Rosení oken, tepelné mosty, atp

Od: Datum: 22.01.13 17:47 odpovědí: 31 změna: 13.03.13 15:01

Mám problém (a asi nejen já):

Bydlíme v domě ca 6 let (kupovali jsme jako novostavbu). Okna máme plastová, prostupnost 1,1.

Rosí se nám přes noc v zimě okna, a to takovým způsobem, že voda často stéká např. ve tři ráno po parapetu dolů a kape na podlahu (samozřejmě plovoucí, takže pokud to ráno neutřu, podlaha se vzdouvá a ničí). Jsou orosené i rámy oken - pokud neutíráme, tvoří se plísně např. mezi rámem okna a parapetem, na zdi kolem oken. Plísně se nám tvoří i v rozích pokojů. Každý den ráno mám tedy "kolečko" - všude otřu vodu z oken, vyvětrám (se zatočeným topením na "hvězdičku" - dle návodu) dokořán (rychle a "intenzivně" - dle návodu), ještě větrám jednou před spaním. V ložnici např. spím já a manžel a voda teče z parapetu, totéž vedle, kde spí dvě děti. Samozřejmě - čím větší mráz, tím hůře, pokud suším v místnosti prádlo, horší se vše tak o ca 100 %. Stříkáme Savem proti plístni - jak dlouho to ale vydrží, než se "rozežere" silikon, příp. plast, nevíme :(

Řešíme to jako reklamaci, měřili nám teplotu zdí kvůli tepelným mostům (nějakým teploměrem dálkovým, nikoli termovizí), ale nic nezjistili, např. v rozích pokojů, kde byla teplota nejnižší, bylo ca 13-14 stupňů, to prý je OK (venku bylo kolem nuly). Z tohoto důvodu to vypadá, že nám reklamaci zamítnou. Prý to je nějaké mikroklima v domě a způsob, jakým žijeme. Jenže my žijeme normálně jako naši sousedé ve vedlejším řadovém domě a Ti takové problémy nemají. Kdo by chtěl bydlet v novém domě s plísní? Mysleli jsme, že dům "vyschne", ale za 6 let se to vůbec nezlepšilo. Plíseň se nám dělá i za skříní v obývacím pokoji (tato zeď je vekovní, tj. nesousedí s jiným domem).

Záclony máme pouze v jedné místnosti, závěsy nemáme, kytky taky jen v jedné místnosti, větráme, topíme (máme v bytě ca 22 stupňů), tak už nevím, čím by to mohlo být. Okna máme umístěny na jihozápadní stranu (návětrná, tam je situace nejhorší), další na severovýchod (tam je situace trošku lepší). Radiátory máme umístěné pod okny, podlahové topení nemáme, kotel je kondenzační. Odvlhčovač máme jenom CERESIT - to je pro nás asi slabé.

Může někdo poradit, co máme dělat? Mám trvat na řešení reklamace - přeci jenom to není můj problém, tak ať na chybu přijde stavitel, já si koupila přece dům bez plísně? Nehledě na zdraví dětí... Lze kontaktovat někoho, kdo např. změří tepelné mosty termovizí (má to cenu, když už měření proběhlo?), spočítá vhodnost a dostatečnost topení (nebo to můžu nějak spočítat sama?), zhodnotí situaci, apod.? Má někdo vlastí podobnou zkušenost a jak to vyřešil, vč. např. reklamace? Jedna manželova kolegyně snad nechala dělat nějaké znalecké posudky, bohužel tam již nepracuje, takže nevíme, jak dopadla.

