Jak snížit spotřebu el.energie u bojleru

Od: Datum: 29.01.13 10:53 odpovědí: 15 změna: 27.10.14 15:44

Mám nastaven bojler na teplotu ohřevu cca 60°C. Nevím zda je lepší nechat vyhřívání trvale zapnuté a udržovat tuto teplotu po celý den a vlastně i noc, nebo zapnout vyhřívání cca jen několik hodin denně a vždy ohřívat na 60°C od studené vody.

Poradíte, co je úspornější?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.01.13 11:05
avatar

Rozhodně stále zapnuté natápění ze studené vody by se prodražilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.13 11:27
avatar

Nedá se odpovědět tak jednoduše. Pokud ho třeba večer celý vypotřebuješ, takže je stejně tak jako tak studený, je možná lepší ho nechat být a zapnout později, třeba až nad ránem, až zase bude teplá voda potřeba. Otázka je, jestli se to vyplatí - pokud těmahle šachama ušetříš dvacku měsíčně - bude to úsilí stát za to?

Pokud ti na tom opravdu záleží, tak to dělej třeba měsíc tak, měsíc onak, a sleduj spotřebu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.13 11:46
avatar

U el.ohřívače objemu 125l (objem Vašeho ohřívače jste neuvedl(a) je tepelná ztráta cca 1,1kWh/24h...tedy dle Vašeho tarifu cca 2,50Kč/den. Tím že ohřívač budete vypínat...a posléze zase nahřívat..si pomůžete velmi málo (pokud vůbec)..

Spotřebu elektřiny v případě ohřevu vody snížíte buď:

a. snížením spoytřeby teplé vody

b. zakoupením ohřívače s lepšími izolačními schopnostmi pláště

c. zakoupením ohřívače nižšího objemu (pokud je stávající ohřívač předimenzován

d. instalací ohřívače do teplejšího prostředí (pokud je nyní např.ve sklepě nebo na půdě)

e. snížením teploty vody v ohřívači (pokud je to možné, tedy pokud by Vám technicky i objemově stačilo nahřívat vodu na 50stC je to lepší)

Jiné možnosti úspor mne v podstatě nanapadají (s vyjímkou solárního ohřevu, ohřevu pomocí tepelného čerpadla či plynového kotle, nebo ohřevu vody kotlem na pevná paliva).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 29.01.13 14:54

Jen teoreticky Martine. Když tazatel si bude vodu nahřívat jen pro monemtální potřebu (zapínat a vypínat), vlastně bez tepelné ztráty, tak ušetří 2,50 Kč/denně, to je asi 900,- Kč za rok. Je to takhle možno chápat a nebo jsem vedle jak ta jedle?

doplněno 29.01.13 15:27:

díky Martine - to mě nedocvaklo, že i při ohřevu vlastně je ztráta aže bojler nebude vždy nahřívat od nuly. To by mě sarkriš vůbec nebavilo hlídat hodiny kdy zapnout či vypnout a nebo na povel jít do sprchy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.13 15:08
avatar
uska: prave ze to nebude v realu ani tech 2,50Kc.., to je pouze teoreticka maximalni hodnota.
V realu by tezko v ohrivaci po sprchovani zbyla voda o teplote okoli.., spise by napriklad mela teplotu napr.35stC, a tudiz by tepelna ztrata ohrivace opet byla „plusova” a nikoliv nulova.Nehlede k tomu problemu, ze ohrivac nenahreje vodu hned..ale bylo by ho potreba nahrivat s predstihem..dejme tomu 2h..a tudiz se koupat vzdy v presny cas, coz je take hloupost.Teoreticky by se to dalo vsechno spocitat, ale realne tady licitujeme o cca 1Kc za den.To uz jsou „uspory” dovedene do absurdna..
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.13 15:18

Já mám el.bojler na noční proud a kdybych ho měl neustále ještě mezitím vypínat a zapínat, musel bych se z toho zbláznit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.13 15:22
avatar
To samozrejme ano..
Fascinuje mne, jak se lide pidi po korunovych usporach za kazdou cenu..a na druhe strane jezdi do supermarketu pro 3 rohliky autem, rohlik je pak vyjde na 15Kc..
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.13 15:24
avatar

nk,

zkušený kolega Martin Vám již spočítal jak to vyjde.

Já jen ze zkušenosti, mám u boileru spínací hodiny, která sepnou proud jen odpoledne. Stačí dohřát vodu, kterou spotřebujeme. Páč když boiler topí v noci, (ráno moc vody nespotřebuji) , tak so ochlazuje slabou izolací přes den. Po obědě opět začne dotápět, co vychladlo. Jelikož to nedokážu spočítat, jako mistr Martin, tak si myslím, že trošku ušetřím.

Ono jde hlavně o zvyk, jak užíváte pohodlí teplé vody...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.01.13 15:35
avatar

Milan pokud by režim v domě byl každý den stejný...jde samozřejmě optimalizovat jak velikost ohřívače, tak četnost jeho zapínání a i třeba snížit teplotu v ohřívači..

