Led žárovky - jaký výkon zvolit?

Od: Datum: 21.01.13 18:10 odpovědí: 10 změna: 20.02.13 15:36

Dobrý den, může mi prosím někdo poradit ohledně led žárovek? Mám nad jídelním stolem lustr , kde je 5 halogenových žárovek ( 12V, patice G4, výkon každé žárovky 20W. Chtěla bych je vyměnit za ledky. Jaký výkon,počet ledek, světelný tok, teplota apod...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.01.13 19:14

Já jsem vyměnil ve svítidlech několik žárovek za LED.Ledky jsou zcela studené,bohužel je studená i barva světla.Spotřeba minimální.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.01.13 20:18

Jen Vám upozorním na možný vedlejší efekt, na který se tu každý časem ptá, a debata se lehce zvrhne ve slovní potyčky: Použijete li LED osvětlení, je možné že ve tmě budou lehoulince, leč viditelně svítit. Tento jev je běžný, vzniká indukcí ve vodičích v souběhu a je neškodný. Stát se to u Vás nemusí, ale pro všechny případy Vám sem tuto radu dávám, aby jste případně nebyla překvapená;)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 21.01.13 20:23

Ledky jsou teplé i studené, mě nejlíp pasuje kombinace obou v jednom lustru. Na schodech mám 6 x 1W, a ty lehce svítí i po vypnutí, ale ničemu to nevadí, spotřeba je úplně minimální. V jiných místnostech mám 3W ledky, a ty po vypnutí nesvítí vůbec.

Datum: 21.01.13 22:01

Obávám se, že s touto paticí nebude moc na výběr-budou to spíše jednotky modelů. Co se týče teploty, tak záleží na tom co se vám víc líbí studená je spíše jako zářivka a teplá se jen blíží světlu Vašich současných žárovek-je méně žlutá... Jinak pokud máte v lustru elektronické trafo, tak se může stát, že Vám při osazení 5x LED nebude svítit, protože některá trafa mají výkon např 20-110W a s nížším odběrem prostě nenaběhnou, pak je možnost nechat jednu žárovku, nebo vyměnit i el. trafo...

Model s Vaší paticí je třeba tady

http://aukro.cz/led-zarovka-g…d-3-5w-tepla-i2950308331.html

Datum: 21.01.13 22:22

Tak modelů je celkem dostatek. Hledejte žárovky o svítivosti 200-300lm což tak odpovídá těm co tam máte. Co se týká teploty světla, také bych volil kompromis a koupil třeba tři studenější a dvě teplejší.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.01.13 23:10

A připravte si dost peněz!

Datum: 22.01.13 00:52

Ano. Při ceně 350Kč/kus a 5Kč/kWh mi vyšlo, že náklady na zakoupení se vyrovnají (pak se teprve začne spořit) po prosvícení cca 4000 hodin, to je skoro 1 rok nepřetržitého svícení. Porovnáno 5x20W halogen a 5x3W LED, cena za nákup nových halogen. žárovek nezapočítána, rovněž tak potenciální selhání některé LED v této době.

- - -

Spektrum světla LED zatím není dvakrát dokonalé. Není-li svítidlo v provozu často a dlouho, výměna se příliš nevyplatí. Uspořit by se dalo i osazením žárovek 10W, samozřejmě svítí poměrně méně, ale při zachování barvy světla.

Datum: 22.01.13 12:59

Jedna 3 W Ledka svítí přibližně jako normální žárovka 40 W. Pět by jich mohlo stačit.

Zajděte do nějaké větší prodejny a nechte si ledky ukázat. Obvykle je v prodejnách mívají namontované na světelné rampě spolu s úsporkami a normálními žárovkami, aby zákazníci mohli porovnávat. Barvu světla si můžete zvolit. Některé ledky svítí modře, některé bíle a některé trochu do růžova. Je lepší vybírat očima, než podle popisu.

Budete ale muset vyměnit celý lustr. Ledky se montují úplně stejně, jako normální žárovky.

Od: katkas*
Datum: 22.01.13 17:42

Děkuju všem za názory, teď se s tím jdu nějak poprat

Od: frantik*
Datum: 20.02.13 15:36

Dobrý den,

můžu poprosi, k jakému závěru jste došla nebo jak vyřešila? Mám stejný problém. Ale co jsem objevil LED žárovky s paticí G4, tak mají průměr 18 mm a já mám lustr osazený kouličkama (co chrání žárovku) a ty mají menší průměr. Projde jimi jen ta halogenová žárovka.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.