Všem děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.01.13 18:19

určitěbych zkusi byt posoudit znalcem i za ty peníze jaké za to budou. Zřejmě se v domě jedná o vyšší vlhkost, jež byste měli také změřit a napsatkolik to činí. Nepíšete jaké jsou vlastně zdi (z čeho).

doplněno 22.01.13 19:47:

reklamovat se dá pouze to, co je fakticky zjištěno jako závada, jež způsobil zhotovitel, a to zatím nevíte.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.01.13 19:31

U novostavby je to vceku normalni jev chvili to trva nez se vysusi omitky ,ale 6 let t by uz melo byt v poradku ,jestli nemate okna s vysokym difuznim prostupem ,roseni je u tech levnejsich oken bezne , mate zatepleny take sokl tam muzou vznikat tepelne mosty pricin muze byt nekolik od spatne umisteneh radiatoru ,dokonce take vnitrni izolace ,zaclona,nezatepleny podokenni oplechovani, pouzivejte casto mikroventilaci ,zateplena mokra fasada je taky jednim z mnoha duvodu proste neda se urcit podle clanku o co jde tady to chce nejakeho znalce v oboru,ktery se primo na miste podiva

Datum: 22.01.13 21:25

Jaru, důležitá informace chybí, měříte pravidelně vlhkost a děláte si záznamy.

Jelikož neznám složení Vaší zdi, Váš tepelný komfort a mnoho dalšího, nelze sdělit přesně příčinu. Jen obecně, povrchová teplota je nižší jak hodnota rosného bodu. Zkrátka povrchová teplota je nízká.

Hodnota okna jak jí uvádíte se zřejmě hodnota zasklení? nebo koukněte jaké je písmenka u toho čísla..

Určitě přestaňte sušit prádlo v bytě.

doplňte informace..

Ohodnoceno: 3x

Datum: 22.01.13 21:34

od někud se vám tam bere vlhkost,začal bych tím že bych si změřil vlhkost v místnosti,pokud je vysoká začal řešit proč,pak je jasné že to na oknech vyběhne,ona stačí obyčejná žaluzie na okně nebo zatáhnutý závěs a ráno jsme měli okna v ložnici taky mokrá-nešlo na to teplo a už to kondenzovalo.

doplněno 22.01.13 21:36:

mam doma elektrický odvlhčovač u matky která je nemohoucí a tam nebyl problém za den vytáhnout 3 litry vody-docela jsem nevěřil že tam tolik vody za den je .

Od: kolonial*
Datum: 23.01.13 08:13

Myslím, že Milan Cukrář vystihl podstatu problémů - povrchová teplota pod rosným bodem. To je asi jasné. A podle mě je jasná i příčina. Pokud máte v rozích 13 až 14 stupňů, pak rozhodně teplota vzduchu v místnosti nepřesahuje 19 stupňů, to znamená, že u ochlazovaných částí to je ještě méně. V kombinaci s případnou vysokou vlhkostí vzduchu je pak jasné, že okno je mokré.

Řešení je jediné. Víc topit a víc větrat. Ideálně alespoň třikrát denně na pět minut pořádným průvanem. Nejlepší bude, když si koupíte vlhkoměr a budete ho trochu sledovat a postupně zkozšet opatření, která se osvědčí.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 23.01.13 10:56

hm, konstatuji, že bez měřebí není vědění. Kupte pořádný domáci teploměr a vlhkoměr a zapisujte hodnoty. Kolega měl novostabu bungalovu a hlásil, že ta mají neobvyklé sucho (= do 30% relat. vlhkosti).

Datum: 23.01.13 12:42

míromíro, naprosto souhlasí se rčením, které používán často, naposledy včera večer při zapojování boileru a stále vyhazoval jistič.

BEZ MĚŘENÍ NENÍ VĚDĚNÍ

Od: jaru*
Datum: 07.02.13 23:14

Dobrý večer,

okna máme 1,1; 5komorová, uvnitř je Argon tuším (U=1.1, LEE 4-16-F4, 1771*1624 (asi rozměr okna?), Ar). Zdivo POROTHERM 44 P+D pevnost P8, M5. Zateplení nemáme, jen nějakou termoizolační minerální omítku (měla by být zn. Baumit). Na střeše asfaltová SBS izolace s posypem (střecha pultová). Kupovali jsme "hotovou" novostavbu a projektovou dokumentaci nám tehdy odmítli dát - prý máme poslat dotaz, takže na něco jsme se ptali, ale stavaři bohužel nejsme.

