Dřevěná podlaha

Od: Datum: 31.01.13 16:37 odpovědí: 8 změna: 07.02.13 19:45

Dobrý den.

Prosím o radu se skladbou dřevěné podlahy v domě z vepřovic. Místnost je vybraná cca do 30cm. Mezi podlahou a zemí bude vzduchová mezera. Nechci dávat betona a nic podobného. Moje představa je taková:

1. po celé ploše rozmístit pilířky. Jakou zvolit rozteč? Ta bude udávat rozteč mezi trámky.

2. na ně hydroizolaci

3. na sloupky rozmístit trámky (nevím jaký rozměr) myslím, že 100x80 na kant by mělo stačit.

4. mezi trámky tepelná izolace, asi vata

5. trámky zaklopit, ať již OSB deskami, nebo dřevotřískou atd.

6. miralon a vlastní podlahová kytina.

Popřípadě doporučte jiný postup a použité materiály. Děkuji Michal.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: dht*
Datum: 31.01.13 17:35

Dobrý den

Je to několik věcí, nevím jestli budu vědět odpovědět na všechny.

Předně, pilířky budou z betonu? Pokud budete usazovat podlahové trámy přímo do čerstvého betonu, mohou se Vám zkroutit a potom je už do roviny těžko dostanete. Do pilířků bych zabetonoval ocelové trny tvaru H do jejichž horní části pak položíte trámy. Snadno znivelujete, buďto podložením, nebo vydlabáním. Tím Vám odpadne potřeba hydroizolace. Nesmíte třmen zabetonovat až k příčníku, ale min. 2cm pod něj. Vzdálenost trámů 100x80mm by musela být max 800mm spíš 700mm. Mezi trámy izolace hydrofobizovaná vata je dobrá volba. Pokud prostor mezi trámy jen vydrátujete, vyjde to i celkem levně. Na spodní okraj trámů pomocí skobiček napnete pozinkovaný drát 0,8 - 1mm silný. Rozteč drátů bude 120mm. Na nich bude ležet vata. Aby se Vám podlaha nehoupala musíte dát OSB desky do dvou vrstev, podélné hrany horní s dolní deskou budou svírat pravý úhel. Zatížení se vynese a Vám budou stačit desky 18mm. Pak už opravdu jen Mirelon a podlahovou krytinu.

Ohodnoceno: 0x

Od: miple*
Datum: 31.01.13 20:04

Dobrý den

Ano, pilířky budou buďto odlité z betonu, nebo se podívám do stavebnin co mají za betonové prefabrikáty. Z cihel vyzdít asi není dobrá volba.Samozřejmě bych trámy nepokládal do čerstvého betonu. S těmi H profily dobrý nápad. Ještě mne napadlo zabetonovat plotnu s velkou matkou a dát plotnu se šroubem a každý pilířek by se dal výškově ladit. Po vyrovnání kontramatkou dotahnout. S uchycením vaty jsem tatkto nějak počítal. Trámek 100x80, nebo by stčil i menší průřez? Co odvětrání prostoru pod podlahou? Bude dostatečné odvětrání případné vlhkosti dilatační spárou kolem zdí? Podotýkám, že dům je suchý a je podřezán. Ještě jeden dotaz. Co parozábrana pod vatu aby vlhkost nešla do ní?

doplněno 31.01.13 20:06:

Co je ta hydrofobizovaná vata?

Od: dht*
Datum: 31.01.13 20:17

Začnu od konce hydrofobizovaná vata je vata impregnovaná proti vlhkosti, dnes většina, ale ne všechny.

Tramek 100x80mm je minimum. Pokud dáte slabší, budete muset zmenšit rozteč, při 60x80mm 450mm. Parozábranu nepotřebujete, pokud bude místnost NAD izolací vytápěna. Nevznikne rosný bod ani kondenzace. Jestli je dům suchý jste již zjistil. Nejlépe se to pozná podle stavu zásypu, který byl původně pod podlahou a který jste vyvezl. Jestli byl na omak suchý a při manipulaci prášil, nic dalšího nepotřebujete. Plotna s matkou je dobrá, nemusíte nic podkládat, jenom asi pracnější na zhotovení nebo dražší při koupení. Pokud je tam opravdu sucho, můžete i zdít z cihel, proč ne?

Datum: 01.02.13 16:49

Ano místnost bude vytápěna, jedná se o obytný dům, takže topit se bude neustále. Zásyp byl vyvezen až na hlínu. Ta je suchá jako troud. Takže při použití OSB o rozměru 1250x2500 vychází na délku rozteč 3x cca 84cm, což už je tedy moc. Nebo 4x cca62 cm. Což si myslím podel výše popsaného je dostačující. Na šířku je to 2x cca 63cm. Takže volba rozteče je daná. Ještě bych se zeptal, čím trámy napustit proti vlhkosti? Jelikož se jedná o obytnou místnost, tak pokud možno něco eko. Pokud něco takového existuje.

Od: jendad
Datum: 01.02.13 08:50

S těmi kotvami jsem to tak dělal .I jsem dával drátky a 10 cm vaty mezi fošny. Rozteč mezi nosnými trámy mám 3m a na ně jsem dal fošny 5x 20cm s roztečí 40cm .Zhruba do poloviny jsem dal mezi fošny vzpěry ze zbytku fošen. Ty probijete hřebíky kolmo k fošnám aby se nekroutili.

Vatu jsem použil isover domo .Takové 1,2metru široké role které rozbalíte .Ty jsem před rozbalením nařezal ruční pilou na 3 kusy .Pak dostanete pásy široké 40cm(mezi ty fošny) http://www.stavbaonline.cz/isover-domo.html

Datum: 31.01.13 20:58

Miple:

Ideální skladba podlahy je nasledující.Abys podlahu odvodnil,stačí nasypat na dno výkopu štěrk asi 8 cm hrubost.Vršek se zarovná do přesné roviny hrubším betonem,aby se na něj mohla položit vrstva asi 15 cm polystyrenu.Pokud bys chtěl využít podlahové topení,tak EPS 20cm.Pokud akceptuješ,tak místo OSB použij sádrovláknité desky.Ušetříš spoustu práce,získáš perfektní povrch na nejž lze nalepit i lino,dlažbu,nebo koberec.

To odvětrání lze doplnit flexibilní trubkou,která odvede zpod podlahy případnou vodu,druhou rourou směřující nahoru pak odvětrá vlhkost.

JABRAKA

Datum: 01.02.13 08:05

"Nechci dávat betona a nic podobného."

Datum: 07.02.13 19:45

Tak jsem počítal celkovou cenu, a nakonec asi udělám variantu kdy trámky zůstanou ale místo OSB desek a následné krytiny dáme přímo palubky. Tady se chci zeptat, když dám pod ně vatu, dávat nějakou folii abe se z pod podlahy neprášil do místnosti bordel z vaty?

doplněno 19.02.13 15:09:

Prosím o odpověď. Dále se chci zeptat, zda při použití vaty na zateplení podlahy nehrozí plísně či něco podobného. I když je zásyp suchý, tak přeci jen tam nějaká, i když minimální vlhkost být může. Mezera mezi vatou a hlínou bude cca 15cm. Jde mi o to aby vata nehnila.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.