Podilove spoluvlastnictvi nemovitosti

Od: Datum: 25.01.13 12:00 odpovědí: 14 změna: 20.03.13 08:08
Zdravim a potreboval bych upresnit par detailu ohledne podiloveho spoluvlastnictvi nemovitosti. Hypoteticky priklad - je dum, ve kterem jsou 4 bytove jednotky. Kdyz kouknu do katastru nemovitosti, tak vidim, ze jsou tam 4 bytove jednotky, podily rekneme vzdy 1/4. Pocet bytu nesplnuje podminku pro vznik spolecenstvi vlastniku, cili prvni dotaz je, jestli tam automaticky (tj. kdyz nevznika SVBJ) je podilove spoluvlastnictvi? Druhy dotaz - znamena to to same, jako kdyz se mluvi o idealni ctvrtine? Pritom ale v tom katastru u bytovych jednotek vidim, ze vsechny patri ruznym vlastnikum .. to bude asi ok? Musi pak byt nejaka smlouva, na zaklade ktere se jednotlivi vlastnici stavaji vlastniky prave te jedne bytove jednotky, v ktere bydli, je to tak?

Jedna se me o to, ze premyslim, jestli lze financovat koupi nejakeho takoveho bytu pres hypoteku a jaka jsou s tim rizika. PS: O predkupnim pravu vim.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.01.13 13:38
avatar

podívejte podle mě má být nad 3byty SVJ. Co je zapsáno v KN to je dáno. Vždy se jedná o podílové spoluvlastnictví pokud je v domě více vlastníků. Obvykle je nabývací smlouvou je smlouva kupní, jejíž kopie se dává na katastr, ale není přístupná 3tím osobám. Financovat byt ve vlastnictví je přes hypo v pohodě jelikož jednoduše můžete ručit nabytým bytem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: briketa007*
Datum: 25.01.13 15:02

No jo, ale pán nemá definováno, která jednotka je jeho :). Čtvrtka jako čtvrtka, ale banka to může vnímat jako riziko a nepůjčit.

Když by přišlo na lámání chleba, tak kdo si koupí v dražbě čtvrtku baráku s tím, že se bude hádat kam může a kam ne... pokud je to podílové a nedefinované mohou vlastně celý objekt využívat všichni.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bus*
Datum: 25.01.13 16:58

My máme byty očíslovány 1 - 6 a tak je to zapsáno i v katastru. Pak je vlastnictví vymezeno zcela jasně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.13 17:19
avatar

K prvnímu dotazu. Ve vámi popsaném případě skutečně nedojde ke vzniku SVJ, neboť nejsou splněny zákonné podmínky (nejméně 5 jednotek ve vlastnictví nejméně 3 osob), půjde tedy o podílové spoluvlastnictví ve smyslu § 137 obč. zákoníku.

K druhému dotazu. I v případě podílového spoluvlastnictvímůže dojít k vymezení jednotek. K rozdělení domu na jednotky se nepoužije Prohlášení vlastníka budovy, jakoé v případě SVJ, nýbrž Dohoda spoluvlastníků budovy podle § 5 odst. 2 Zákona o vlastnictví bytů Tato dohoda bude mít obsah podle § 4 zmíněného zákona. Prakticky se dohoda o vypořádání a dohoda o rozdělení budovy většinou sdružuje do jediného dokumentu, není to však podmínkou. Je velmi vhodné, aby se vzájemné vypořádání spoluvlastníků a vklad vlastnictví jednotek do katastru provedly najednou. Dojde k tomu při změně vlastnictví první jednotky v domě. Domnívám se, že s hypotékou by neměly být problémy.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 25.01.13 20:09

Dekuju vsem za odpovedi. Bruno2 to popsal vystizne a uz jsem si vicemene udelal obrazek, jakej jsem chtel ziskat :)

Jeste by me zajimalo - je v takovemto pripade mozne, ze se pouzije prohlaseni vlastnika budovy pro rozdeleni domu na bytove jednotky nebo tam musi byt jedine ta dohoda spoluvlastniku budovy? Pokud nejsou splneny podminky pro vznik SVJ, tak se bude z hlediska "formy usporadani" stale jednat o podilove spoluvlastnictvi? Jak to pak bude s predkupnim pravem .. bude existovat dal, prestoze doslo ke vzniku bytovych jednotek nebo se to resi formou dohody/smlouvy mezi jednotlivymi vlastniky?

