Přechodné ubytování vs platba stočného

Od: Datum: 21.01.13 23:57 odpovědí: 4 změna: 22.01.13 15:31

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit? Bydlím v rod. domě kde mám dva podnájemníky, kteří tu přespávají po pracovní době po až pá a na víkendy jezdí domů. Bydlení nemám jako živnost a platím roční daň za podnájem. Obecní úřad si to ale vysvětlil po svém, že mám ubytovací kapacitu a tudíž musím obci platit za stočné, které tyto osoby platí na svém trvalém pobytu, takže ho platí vlastně dvakrát. Má na to OÚ právo? Děkuji za odpověď Jablončíková


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: sanyo*
Datum: 22.01.13 00:10

Někdo z Vás to asi popletl, domnívám, se že to je takto : poplatek z ubytovací kapacity se vybírá v zařízeních určených k přechodnému ubytování za úplatu; poplatku jsou zproštěna zařízení zajišťující přechodné ubytování studentů a žáků, zdravotnická a lázeňská zařízení (pokud neposkytují hotelové služby), sociální a charitativní zařízení. Poplatek platí ubytovatel, maximální výše je pravděpodobně 6 Kč za každé využité lůžko a den.

Ceny za lůžko záleží na každé obci, jak to mají schválené, 6,-Kč však nesmí překročit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 22.01.13 00:28
avatar

Dobrý den, rozumím tomu tak, že máte vlastní zdroj vody a kanalizace, na kterou je Váš RD napojen patří obci. Protože množství splaškové vody nejde změřit, tak je placeno podle počtu osob v domě (bez ohledu na formu pobytu). Majitel domu potom v tomto smyslu platí obci a má povinnost změny v počtu osob hlásit. Řekl bych, že postup OÚ je správný (i když se nám to nemusí líbit). Ostatně, tak je to i v případě plateb za svoz odpadu - řada lidí platí (měla by platit) na dvou místech. Zdravím!

doplněno 22.01.13 02:08:

Obecně - pokud po Vás chce kdokoliv (tedy i OÚ) nějakou platbu, tak musí jasně doložit na základě čeho tak činí - zákon, nařízení vlády, vyhláška nebo smlouva. Potom máte možnost tento požadavek ověřit nahlédnutím do příslušné listiny.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: andrea1*
Datum: 22.01.13 13:39

Pronajali jsme byt a vybírání poplatků za odvoz odpadků jsem řešila v našem případě s městským úřadem. Podnájemníci nemají v našem bytě trvalý pobyt, dle instrukce MěÚ se platí poplatek za odpady, dle zákona, v místě trvalého bydliště. Takto by jej platili 2x a to nelze. S dalším poplatkem za stočné to bude stejná analogie. Takže jak radí nade mnou, OÚ by vám měl doložit podle čeho na vás tyto poplatky požaduje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 22.01.13 15:31

Máte v tom zmatek Jano, jste vlastníkem RD, nebo nájemníkem? Podle toho jak píšete že máte podnájemníky, jste nájemnicí.
Máte však od těch co tam přespávají zisk, hradíte daň. Služby snad hradí vlastník domu.
Ale opět tápete, možná proto, že jste to špatně nazvala, zjistěte si, co je to přechodné ubytování. Máte Ubytovací řád?
U vás vlastní obec vodovody a kanalizaci? A za odpad chce nic? Jaké jsou vyhlášky obce se toho týkající? Prostudovat normy, jak se fakturuje vodné a stočné..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.