Pronájem načerno

Od: Datum: 01.02.13 23:24 odpovědí: 8 změna: 02.02.13 12:13

Dobrý den, prosím o radu. Zhruba půl roku jsem v bytě, který mám na rok pronajmutý. Jelikož jsem chtěl zažádat na sociálce o příspěvěk na bydlení, poprosil jsem paní domácí, které platím každý měsíc nájem, aby mi dala na nájem potvrzení, že jsem ho opravdu zaplatil. Toto se táhlo tři měsíce. Když jsem jí řekl, že příští nájem jí nedám, dokud neuvidím potvrzení o platbě, druhý den se u dvěří objevili zástupci realitky s tím, že majitel řekl, že se musím do 14-ti dnů vystěhovat, že jsem porušil smlouvu (což není pravda). Abych to upřesnil Paní domácí má celý rodiný barák pronajmutý od skutečných dvou majitelek (mně bylo celou dobu tvrzeno, že majitel je muž z Prhahy), jména a adresy majitelek jsem zjistil na výpisu z katastru. Na smlouvě, kterou mám, je jako pronajímatel uvedená právě paní domácí s manželem, nikoliv skutečně majitelky. Mám veliké podezření, že jsem zde ubytovaný načerno a že se nyní všichni zůčastnění lekli, že bych mohl dělat problémy, tak se mě chtějí zbavit. Je možné, aby mi byt pronajímal někdo, kdo má barák jen v pronájmu? Je možné, aby na smlouvě nebyl uveden pravý majitel? Děkuji za jakoukoliv odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jardino555*
Datum: 01.02.13 23:37

Ano, byt lze takto pronajmout, ale se souhlasem vlastníka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mazanewc
Datum: 02.02.13 00:39

A já si mohu vyžádat souhlas vlastníka. Resp. mám já někde mít uvedeno, že vlastník s tímto souhlasí?

Od: ben®
Datum: 02.02.13 04:50
avatar

Dobrý den, ten souhlas vlastníka musí mít ta paní, která pronajímá byt Vám. Je to tedy vztah mezi majitelem a nájemcem, který by neměl bez souhlasu pronajatý byt přepronajímat dalším osobám.

Ale, jak jste zde uvedl, tak máte výhodu, že se setkáte s majitelkou a můžete si vše vyjasnit. Ona možná o tom přepronájmu vůbec neví. Tak snad to vše dobře dopadne. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.13 23:54
avatar

Podle mne je to pronajaté na černo. Zkusil jste se obrátit na skutečné majitelky?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mazanewc
Datum: 02.02.13 00:37

Shodou okolností jsem zjistil, že jedna z majitelek je má bývalá učitelka, čili po víkendu jí určitě navštívím. Zaráží mě to, že mi domácí nechtěla dát žádné potvrzení o tom, že jsem platil nájem a ani mi nechtěla poskytnout číslo účtu majitele, na který "údajně" chodila peníze vkládat.

Datum: 02.02.13 00:22
avatar

Majitel je pronajímatel, nájemce je paní domácí a vy jste podnájemník. Je to v pořádku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 02.02.13 02:12
avatar

Dobrý den, nejsem si zcela jistý, ale mám dojem, že pro žádost na příspěvek na bydlení je nutnou podmínkou trvalý pobyt v pronajímaném bytě. Také moc nerozumím tomu, jak jste platil ten nájem.

Snad jste jen nevložil hotovost někomu do ruky a bez potvrzení. Pokud platíte na účet, tak máte pokladní doklad z banky nebo je to na výpisu z Vašeho účtu - můžete to předložit při žádosti. Ta výpovědní doba je podle zákona (občanský zákoník) a je tříměsíční - pokud není dohodou (tedy s Vaším souhlasem). A pokud je ve smlouvě nějaký jiný termín výpovědi, tak je tento bod smlouvy neplatný. Porušení smlouvy (důvod k výpovědi) by musela druhá strana prokázat (opět to upravuje OZ). Jinak, někdy stačí pohrozit, že se obrátíte na advokáta nebo paní pronajímatelku nahlásíte na FÚ, zda příjem z pronájmu zdaňuje. Ovšem, asi je Vám jasné, že pak už to bydlení nebude pohodové a zřejmě odejdete sám. A na toho advokáta se můžete obrátit pro radu a posouzení smlouvy hned. On by Vám pak doporučil případný další postup obrany. Zdravím!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.02.13 12:13
avatar

Ano, pro žádost o příspěvěk musí být podmínka trvalého bydliště. Paradoxně tak příspěvek může dostat majitel bytu o hodnotě milionů než bezdomovec, který se potlouká po podnájmech...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.