Pronájem bytu - jak se řeší opravy?

Od: Datum: 05.02.13 16:34 odpovědí: 9 změna: 05.02.13 19:50

Chtěl bych poprosit o informaci, jak se v pronajatých bytech nejčastěji zajišťují opravy. V současnosti bydlím v panelákovém družstevním bytě v podnájmu. Kluk, co tady se mnou bydlí, má uzavřenou smlouvu s majitelkou. Má povinnost starat se o veškeré potřebné opravy. Když přestane fungovat pračka, musí koupit novou. Když se pokazí vodovodní baterie, musí pořídit novou. Když je problém s elektroinstalací, musí objednat elektrikáře apod.

Chtěl bych se zeptat, jestli je takový typ smlouvy o pronájmu standardní. Mně totiž připadne, že majitelka si přece v daňovém přiznání odepisuje nějaké výdaje, tak mi připadne normální, že by měla sama nějaké peníze do bytu investovat...

Pak se ještě zeptám, jestli nevíte, jaký by měl být standardně rozdíl mezi cenou za pronájem u bytu v případě, že zajišťuje opravy majitel a v případě, že se o opravy stará pronajímatel.

A pak se ještě zeptám, jestli je správně, když majitelka zahrnuje do ceny pronájmu taky náklady na fond oprav, přestože se jedná o investici, která se bude realizovat až asi za 5 let.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.02.13 16:59

Tomu nerozumím, ta smlouva je přinejmenším divná a pro Vašeho kamaráda nevýhodná. Nevím, kolik platí na nájmu, ale já bych na takové podmínky nepřistoupila - prostě bych si za takových podmínek byt nepronajala.

Všechny základní opravy má platit majitel (hlavně elektroinstalace). Výjimkou samozřejmě je úmyslné poškození. Když jsem byla v pronájmu, byla tam klauzule, že opravy do 2000 Kč mám platit já. Nicméně realiťák mě ujistil, že je paní majitelka solidní, takže se jedná jen event. o prasklé žárovky... A měl pravdu, když se utvořila plíseň, paní majitelka to okamžitě opravila, a protože byla zima, a nedalo se to opravit úplně, do jara mi sama nabídla snížení nájmu o 2000 Kč.

V dalším nájmu jsme měli ve smlouvě, že hradíme opravy do 1000 Kč. Když se porouchal kotel, majitel ho samozřejmě spravil.

Automatickou pračku, pokud patří do výbavy bytu, také opravuje majitel.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 05.02.13 17:10

Děkuji za radu. Moje otázka se ale netýkala toho, jestli je pro spolubydlícího smlouva výhodná nebo nevýhodná. To samozřejmě záleží na tom, jestli se něco v bytě pokazí nebo ne...

Spíš mi šlo o to, jestli je takový typ smluvy standardní a případně o kolik procent by v takovém případě měl být pronájem levnější.

Datum: 05.02.13 17:13

Chtěl bych upozornit, že trošku zaměňujete pojmy. Jestliže se jedná o družstevní byt, tak paní není majitelka - tím je družstvo - paní je členka družstva a má k bytu nájemní smlouvu. Byt pak může nechat se souhlasem družstva do podnájmu na základě podnájemní smlouvy. Každá podnájemní smlouva je jiná. Na čem se smluvní strany dohodnou, to platí. Jestliže se kamarád zavázal, že v případě poruchy pračky koupí novou, je to jeho věc. Výše úhrady za podnájem je také smlouvou. Žádná právní norma nestanoví, jaké poplatky má podnájemník platit. Podmínky stanovené popisovanou smlouvou jsou nezvyklé, já bych si asi hledal podnájem jiný.

Datum: 05.02.13 17:26

Děkuji za radu. Trochu jsem to asi spletl. Paní majitelka je určtě majitelka, ale o společné prostory paneláku se stará bytové družstvo. Kamarád má byt pronajatý od majitelky, já jsem u něj v podnájmu.

Smlouva je tedy podle všeho sepsána hodně nestandardně a asi bude nejlépe zvážit přestěhování někam jinam.:(

Ještě jednou moc děkuji za rady!

