Dvojvypínač po elektrikářích

Od: Datum: 27.01.13 09:52 odpovědí: 10 změna: 28.01.13 19:01

dobrý den, mám v nové koupelně od elektrikářů krabičku. jsou do ní navedny 3 kabely.

celé to má ovládat světlo v koupelně a větrák - mělo by být izolovaně, né že když se rozsvítí, zapne se i větrák. (alespon tak jsme byli dohodnutí)

tak a jak zapojit? nechali tam volné 3 hnědé dráty. modré i žluté jsou secvaknuté do takového plastíku. nicméně at ty hnědé dráty zkouším dát na jakýkoli ze tří šroubků na vypínači, nefunguje ani jedno světlo ani větrák (jeden šroubek chybí - asi proto, že vypínač má na jednom plíšku dvě díry na šroubek)

díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.01.13 10:06

Existuje něco jako reklamace, tak proč toho nevyužt?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zbyneknovak
Datum: 27.01.13 10:35

Dobrý den,

viděl bych to takto jedena trojice drátů (hnědý, modrý, zelenožlutý) je přívod, druhá trojice světlo, třetí ventilátor.

Všechny zelenožluté by měly být propojeny. Zbytek záleží zda máte proudový chránič, ale pokud máte novou koupelnu tak určitě ano. Takže všechny modré spojeny.

A pomocí vadasky zjistit který z hnědého drátu je pod napětím, ten je vstup. A ten když propojíte s hnědým rozsvítí se a nebo poběží ventilátor.

U vypínače Vám šroubek nechybí . Pod ten osamocený dej ten přívod, a pod ty dva šroubky dej ty zbylé dva hnědé (každý samostatně)

Jo a prověř zda máš zapnutý proudovýchránič a jistič.

Nechť se daří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.13 17:20

Já tyhle témata vyloženě nesnášim...

Lidi se vždycky strašně diví, že vyhořel dům, vlivem chybné elektroinstalace nebo že to někoho rozsvítilo, ale budou se v tom vrtat dál a a dál, i když o elektrice nemají nejmenší páru.

Voda patří instalatérům, plyn plynařům a elektrika elektrikářům, tak to prostě je.

Český kutil je adrenalinový sport.

Tedy pane - Jeden z těch tří drátů (tedy nikoliv kabelů, kabel je shluk několika drátů, opatřený vnější izolací) je ostré napětí k vypínači, toho času bude nejspíš vyplý jistič, či proudový chránič, případně se taky může stát, že je tento přívod v jiné krabici ještě nezapojený. Předpokládám, že je to důvod, proč se Vám nedaří nic rozsvítit. Zkrátka v obvodu není napětí.

Druhý drát je přívod ke světlu, třetí drát je přívod k ventilátoru.

Vypadá to, že elektrikářsky je to vymyšlené dobře.

Vypínač, který tam patří, je dvojklapka, tzv. lustrák, odborně se mu nadává dvojitý vypínač - řazení 5. To že chybí jeden šroubek, je v pořádku, ale stále tam musí být tři k připojení.

Tak, pokud nevlastníte zkoušečku napětí, tedy alespoň doutnavkovou, tak si ji pořiďtě.

Zkouškou zjistíte, který ze tří drátů je ostré napětí a tento drát příjde připojit pod ten šroubek, který je plíškem spojený se sousední zdířkou, na které šroubek chybí. Někdy je taky tato svorka nazvaná IN.

Ostatní dva dráty dle libosti, maximálně později prohodíte jejich pořadí, podle toho, na které straně vypínače chcete ovládat světlo a na které ventilátor.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: volnasek
Datum: 27.01.13 19:08

díky všem

Datum: 28.01.13 15:59
avatar

Mistreli ono je to částečně dáno tím, že už na ZŠ učí v 9tý třídě jak zapojit zásuvku a schodišťák... to je chyba č.1, jelikož pak nemají lidé k elektrice respekt a myslí si že jsou to jen 2 dráty co nic neudělají... a pak je průser na světě :-/ Vsaď se že až budou na ZŠ učit jak si připojit plyn k troubě nebo vodu ke kohoutku tak budou Ti špatní nejen elektrikáři, ale i plynaři a instalatéři :(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.13 18:40

Nevim, asi je to i tím, nepamatuju si, že by mě na základce někdo učil schodišťák, ale už si taky nepamatuju všechno

Každopádně se tam ve fyzice bere elektřina jako něco samozřejmého a bez respektu...

Já vím, že už asi kolikrát musím jít zdejším lidem na nervy s mým moralizováním, ale vzhledem k mé profesi už jsem viděl něco spálených rukou, vyhořelých domů a vím jak snadno nastává zástava srdce, samozřejmě všechno vlivem styku s napětím.

A většina afér je právě z dílen domácích kutilů...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.01.13 18:58
avatar
Souhlasím s minstrelem!
Proto také nerad konkrétně radím laikům jak na to a připojuji zároveň odkaz na odborníky a varování...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.13 18:59
avatar

Připojuji se k Minstrelovi,nemanipuluj samovolně s elektřinou,když tomu vůbec nerozumíš.Problém ti vyřeší ve chviličce odborník.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 27.01.13 19:47
avatar

Z těch tří hnědých drátků je jeden přívodní fáze, další dva jsou fáze ke fofrníku a ke světlu. Přívodní fázi si změříte pod napětím zkoušečkou (pozor, optarně), ta přijde na tu proklemovanou dvojsvorku s jedím společným šroubkem na vypínači. Ostatní dva hnědé budou připojené na dva spodní kontakty od vypínače.

Předpokládám, že Váš elektrikář byl rozumný a nechal přívodní kabel nezapojený, takže asi nejdřív budete muset najít druhý konec přívodu a připojit ho.

Ale fakt opatrně, ať Vás to nezabije!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.13 19:01

Měli by ve škole při fyzice názorně demostrovat, co umí elektřina, na každém. Např. nějaké vysoké napětí s omezením proudu. Třeba ohradník pro telata

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.