Jenže v 90% domácností si to nedokážu představit..Nevím zda přijdu domů v 15h...nebo ve 20h.., jestli se budu druhý den koupat ve vaně, nebo jen sprchovat..., zda zapnu myčku nádobí 1x, nebo 2x..., co když přijde návštěva? atd atd.

Prostě není problém zapínat ohřívač "časově" to je za pár Kč, ale prakticky víc se ušetří na provozu domácnosti jinde...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.13 16:02
avatar

Martine, jasně, máte pravdu. Děti jsou již pryč, takže je u nás stereotyp. Já se koupu v práci, dopoledně nikdo doma, odpoledne spustí NT, (já si nepamatuji kdy, páč to hlídá manželka), to se vypere, uvaří, umyje nádobí, a ještě ohřeje boiler na večer..

Na víkend boiler neběží. Kdyby náhodou bylo potřeba, tak na hodinku pustím na VT...

...ale to jsem již psal v jném příspěvku, že jsem měl spotřebu okolo 4000kWh a teď již jen do 2000kWh...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nk
Datum: 29.01.13 16:04

Děkuji za vaše odpovědi.

Mě samozřejmě nejde o úsporu 2,50 Kč denně. To bych neřešil. Počítal jsem spotřebu možná špatně.

Ale při příkonu 2000 W, předpokládám, že jde o spotřebu za hodinu. To je 2 kwh za hodinu. Nebo ne?

A tady bych počítal s náklady podstatně vyššími než 2,50 za den.

Samozřejmě, že bojler nemá tuto spotřebu stále, protože po nahřátí vody ji jen udržuje. Takže zapíná jen občas.

Takže jsem zvažoval zapnutí po návratu z práce do večera. Pokud by nebyl zapnut celý den.

Datum: 29.01.13 16:07
avatar
Ano, ohrivac ma zpravidla prikon 2kW.
Ale prave na udrzovani teploty vody je za 24h potreba 1,1kWh energie..coz je pomerne zanedbatelne cislo.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: smiler
Datum: 29.01.13 16:46

Pan Martin.Má pravdu.

Zkoušel jsem i jsem si zapisoval spotřebu při vypínání,zapínání jen odpoledne před večerem a prostě různé variace atd.

A závěr je že nula od nula pojde.Myslím že když jsem bojler nevypínal byla spotřeba dokonce nepatrně menší než při "pokusech" vypínat a něco ušettřit.

Navíc několikrát vznikla situace jak psal Martin že bylo neplánovaně potřeba teplou vodu a ejhle..ono bylo z usporných důvodu zrovna vypnuto.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 29.01.13 16:54

Můj názor teoreticky je tento: Podle zákonitosti kterou známe ze školy je: Nic se nedá ztratit ani získat, jen přeměnit jedno v druhé. Podle tohoto pracuje i bojler. Spotřeba elektřiny na ohřev bude vždy taková, jakou budete mít spotřebu teplé vody o požadované její teplotě.

Je skutečností, že izolace bojleru není absolutní, proto část tepla z ohřáté vody je předávána do okolí bojleru - to je ztráta. Tak,že vaše spotřeba bude zřejmě závislá především na ztrátách - na tom jakou dobu dáte šanci bojleru předávat teplo do okolí. Při stálém zapnutí bojleru je tato doba delší než při zapnutí bojleru jen na dobu potřeby teplé vody. Jednotlivé režimy provozu však nebudou vykazovat přílišné rozdíly ve spotřebě elektřiny. Snad jen v případě, kdyby přestávka v potřebě teplé vody byla delší _ několik dnů apod. miro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lukanp*
Datum: 27.10.14 15:44

Mám 80 litrů OKHE Dražice, jedna osoba v domácnosti, víceméně pravidelný režim. Má zkušenost je taková, že je optimální nahřát /mluvím o elektřině/ vodu na cca 35 až 40 stupňů, osprchovat se, přívod eletkřiny vypnout a zapnout až opět další den v podvečer. Znovu se osprchovat atd. Doba ohřevu vody se pohybuje od 25 do 35 minut a tepelné ztráty jsou skutečně minimální. (Polkud bych se chystal na větší spotřebu teplé vody, úměrně je tomu nutné dobu ohřevu zvýšit.) Musí se kolem toho ale běhat. Možná by to šlo řešit nějakými technickými věcmi, ale jejich pořízení a instalace by možná úsporu snížily nebo vynulovaly. Nyní mám boiler nastavený na asi 55 stupňů a nechávám HDO běžet tak, jak je distributorem posíláno. Myslím si, že provoz je určitě dražší, doba ohřevu větší a tepelné ztráty také nezanedbatelné. A přitom spotřeba vody je na můj životní styl skutečně malá. Ale nemusí se kolem toho člověk motat ... Známý mně říkal, že jsem si měl koupit průtokový ohřívač. Těžko říct. Zdravím.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.