Diky.

Datum: 26.01.13 08:12
avatar
Nasla jsem k teto problematice moc hezky clanek..myslim, ze tam najdete odpovedi na vsechny sve otazky nebo alespon vetsinu :)
www.bytovyzakon.cz/dohoda-o-zruseni-a-vyporadani-podiloveho-spoluvlastnictvi.html
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.13 09:03
avatar

Dohoda spoluvlastníků a prohlášení vlastníka má podobný obsah a stejné důsledky. Vymezí (definuje) prostory, které budou patřit do vlastnictví té které osoby. Proč tedy dohoda a ne prohlášení? Domnívám se, že je to jen proto, že prohlášení vlastníka může zpracovat jeden vlastník a tím bývá zpravidla družstvo. Ve vašem případě jsou vlastníci čtyři, proto o vymezení jednotek se uzavírá dohoda. V katastru nemovitostí pak budou uvedeni jednotliví vlastníci jako majitelé jednotek v souladu s dohodou a dále pak podíl každého na společných prostorách, jejichž vymezení je rovněž obsahem zmíněné dohody.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.01.13 15:17

Jeste bych se zeptal na predkupni pravo... Da se tedy rict, ze pokud nekde neni SVJ, ale je tam "jen" podilove spoluvlastnictvi s rozdelenim domu na bytove jednotky, tak ze vlastnici maji ze zakona predkupni pravo na ostatni jednotky?

Datum: 26.01.13 17:04
avatar

Předkupní právo lze uplatnit pouze v případě podílového spoluvlastnictví. Pokud budou jednotky vymezeny a převedeny do vlastnictví jednotlivců a poté převod stvrzen zápisem do katastru nemovitostí, pak vlastník může s bytem nakládat podle svého uvážení (prodat komukoli). Jestliže v domě zůstanou společné prostory v podílovém spoluvlastnictví (např. bývalá, nyní nevyužívaná prádelna) a jejich spoluvlastníci se rozhodnou prostor prodat, pak tito spoluvlastníci mají předkupní právo. Nejsem si jist, že jsem správně pochopil vaši otázku a odpověděl vám na to, co vás zajímá.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.01.13 17:57

Ja myslim, ze pochopil a dekuji za vysvetleni :)

Cili jakmile dojde k vymezeni bytovych jednotek a ty budou prevedeny do vlastnictvi jednotlivych vlastniku, tak tam predkupni pravo uplatnit nelze. Akorat mi prijde matouci, ze se tomu porad rika (jestli to chapu dobre) podilove spoluvlastnictvi, prestoze jsou tam uz vymezene jednotky aniz by vzniklo spolecenstvi vlastniku.

Datum: 26.01.13 19:07
avatar

Převedené bytové jednotky budou majetkem vlastníků, zde vůbec nelze hovořit o spoluvlastnictví. SVJ nevznikne pro nedostatečný počet jednotek. Právní vztahy mezi vlastníky jednotek se nadále nebudou řídit podle Občanského zákoníku (spoluvlastnictví), nýbrž výhradně podle Zákona o vlastnictví bytů.

V domě, ve kterém nevzniklo společenství, platí pro rozhodování mezi vlastníky jednotek přiměřeně ustanovení § 11 odstavců 1 až 6 ZoVB s přihlédnutím k § 11 odst 8 ZoVB - doporučuji přečíst si.

Jedinou podmínkou pro tento postup je, aby v budově byly minimálně dvě jednotky; ty mohou být ve vlastnictví jednoho nebo dvou vlastníků (§ 1 odst. 4 ZoVB).

Do vnitřní pošty vám ještě pošlu zprávu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.13 19:35

Dekuji, uz je mi to jasne, tohle jsem potreboval vedet.

Od: janajana
Datum: 20.03.13 08:08

Dd, taky vas poprosila o vic info co se tyce koupi bytu v podilovem spoluvlastnictvi, svj musi byt vytvorene?, dekuji, hezky den, jana jana.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.13 20:28
avatar

hodnotim

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.