Koupila jsem meteostanici a budu měřit vlhkost i teploty u oken. Teď jsou venku ca 2 stupně, na okně je 17 stupňů, v pokoji tak 20-21 stupňů. Rosí se nám skla oken, nejvíce dole u rámu, plus po stranách (tam méně) u rámů. Rosí se i samotné rámy oken, hlavně tam, kde jsou otvírací křídla (u těsnění).

Má cenu měřit ještě termovizí, když už mi tu měřili nějakým dálkovým teploměrem teplotu např. v rozích, na oknech (s takovým červeným světlem - asi infračervený?)? Pronikne termovize někam dál pod povrch? Vlhkost asi stejně nezohlední, že?

Děkuji. Hezký den.

Datum: 11.03.13 17:41

Dobrý den, pane Cukráři,

tak už měřím teploty a vlhkosti. Vlhkost přes den ca 62-63 %, větráním se dostanu tak na 60 %, když vyvětrám déle než 5 min., tak i k 50 %, ale opět se brzy vyšplhá alespoň na 58-59 %. Přes noc, v místnostech, kde spíme, jsem naměřila většinou tak 67-68 %, jednou dokonce 71 %. Větrám 3x denně (jak to budu řešit, až půjdu do práce a vrátím se večer, nevím) ca 3-5 min., jak mi bylo doporučeno. Vzhledem k počasí a většinou malé rychlosti větru, je v tomto období těžké vlhkost srazit... Je tato vlhkost už vysoká? Teď máme narosená okna tak ca 3-5 cm, ale voda z nich neteče, stejně je ráno otírám. Dá se s tím něco dělat? Pomůže zateplení? Voda se asi na oknech bude rosit stejně, ta se zateplit nedají...

P.S. Plánuji půjčit termokameru, mám v jednom místě ve fasádě podezření na nějakou konstrukční vadu - dělá se nám tam plíseň uprostřed zdi. Dá se toto měření nějak spojit s rosným bodem? Jaká by měla být teplota povrchu zdí uvnitř (mám "simulovat" nějaký výpočet např. pro "normální" vlhkost a naměřenou (nebo rovněž stanovenou) teplotu)? Děkuji za radu.

Datum: 11.03.13 18:20

abych nemusel číst celý text, zaskelní je dvojsklo a rámeček mezi skly je z čeho?

doplněno 13.03.13 08:49:

Jaru, nepotěším Vás, ale když se kouknete po trhu s okny, horší okna jak jste zakoupili již neseženete. Není horší zasklení na trhu, nežli 4/16Ag/4 .

Ohodnoceno: 2x

Datum: 13.03.13 00:25

Dobrý večer, okna máme 1,1; 5komorová, uvnitř je Argon (U=1.1, LEE 4-16-F4, 1771*1624 (asi rozměr okna?), Ar). S rámečkem si nejsem jistá, ale zjistím. Lze to podle něčeho poznat? Okna viz http://www.awplast.cz/nase-pr…e/okna/5-komorovy-profil.html Montované v r. 2007.
JInak: Zdivo POROTHERM 44 P+D pevnost P8, M5. Zateplení nemáme, jen nějakou termoizolační minerální omítku (měla by být zn. Baumit). Na střeše asfaltová SBS izolace s posypem (střecha pultová).
Datum: 13.03.13 10:18

Můžu se zeptat, co to přesně znamená 4/16Ag/4? Sledovali jsme hlavně tepelný odpor, 1.1, to bylo v té době dobrý, průměr až lehký nadprůměr. Pětikomorová snad okna jsou taky, ne? Co byste navrhnul - vyměnit celá okna, nebo jenom zasklení? Co se týče vlhkosti, může být vlhkost 62-68 % již problém nebo problémem je vlhkost např. až nad 70%? Hledala jsem na netu, ale odpovědi se různí... Děkuju.

