty např. spočítá cenu materiálu a cenu práce na jednotlivé části rekonstrukce, ale zase narážíme na rozvahu o budoucí spotřebě energie která je drahá a ceny dolů nepudou.

nano-gel@seznam.cz A. Štětka

Ohodnoceno: 0x
 
Od: johhny16*
Datum: 07.02.13 13:41

Jsou tam i malé detaily.na které jsi dát pozor.Při natáhovaní mopovky musite mít mopovku přeloženou přes sebe tak aby byla ve spádu s drenažní rourou,aby vám voda ve spoji nezatikala,všechny přechody musí byt přelepené páskou k tomu určena aby se vam tam nedostavala vlhkost,na vrh by jste jsi měl dát i ukončováci lištu,z důvodu estetického ale hlavně učinnosti.prostě jsi dát pozor na takove detaily at se vám nema kudy dostat vlhkost přes mopovku a hlavně dole se spádem odtikala voda(stači spád 1cm na 1 m)pokud vám situace dovolí dejte větší spád,ale musíte se řídit dle hlouby základu a výškyodtokove roury kam voda poteče.Pokudraudělate trativod,tak rádim co nejdelší aspon těch 20 m na rovince 8-10m pokud mate barák víš než trativod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.13 10:36

Pro začátek přiměřeně topit a často větrat. Větrat se má krátce a intenzivně, několikrát denně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nicknevim*
Datum: 06.02.13 23:13

Způsobů jak dostat vlhkost z domu a ze zdí je více ale nikdy to není záležitost na jedno odpoledne. A to kopání a izolace základů je pořádná makačka, tomu věřte. Chce si to pořádně nastudovat a znát tu problematiku..takhle tady z pár rad se to nenaučíte a sám si myslím to taky nezvládnete, chce to víc lidí. Podívejte se někde na internetu na problematiku vlhkého zdiva, např. na google.cz tam hledejte. Někdy se vyplatí odborná forma ma komplexní řešení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kejki
Datum: 07.02.13 00:39

Sušte prádlo venku a doma větrejte, jak tu bylo psáno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nano*
Datum: 07.02.13 13:02

Problematika stavebních konstrukcí je velmi složitá věda. rozhodně je nutné zjistit příčiny původu vlhkosti a s tím úzce souvisí odvětrání prostor. Pozor na skryté dutiny, pozor na složení stavební konstrukce, pozor na izolace. Mějte na paměti že dříve se domy odvětrávali stavebními otvory díky zpracování bylo mnoho netěsností. S moderními technologiemi lidé stavbu utěsní a po čase jim začnou problémy s kondenzací a pod. Hodně o těchto otázkých naleznete na www.nano-gel.cz. Zde Vám na stavební problémy zpracují odborná stanoviska a navrhnou řešení.

Hezký den Adolf Štětka

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.13 13:55

No vidíte stread, chcete poradit a zatím nic zásadního jste se nedozvěděl. On se totiž ani nikdo neráčil za Vás zeptat, jak to vlastně s tím vaším domem je? Všichni víme, že zdi jsou 80 cm široké, ale co dál? Jaký máte sklep - tedy, jak hluboko je zapuštěn pod úroveň terénu, jakou máte ve sklepě podlahu, jste na rovině, na stráni, v jaké oblasti, bývá tam spodní voda, atd., atd., atd., musíte prostě se snažit napsat co nejvíce. Berte to tak, že to je velmi složitý problém. A hlavně nejdůležitější otázkou je - kolik jste schopen investovat peněz, kolik si můžete dovolit. To je podstatné a vše okolo jsou zbytečné rady.

Takže já jako laik, který se narodil ve svém domě, který také opravil, opravil i některé další doporučuji zodpovědět nejprve tyto otázky a pak se uvidí. Obávám se, že jste na tom podobně jako já - takže já radím celý barák okopat, dát dolů dreny ,vysypat různorodým štěrkem a kameny, nebo někde jsem dával kloboučkovou folii, nahoru udělal dlažbu s odvětráním a je to hotové. Pokud by jste chtěl důsledně splnit kriteria při okopání domu, tak se nevyhnete podřezání baráku. A ta cena Vás pak sežere i s domem. Takže napište více, odborníci poradí ( tedy snad).

doplněno 07.02.13 20:34:

Je zatím vidět, že odborníci se nehrnou, já se jim taky nedivím, čekají totiž, až o tom vašem domu něco napíšete, včetně toho, jak byl dlouho dům opuštěn, netopilo se v něm atd. Nezbývá než topit a mít minimiálně pootevřené ventilačky. Já bych obýval jednu místnost, choval se tak, aby Vám nebyla zima a ostatní vlhké místnosti současně s výtápěním pořádně větrat. Nevím jak to tam vypadá, ale uvážil bych také použití elektrických vysoušečů,( tím nemyslím teplomety) které jímají vodu do nádržek, myslím, že by vám stěny poděkovaly.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.13 21:45
avatar

stread, nevím o vaší stavbě vůbec nic, a bez podrobností nelze dávat přesné rady.