Datum: 05.02.13 18:05

I kdybyste tam bydleli za dejme tomu symbolických 2000 Kč, s tím, že budete platit opravy, nikdy se Vám to nemůže vyplatit, protože nikdy nevíte, co se může stát. Zjistěte si ceny pronájmů v dané lokalitě a na stránkách realitních kanceláří bývá vzor pronájemních smluv, tak se na ně můžete podívat, jak taková standardní smlouva má vypadat.

Ohodnoceno: 0x

Od: buss®
Datum: 05.02.13 17:48

Do toho bych nešel, opravu pračky budiž, ale novou? Byt je družstva. Tam se ptejte co hradí ta "vlastnice" a co družstvo. Vy ji vůči družstvu zastupujete? Cena nájmu, smluvní. Standard smlouva? Vizte OZ.

Od: andrea1*
Datum: 05.02.13 18:05

V tomto odkaze máte podrobně vysvětleno, kdo je povinen provádět drobné a nákladnější opravy v bytě. http://www.penize.cz/17909-kdo-plati-opravy-v-byte Majitelka je povinna platit družstvu měsíčně nájem, který se skládá z různých nákladových položek, mezi nimi je i položkia příspěvku do fondu oprav. Tento nájem, který odvádí družstvu, je tzv. průběžnou položkou. To znamená, že vám ji vyúčtuje, ale dále přepošle družstvu. Takže z této položky vlastně nic nemá. Kdyby nájem neplatila o byt by samozřejmě přišla. Je dobré mít ve smlouvě uveden rozpis nájemného, který podnájemník platí. Je zde pak zřejmé kolik se a za co platí.

Od: nicknevim*
Datum: 05.02.13 18:44

Když si tam u vás zajdete do podniku který se zabývá správou nemovitostí řeknou vám to do detailu. Já co vím tak vyhláška upravuje co hradí majitel a co ten kdo tam bydlí. Záleží na tom jestli vyměňujete zařízení které JE povinou výbavou bytu a které Není povinnou výbavou. Pračka je na straně nájemce ale ta baterie tu má na starosti majitel. Dále tam patří vana, wc atd. Každá ta věc má také svoji životnost, vana myslím 10 let, baterie a wc 5. Pokud je tam ta věc víc jak je její životnost a pokazí se je majitel povinen věc uhradit. Pozn. kuchyňská linka již do pov.vybavení nepatří. Patřila ale již ne.

doplněno 05.02.13 18:46:

A jestli je majitel družstvo pak by ona je měla kontaktovat jakožto provozovatel a tyto věci zanesené do vyhlášky za Vás s nimi řešit.

Od: radil*
Datum: 05.02.13 19:50

hm, v podstatě jde o smlouvy, jak je co napsáno ve smlouvě. Kdyby šlo o auto například. Majitel auta řekne, že za auto chce měsíčně nějakou částku a benzín a opravy si nájemník bude platit sám. Jako, fakticky, za kolik majitel pronajímá auto, to přece nikoho nemusí zajímat, ne? Dále, za jakých podmínek majitel pronajímá auto, to přece taky nikoho nemusí zajímat, ne? A úplně stejné je to i s byty. Takové to české ona nebo on má či nemá chlup v nose, to je opravdu trapné. Sem se bavil s Čechem, který dlouho žil v Americe a opravdu tohle v Americe neexistuje. Tam si plácnou rukama a prostě to tak je. Jinými slovy, podepíše se smlouva a jede se podle smlouvy, všude jinde mimo ČR to tak funguje. Pokud někomu nájemní smlouva nevyhovuje, ať jde jinam, nic na tom není. Jako posuzovat, jestli ten třetí nebo čtvrtej má výhodnou nebo nevýhodnou smlouvu, co je komu po tom? Hleďte si svýho, zametejte si svůj práh a jestli máte hodně času, tak jděte víc makat. Pak můžete mít víc peněz a dovolit si lepší bydlení, napřiklad.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.