Datum: 13.03.13 11:40

4 je síla venkovní tabulky skla, udávaná v mm. 16 je mezera mezi skly, a opět v mm, zde se uvádí i název rámečku, popřípaddě z čeho je vyroben, pak opět 4 mm sklo vnitřní. Ag je plyn argon, taky se používá i nápis pro pokovení skla pokud je požadováno.

Pokud napíšete, že hodnota je U=1,1, tak nevím k čemu se hodnota týká, předpokládám k hodnotě Ug= 1,1. Jiná hodota bude u celkového okna, to je Uw, asi 1,2?

Pětikomora, opět slabší již nedělají, a tuším, že máte jen dvě těsnění. Opět podotknu, že s jedním se již nedělají. Milá paní Jaruško, moc mě to mrzí, že Vám sděluji tvrzení, že nejsou horší okna. Snad jen útěcha, že podobně jsou na tom i jiní. Když se k tomu přidá špatné zapravení do otvoru, je na problémy zaděláno.

Omlouvám se za upřimnost..

Datum: 13.03.13 13:02

to U jsem opsala na okně, nic jiného tam není. Mám slíbenou k zapůjčení termokameru, myslíte, že se na ní projeví, že okna jsou "špatná"? Nebo to zřejmě bude "v normě"? Těsnění jsou taky dvě... Nevím, jak dál, chci se zbavit hlavně plísní, už kvůli dětem. Dá se to nějak reklamovat? Dík.

doplněno 13.03.13 13:05:

Ještě něco: pomůže nám zateplení?

Datum: 13.03.13 15:01

jaru, to jste opsala z rámečku mezi skly? Tak to je hodnota skla Ug.

na kameře se to určitě projeví, zvláště v okolí rámu a rámečku skla. Reklamovat se to nedá, páč splní čsn. Plísně jsou přesně kde? Máte foto? určitě pomůže, když zvenku dáte izolant, (EPS) přes celý rám, že bude vidět jen rám křídla..

http://www.stavebnictvi3000.c…ti-okenniho-parapetu-vyresen/

takto by to měl být standard, pasiv je úplně schován rám,

Datum: 23.01.13 11:14

tohle řeším spoustu let doma . Nic nepomáhá . Jednou topím jak blázen , že se tam nedá být a pak tam máme zimu , že se tam taky nedá být . V obýváku pomohlo pečlivé zateplení balkonu ( přesně tak jak se má ) a okno se nám nemlží a nedělaj se plísně . Ale ložnice je peklo , momentálně pomáhá mít v noci otevřenou ventilačku a ráno je okno orosené cca 1cm . ( netopím ) Když okno zavřu a topím tak je okno orosené . Já půjdu cestou znalce , kterého si zaplatím. Když byl venku déšť tak spárama zatejkala voda a nyní se přesně tam kde zatejkalo dělá plíseň .Nejlepší by bylo posatvit si baráček ,ale kde vzít 3míče?

Datum: 23.01.13 11:30

ach jo, ale vy nejspíše nepíšete o novostavbě domu (dotaz tazatele), čímž v tématu děláte zmatek. Strašně záleží jestli je dům strý nebo nový a jaké má zdivo. Nemíchejme "brambory s uhlím" nebo se nedobereme k výsledku, k řešení.

Datum: 23.01.13 12:44

Jen doplním Míru, sám jste se přesvědčil že hodně pomůže zateplení. Nevím nic o Vaší stavbě, ale určitě když zateplíte SPRÁVNĚ špalety oken, musí se situace vylepšit..

Datum: 23.01.13 12:51

špalety jsou zateplené ,ale vlhkost se tam dostává dále . Já bych řekl panelem ,ale společenství tvrdí , že je to vše ok .Snímku termokamery nevěřej , protože si to prej firmy dělaj tak ,aby se muselo zateplovat . A pak s tím něco dělejte

doplněno 23.01.13 14:00:

tohle jsem vydlabal , dal znovu pěnu a zakryl

Datum: 23.01.13 13:47

artíku, můžete vyfotit zvenku rám okna?

doplněno 23.01.13 16:30:

ještě bch potřebovalů fotku když více vystrčíte ruku z okna abych viděl šířku rámu..