čím zjišťujete (jakým měřidelm) ....žádné vlhko necítim ani chlad

...na zdech menší mapky a tečky plísně... ujištuji Vás, že pokud neprovedete dodatečnou vodorovnozu hydroizolaci, nebudet mít nikdy zdi suché. To že někdo dává nopovku a drenáž, nemusí mát takový účinnekm, jak se píše. Páč je třeba stanovit o jakou vodu v podloží jde? Povdchovou dešťovou, kterou pustíte k základu ke trubce, tam se nahromadí a pak teprve odteče pryč? nebo jí hned na povrchu odchytit a poslat pryč?

je třeba více info...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nano*
Datum: 10.02.13 05:52

Voda ve stavební konstrukci: http://www.nano-gel.cz/post/n…ti-na-stavebni-konstrukce-41/

Plíseň ve zdech: http://www.nano-gel.cz/post/mam-plesnivou-zed-46/

Po celý život řeším stavební problematiku. Vězte, že stavbu poznáte až v ní mudete žít. Svým způsobem života budete jednotlivé části stavby ovlivňovat, stejně tak i stavba bude ovlivňovat vás, vaše zdraví a mysl.

Likvidace vlivu spodní vlhkosti: dostat vodu pod základovou spáru obkopáním a drenáží pod úrovní roviny spodní stavby.

Likvidace vlhkosti zdiva: Zajistit odvětrání svislého zdiva nad úrovní základů. Vlhko se musí mít kam a kudy odpařovat. Vně okopat, očistit, nopovka. Uvnitř očistit pruh zdiva od omítky a zamezit vzlínání.

Pod podlahou: Podlahu ve spodní části zařídit takouvou aby vlhkost měla kudy odpařit( drenáž kde bude proudit vzduch a voda pod spodní podlahou.

Plíseň : Potřebuje pro život vlhko a živí se rozpuštěnými minerály a vlhkostí ze vzduchu. Nemá ráda průvan a teplo. Takové podmínky jsou v místech kde kondenzuje vlhko. Kondenzace je v místech tepelných mostů a jmenuje se rosný bod. Rosný bod je místo, plocha kde se potkávají rozdílně teplá prostředí a to více než o 3°C.

Ostatní na www.nano-gel.cz Hezký den

doplněno 10.02.13 05:58:

oprava pořadí vět v odstavci plíseň: Nemá ráda průvan a teplo. Potřebuje pro život vlhko a živí se rozpuštěnými minerály a vlhkostí ze vzduchu. Takové podmínky...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.13 11:18
avatar

nano. lze s Vámi i souhlasit,

ale pokud je spodní voda, je třeba najít odkud se bere a z tohoto místa jí odvést, aby se nedostávala pod barák

srážkovou vodu vůbec nepouštět do podloží..páč aby mohla dírovou trubkou odtékat, tak se musí nasáknout podklad a hladina vody musí dosáhnout asi 0,5-1cm aby odtekla pryč..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.13 13:54
avatar

Výše uvedená řešení jsou pro odstranění problémů samozřejmě správně, ale vzhledem k jejich nákladnosti a nutné přípravě pro správné rozhodnutí bych být vámi začal tím, že bych do postižených místností umístil nějaký ventilátor (nejlépe na zem proti postižené zdi) a jeho spínaní bych zapojil třeba na spínačky do zásuvky - např tak, aby 15min bežel (foukal na zeď) a 1-2 hodiny byl vypnutý. I bez topení vám tak pomůže odpařovat vlhko ze zdi a míchat vzduch v místnosti. A samozřejmě vždy za nějaký čas otevřít okno (okna) a průvanem vyvětrat vlhký vzduch z místnosti. Že je vzduch nasycený vodou (zvýšila se vlhkost vzduchu v místnosti poznáte např tak, že se vám bude srážet voda na sklech oken).
Samozřejmě pro co nejlepší účinek výše navrženého řešení je třeba mít nábytek odstavený od postižené zdi (postižených zdí) minimálně na nějakých 10cm (pokud máte nabytek na nožičkách), případě nábytku na soklu je potřeba vzdálenost od zdi ještě zvětšit, aby mohlo odjít k volnému proudění vzduchu podél zdi. V místech, kde nemůže vzduch volně proudit, se vlhkost na zdi sráží a vzniká plíseň (pokud pro to má podmínky - typ malby a pod).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.