Problém s novou elektroinstalací?

Od: Datum: 05.02.13 16:10 odpovědí: 20 změna: 08.02.13 21:00

Dobrý den,

máme v bytě cca 1 rok novou elektroinstalaci (TN-S) s cca 5-ti zásuvkovými okruhy. Elektroinstalace je nová od rozvaděče nade dveřmi (včetně) po nové zásuvky i světla (světelné okruhy).

Realizace probíhala velkou měrou svépomocí pod dozorem elektrikáře. Rekonstruujeme postupně, revizi chci dát udělat po poslední zásuvce (cca za měsíc), nicméně jsou hotovy podlahy, kde je elektro vedena apod. Prostě dokončujeme.

Dnes se stal pro mě podivný úkaz.

Na jednom zásuvkovém okruhu, kde je cca 5 zásuvek je trvele zapojen kávovar (preso) v režimu offline (vypnut, ale strčen do zásuvky), jsem na koncové zásuvce v jiné místnosti zapojil flexu 500W (podotýkám čínskou) a začal brousit. O místnost jinde než byla zapojena flexa, ale na stejném okruhu to začlo v kávovaru chrčet (nikoli nějaký elektro zkrat, ale spíše čerpadlo na preso) a z kávovaru vyteklo v místě podávání kávy malé množství vody. Samozřejmě jelikož to bylo v jiné místnosti než jsem byl já, upozornila mne na toto přítelkyně. Nechápal jsem, tak jsme to celé zopakovali a stejný případ - zapnul jsem flexu, v kávovaru to zachrčelo a vyteklo trochu vody (kávovar nebyl cca 2 měsíce použit).

Dosud je 90% elektro rok v provozu a nebyl nikdy jediný problém. Na zásuvky je Cu CYKY 3x2,5 mm a na světla 3x1,5 mm, celý rozvod je bez krabic - vždy jedna větev ze zásuvky do zásuvky, poslední je koncová.

Doufám, že problém bude buď ve flexe nebo kávovaru, ale toto fakt nechápu.

Za jakékoli věrohodné vysvětlení díky :)

D.C.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.02.13 16:20

Já bych hledal příčinu v kávovaru. Tyhle nové spotřebiče jsou v podstatě dost nespolehlivé a vzhledem ke snaze výrobce snížit výrobní cenu na minimum dochází k nedodržení izolačních vlastností veškerých komponentů ve spotřebičích. To že byla současně použita flexka bych pokládal za náhodu. Flexka je zcela jistě připojena pouze dvouvodičovou šňůrou a nemůže nijak ovlivnit elektroinstalaci kromě tvrdého zkratu, nebo rušení .

Ohodnoceno: 0x

Od: dada82
Datum: 05.02.13 16:25

ale kávovar byl takto "nepoužívaně" zapojen cca 2 měsíce a zachrčelo (zapraskalo) to v něm až když jsem zapnul flexu, podotýkám, že i v tu dobu byl kávovar vypnutý a pouze strčený do zásuvky... Zapraskalo ve vypnutém kávovaru... Při opakovaném pokusu se zapnutím flexy opět... Nechápu

Od: asd*
Datum: 05.02.13 16:31

Nejspíš se v kabelu indukuje napětí a to pohání kávovar. Elektrikáři to to snad upřesní.

Od: xxxxxxxxxxxx
Datum: 05.02.13 16:38

je offline a offline. Přestaňme používat anglické napisy a řekněme si to česky. Byl zapnut ale offline? tedy pod proudem jako TV na dalkové ovládání? tedy jen vypnut elektronicky, nebo byl vypnut v poloze offline mechanicky? Tedy vypínačem a proud se do kavovaru za vypínač nemohl dostat?

Podle toho co popisujete prošel proud a kavovar uvedl do nějakého funkčního, vámi neschváleného stavu. Tohle dělají CHINA výrobky ( a jim podobné)

V kablech nehledejte problém, i když jsou tu BORCI co vám budou tvrdit , že pokud nemáte 10mm nulový kabel tak si za to můžete sám :)

https://www.poradte.cz/domacn…en-na-pe-a-n-v-rozvadeci.html

Datum: 05.02.13 16:46

Tento kávovar nemá mechanický vypínač, je strčený do zásuvky a zapíná se stiskem tlačítka (to nemění svoji polohu, tím samým úkonem se i vypne - něco jako čudlíky na kalkulačce).

Provedli jsme pokus č.3, kdy u flexy byla přítelkyně a já poslouchal kávovar - strčený do zásuvky, ale vypnutý (zhaslý). Teď už v něm jen lupe a zdá se mi, že výhradně při zapnutí a vypnutí flexy se ozve ono poměrně silné lupnutí (cvaknutí)

Jinak kávovar jde normálně zapnout i vypnout, zdá se, že je provozuschopný...

Od: hop®
Datum: 05.02.13 17:51

Problém bych hledal buď v nějakém nedotaženém šroubku mezi jističi a kávovarem, případně přímo v kávovaru. Flexa při zapnutí způsobí (minimální) pokles napětí v síti, který může být zvětšen tím nedotaženým šroubkem (přechodovým odporem). Anebo je na to kávovar hodně citlivý. Zkuste kávovar i flexu zapojit za podobných podmínek na jinou větev rozvodu, na jiný jistič...