doplněno 23.01.13 16:31:

a už jí vidím,,,,

Datum: 23.01.13 13:55

Milane , řešil jsem to s váma loni . Balkon dopadl super ( ten byl zděnej + jsem ho na vaši radu zateploval ) , ale tam kde je panel je to pořád stejný a to mam zateplený i pod parapetem a i rám uvnitř . Nyní spíš řeším na jakého znalce se obrátit ,abych donutil společenství řešit zatékání spárama paneláku a promrzání zdi

doplněno 23.01.13 13:57:

takle to vypadalo , než jsem zateplil

Datum: 23.01.13 16:32

musíet se obrátit jedině na soudního znalce, páč jinak je to bezvýznamné.

Páč když to bude nejlepší satvitel, oponent sdělí,to je nějaký šmudla nebo co?

Pokud ale bude soudní znalec, tak i tento udělá posudek pro soud. a to budete potřebovat..

Datum: 23.01.13 20:29

k té fotceco je naní vidět . . . opravdu hrozný stav zdi a spár a podobně. Domu chybí oprava a zateplení.

Od: martinvv
Datum: 26.01.13 21:52

Dobry den

mam novostavbu starou 5let.Ytong lamda 375mm polystyren 14cm.Okna (Izolační dvojsklo s U = 1,0 W/m2K)se mi rosi i kdyz vetram jako blazen 4x dene.Podlahove topeni pres den topim na 23stupnu pres noc topim 22stupnu.Vlhkost merena firmou co mi montovola okna.Namerili max 42procent.Dela se mi mezi zasklivaci listou a sklem plisen.

Datum: 27.01.13 22:01

Martine, 37,5 Lambda k tomu plyš 14 cm, máte špatná okna.

Izolační dvojsklo s Ug = 1,0 W/m2K...hodnota je Ug, nebo Uw? Rámeček je zřejmě hliníkový?

Od: martondra
Datum: 30.01.13 10:28

Ramecek je nerez.Ram okna je http://www.kommerling.cz/oken…stemy-eurofutur-elegance.html

a zaskleni Dvojité izolační sklo 24 mm s argonovou výplní: 1,1 W/m2K.

Zde je graf mereni

Datum: 30.01.13 17:12

Martine, nerad Vám toto sděluji.

Horší jak nerezový rámeček se nesmí použít (dříve se používal hliník, již se nesmí). Křídla oken mají jen dvě těsnění, méně se se již nevyrábí. Sklo je 24mm to je 4mmsklo, 16mm rámeček, argon , 4mm sklo.

Opravdu horší okna se již nedělají..

Od: martondra
Datum: 31.01.13 23:09

Okna jsou z roku 2008 a lepsi ramecek nez nerez mi firma nedokazala nabidnout.Takze mi zbyva asi presklit okna protoze roseni u firmy nevyreklamuji.

Datum: 08.02.13 06:50

Ze snímku je také patrné, že stoprocentně zatéká pod venkovní parapet, následky si domyslíte ...

Od: ingvydrzalek
Datum: 08.02.13 12:33
Dobrý den. Zásadní chyba jest ve sklonu parapetu. Pokusil bych se ho něčím vypodložit, aby už po něm voda nemohla dál stékat a ničit podlahu.

Datum: 11.03.13 20:30

Je samozřejmě důležité,aby dům vyschnul.Používat k tomu různé typy vysoušečů je trochu pošetilé.Zvláště,když je vysoušeč v provozu a ještě se větrá.Pak do něj jde vlhký vzduch zvenčí a pak je to nekonečný příběh.Z praxe vím,že i v bytě se vcelku kvalitními okny se při 20 - 21 st C nedá dosáhnout ohřátí nad rosný bod.Bylo by vhodné změřit teploty na různých místech místností a nemusí se zvyšovat teplota,pokud dosáhneme stejnoměrnějšího rozdělení teplot jiným způsobem.Třeba ventilátorem,infrapanelem a pod.

Teprve pak bych šel s reklamací.

JABRAKA

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.