Zkušenosti s notáři při koupi bytu

Od: Datum: 31.01.13 15:08 odpovědí: 17 změna: 05.02.13 09:11

Dobrý den, řeším koupi bytu a prodávající si vybral notářku, která jim vyřizovala dědictví. Při dotazu, zda si můžem jako protistrana nechat návrh smlouvy zkontrolovat naším advokátem (než ji podepíšem) nám bylo řečeno od notářky, že nám to v žádném případě nepůjčí, že je to notářský zápis (veřejná listina). Můžeme to přečíst jen u ní a pak následně podepsat. Máte prosím někdo podobné zkušenosti?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: au1
Datum: 31.01.13 15:11

tohle smrdí. My kupovali loni byt bez RK, a notářku jsme měli domluvenou od prodávajícího. Napsal jsem si o kupní smlouvu do mejlu, bez problémů poslala, pročetli jsme, vznesli připomínky, ty se zapsaly, a pak se to vytisklo a podepsalo. Takhle jak to máte vy bych do toho teda nešel...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dagmar1*
Datum: 01.02.13 15:00

Můžu se zeptat, co jste měli za připomínky, nebo co se dodatečně zapisovalo? Abychom věděli na co dát pozor?

Od: gue
Datum: 31.01.13 15:12

Ať vám udělá obyčejnou kopii a tu si vemte a dělejte si sní co chcete. Orginál ji nechte.

V čem je problém?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.13 15:19
avatar

To, že vám smlouvu nedají s sebou, abyste si ji mohli doma v klidu prostudovat, to je typické chování takových těch zájezdových prodejců pochybných hrnců a podobného zboží. Od notáře by mě podobné jednání překvapilo.

Běžné je, že notář zpracuje návrh smlouvy a ten zašle smluvním stranám, které si ho prostudují, případně podají připomínky.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 31.01.13 15:40

To jak to napsal jethro se držte.Jináč ztoho vycouvejte

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dagmar1*
Datum: 31.01.13 17:16

Díky všem za vaše názory, jde o to, že kupující notářku taky neznají, pouze prodávajícímu vyřizovala dědictví, proto chtějí tu kupní smlouvu u ní. Notářka je toho názoru, že ona to dělá správně a proto nepotřebuje, aby jí to někdo kontroloval. A pokud to prý chceme takto udělat, tak že to sepisovat nebude, ať jdeme jinam. Prodávající co zdědil byt, tak není z našeho města a žádnýho jinýho notáře nebo advokáta nezná, tak proto u ní. Ten byt který bychom chtěli koupit je v našem domě a víme že tam bydlel starý pán, s kterým nebyli žádné problémy ani neměl žádné dluhy. Nyní to zdělil syn (taky už starší pán), se kterým se léta nestýkal. Platba peněz by šla samozřejmě přes notářskou úschovu. Můžete prosím poradit, na co dát pozor, kdybychom se rozhodly do toho jít?

Datum: 31.01.13 17:27
avatar

Myslím si, že není problém najít jiného notáře http://www.nkcr.cz/index.php?page=notari

Navrhněte to prodávajícímu, že pokud Vám tahle notářka nedá smlouvu k prostudování domu tak mu najdete jinou/jiného. Pokud je rozumný tak to pochopí, pokud ne tak je to sázka do loterie...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.13 21:03
avatar

Koupit byt můžeš z ruky do ruky,notáře ani jiného příživníka nepotřebuješ.Smlouva ovšem pro zapsání do katastru musí mít určité náležitosti,ale ty lze najít na netu.Smlouva se sepíše několikrát a některé kopie se nechají na podpisech ověřit.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.13 22:46
avatar

Nevím jak jsi na tom ty, ale u běžného člověka je koupě nemovitosti transakce v rozsahu celoživotních úspor. Dělat to bez účasti odborníka (advokáta) mi připadá poněkud odvážné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dagmar1*
Datum: 01.02.13 15:14

Jabrako, to by bylo ještě horší, protože prodávající (starší pán) bydlí asi 70 km od nás, nemá auto a má špatné spojení z jeho vesnice. Takhe vše vyřeší notářka a taky si jí prodávající zaplatí.

Od: axus®
Datum: 31.01.13 22:24
avatar

Smlouvy i uschovu zajisti jakykoliv advokat a ze jich vsude je. Staci otevrit zlate stranky. Neni jediny duvod pristupovat na nejake hloupe podminky. Tim muzete pouze ztratit, nikoliv ziskat.

Naopak, pokud nemate s koupi zkusenost, doporucuji si sehnat vlastniho advokata, ktery navrhy smluv prostuduje, opravi a doplni za vas. Pak je vratite a bude se dal jednat, co se do finalnich smluv zahrne a co ne.

Tuto notarku si vybrala druha strana, takze "kope" za jejich stranu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dagmar1*
Datum: 01.02.13 15:08

Přesně tak jsme to chtěli udělat, ale notářka nám návrh smlouvy zkrátka nepůjčí. Je to prostě pod její úroveň, aby to po ní kontroloval advokát. Pročíst to můžeme pouze u ní. Bylo nám doporučeno od známého, aby jsme si to předem pročetli u ní a případné nejasnosti si opsat nebo nafotit a pak případně řešit.

Od: buss
Datum: 31.01.13 22:28

Otázka zní: zakazuje to notářský řád?

doplněno 31.01.13 22:43:

Já se ptávám.. a podle čeho?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: axus®
Datum: 31.01.13 22:38
avatar

Tak by otazka podle mne znela, pokud by si tazatel chtel na postup notarky stezovat.

Nyniale spise otazka zni: Neni lepsi usetrit si pripadne starosti a bez dlouheho rozmysleni jit jinam?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dagmar1*
Datum: 01.02.13 14:57

Zdravím všechny, bohužel jinam jít nemůžeme, protože prodávající to chce právě od ní i když jí nezná. Máme na výběr buď do toho jít a nebo si najdou jinýho kupujícího.

Datum: 01.02.13 15:38
avatar

Dobrý den. Dagmar i ve mně takovéto chování ze strany notáře budí nedůvěru a nabádá k opatrnosti.. Zdá se mi, že je na vás vyvíjen zbytečný nátlak. Poradit se o znění smlouvy s někým nestranným je přece normální a běžná věc. Buďte opatrní a nepodepisujte nic, čím si nejste jisti, nebo tomu úplně nerozumíte. To, že jedna strana trvá na určitém notáři, budiž, ale nedala bych se tlačit ke zdi. Pokud opravdu o koupi stojíte, udělejte to tedy tak, že si advokáta vezmete s sebou přímo k podpisu smlouvy. Ten dokáže věc posoudit i na místě, poradit vám, popřípadě Vás upozornit, co pro Vás není dobré... Nikomu neříkejte o svém záměru, dejte advokátovi plnou moc a dostavte se prostě i s ním. Nikdo Vám v tom nemůže bránit, ani vám to zazlívat, máte na to právo. Toto řešení by pro vás mohlo být v této situaci to nejlepší...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dagmar1*
Datum: 05.02.13 09:11

A jak to všechno dopadlo?

Notářka se rozhodla po pár dnech, že kupní smlouvu zkrátka nesepíše, protože s takovou nedůvěrou se prý ještě nesetkala. Ať si to jdeme sepsat někam jinam. Takže prodávající si musí hledat jinou notářku. Tam už to snad dopadne dobře. Díky všem za odpovědi.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.