Od: zabu
Datum: 05.02.13 21:16

Elektronika kávovaru reaguje na napěťové špičky od flexy. Co chcete od TW šuntu. Dřív nebo později přijde špička větší a bude po kávovaru. Zkuste si někde půjčit prodlužovačku s ochranou proti přepětí. Pokud to přestane dělat, máte to potvrzené.

Datum: 05.02.13 22:07

ZABU, prodlužka proti přepětí vychytá napěťové špičky, které mohou být pro rozumné zařízení příčinou destrukce. Pokles napětí od zapnuté flexy není špička (to zaprvé) a hlavně by všechna elektrotechnická zařízení měla být proti určitým výkyvům napětí v síti imunní - tedy pokud mají homologaci, zmíněný kávovar pravděpodobně toto slovo v životě neslyšel...

Datum: 06.02.13 22:52

HOP: A o čem jsem psal? O napěťové špičce. nikoliv o poklesu napětí. A hledat u TW šuntu jakoukoliv odolnost EMC je naivní.

Datum: 06.02.13 22:57

ZABU, ano, psal jste o napěťové špičce. Nedokáži si opravdu představit, jak zapnutí spotřebiče může zvýšit napětí v síti...

Datum: 06.02.13 23:40

Taková indukční zátěž jako je motor ve flexe to dokáže. Stačí si píchnout na rozvod trochu lepší osciloskop se záznamem nebo nějaký analyzátor sítě a je to krásně vidět. Vyskočej tam takové špičky, které jsou schopny udělat daleko větší paseku, než cvičit s kávovarem z TW.

Datum: 06.02.13 01:28

Ač by to člověk nepředpokládal, tak se některé spotřebiče mohou v provozu vzájemně ovlivnit. Pamatuji příklad, kdy se v jednom, v té době spíš vývojovém, zařízení dala trvale změnit (přepnout) logická úroveň jednoho výstupu jen tím, že se do stejné síťové zásuvky jako tento přístroj zapojila transformátorová páječka a krátce se zapnula. Pomohl až dodatečně vestavěný filtr na vstupu síťového zdroje tohoto přístroje.

Síťový filtr (proti rušení), zapojený v přívodu kávovaru by možná pomohl i zde. Instalace dovnitř (jestli se vejde) je ovšem práce pro odborníka a výsledek není zaručeně jistý. Doporučil bych Vám kávovar v době nečinnosti odpojovat ze sítě.

Určitě je to jiná značka, ale jen mi to tak připomnělo jak zlí jazykové dřív říkávali: TEchnicky SLAbší . . .

Datum: 06.02.13 08:21

Ve flexe je komutátorový motor, uhlíky na něm jiskří a jsou intenzivním zdrojem rušení, které se šíří jak vzduchem, tak po vedení, proto každé točivé nářadí je standartnně vybaveno odrušovacím členem.

Otázka je, zda tento odrušovací kondík je funkční a jestli kávovar není nadmíru na rušení citlivý.

Od: hu
Datum: 06.02.13 09:26

ve flexe může být nějaká regulace a její činnost vytváří špičky na které reaguje elektronika kávovaru. řešení je nepoužívat současně. v počítačové branži se tomu říká nempatibilita

Datum: 06.02.13 11:49

Tohle je bohužel trochu "duchařina" a těžko od stolu vyřknout nějaký ortel, když není možnost měřit a pozorovat.

Nicméně bych osobně v první řadě poutahoval všechny spoje v dotčeném zásuvkovém obvodu (všechny zásuvky, jistič..).

Rozběhem flexy může opravdu docházet k poklesu napětí v obvodu, na které reaguje kávovar po svém.

Ale spíš si myslím, že na vině je neodrušení motoru flexy, na které je elektronika kávovaru nějakým způsobem háklivá.

Pokud Vás to zajímá hodně, zkuste celý pokus třeba s jinou flexou, nebo s jiným verkem, který má motor podobného příkonu jako flexa - třeba mafl nebo zkrátka něco, co má těžší rozběh.

Od: fribble*
Datum: 06.02.13 12:05

Nechci dělat chytrého, ale děje se to i když otočíš přívod flexy v zásuvce? Tyhle dvojžilové přívody někdy umí věci ... Stačí zaměnit pořadí vývodů kondenzátoru, pořadí uhlíků a pod ...

Datum: 06.02.13 15:39

Tohle může způsobit i nedostatečné zemění,už od bytového rozvaděče.Pak se objeví napětí tam,kde má být nula.

JABRAKA

Datum: 07.02.13 12:22

Tak jsem provedl pokus č.4. a sice jsem v místě, kde byla zapnuta flexa 500W zapnul flexu 1000W a světe div se, kávovar nic... Takže zřejmě byl problém ve flexe... Každopádně všem díky za rady a postřeky.

Datum: 07.02.13 21:51

Flexa 1000W už bude mít asi softstart, takže tolik při rozběhu nenamáhá síť, pokud jste nenalezl problém na jističovém okruhu (zkouškou na jiném okruhu), je pachatelem stále kávovar...

Datum: 08.02.13 21:00

OK, provedu pokus č.5 a dám vědět výsledek :)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.