Tlak vody ve vyšších patrech

Od: Datum: 30.01.13 17:44 odpovědí: 8 změna: 23.12.15 10:19

Ahoj, prosím jaký má být minimální tlak vody v panelovém domě, bydlím ve čtvrtém patře a ve večerních hodinách skoro neteče teplá voda (máme v domě vlastní kotelnu). A jak prosím změřit ten tlak. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 30.01.13 19:07
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.13 19:40

v té diskuzi se řeší opačný problém s vysokým tlakem, já mám tlak vody velmi nizký a zajímá mě jak ho změřit a jaká může být nejnižší hranice

Od: mikymost*
Datum: 30.01.13 20:01

Jednoduché,pořídit si měřák na průtok a tlak vody. Napojuje se na vypoučtěcí ventily,pokud tam nejsou,tak přez vodovodní baterie,nebo rohové ventily umístěné pod umyvadlem či dřezem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.13 11:32
avatar

Pokud je tlak studené vody dostatečný,není důvod aby byl tlak teplé vody nižší.Pokud správce na noc nepřivírá ventil do kotle.Je potřeba se obrátit na domovní výbor.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 31.01.13 14:15

Tkal vody muze byt stejny a on nakonec i bude. V pripade zavrenych kohoutku.

Je mozne, ze prutok teple vody je snizen slozitosti potrubi (delka, skrceni,...), ale to by nemelo mit takovy vliv. Napadlo me jeste, ze treba na vstupu do boileru je omezovac prutoku. Tim se ve spickach (vecer) docili stejne teple vody na vystupu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.13 14:37
avatar

Pokud je tlak v obou rozvodech pozorovatelně rozdílný nemusíte ani nic měřit. Hádám že je na přívodu do kotle instalovaný filtr,který by bylo potřeba vyčistit. Buď se v domě najde šikovný soused, který to udělá svépomocí nebo na to bude muset správce objektu objednat odborníka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.13 11:49
avatar

Každá trubka klade odpor proti proudu. Je to dáno tím, že voda v trubce neproudí rovnoměrně. Nejrychleji proudí uprostřed, směrem ke stěně trubky zpomaluje, těsně u stěny skoro stojí, na ohybech a nerovnostech mění směr proudu. Tím vznikají víry a turbulence, které se na konci trubky projeví jako ztráta tlaku. Vodovodní trubky se časem zanáší a tlakové ztráty rostou. To bude asi váš případ.

*

Jak změřit tlak.

Půjčte si někde starý, ještě fungující jednocestný vodovodní kohoutek a vodovodní manometr s půlpalcovým připojovacím závitem, pro tlak do 10 atm (1 MPa). Toto další by asi měl dělat instalatér.

Uzavřete přívod teplé i studené vody, odmontujte jednu baterii, kterou můžete pro jeden den oželet. Místo ní namontujte na výstup studené trubky ten kohoutek, ať máte v umyvadle aspoň studenou vodu a na výstup teplé vody namontujte manometr. Jde to snadno, mají stejné závity. Otevřete přívod vody a dobře se dívejte, jak tlak v trubce kolísá podle odběru. Uprostřed noci bude větší než ráno a ráno bude větší než večer. Jestli večer otevřete další teplovodní baterii, pak podle toho co píšete, vám tlak v manometru pravděpodobně klesne skoro na nulu.

Aby vám teplá voda pohodlně tekla, pak byste měl na manometru naměřit i večer v době největšího odběru minimálně 1 až 1,5 atm.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.12.15 10:19
Vracím se s nevyřešeným problémem, obrátil jsem se na správce, zajistil vyčištění filtrů na přívodu do kotle, ale výsledek stejný. Vypozorovano, že je jedno jaká je hodina najednou prostě přestane téct voda nebo jen kape a po chvíli někdy 2min někdy 10min začne téct normálně. Tak mě napadlo jestli třeba nemá někdo ze sousedů pod námi špatně připojený rozvod a nám by pak vodu "sebral".

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.