Změna v územním plánu - je to možné?

Od: Datum: 05.02.13 13:08 odpovědí: 3 změna: 05.02.13 14:12

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o informaci, jelikož se v tomto moc nevyznám.

Manžel vlastní bývalý areál JZD - nyní v katastru vedeno jako zastavěná plocha a nádvoří. Darovací smlouvou k tomu získal i pozemky, které jsou v blízkosti tohoto areálu Když jsem byla na stav. úřadě paní mi pověděla, že s největší pravděpodobností se na těchto pozemcích stavět nebude moci,jelikož se jedná o plochy krajinné zeleně či v ochranné zoně.Doporučila mi napsat připomínku k návrhu územního plánu to jsem tak učinila, žádost jsem podala 26.7.12, bohužel jsem na webových stránkách z rady města nikdy nenašla, jestli se o pozemku nějak projednávalo.Uzmení plán byl schválen na podzim 2012

Jedná se mi o to, že bychom si na pozemku chtěli postavit vlastní rodinný dům. Navíc je tento pozemek v ZPF - vyjmutí z něj trvá delší dobu.nJe možné udělit nějakou vyjímku, podle které může obec pozemek vyjmout bez územního plánu? jestliže pozemek navazuje na dosavadní zástavbu?

Vím, že se o to samé snaží i soused, který má pozemek nad námi, takže opravdu nejsem jediná, kdo by usiloval o povolení k stavbě.

V územním plánu je areál značen jako VP - plocha pro průmyslovou výrobu a sklad - lehký průmysl, jenže manžel tam parkuje pouze auta. žádný průmysl se tam nevyrábí. Bývala to drůbežárna.Navíc, všude dokola jsou postavené rodinné domy.

předem děkuji za jakoukoliv odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.02.13 13:14
avatar

"z www.eps.cz"

V § 44 stavebního zákona (zákon č. 183/2006 Sb.) je vymezen okruh subjektů, které mohou podat návrh k pořízení územního plánu nebo jeho změny _ kromě případů, kdy se jedná o vlastní podnět obce či návrh orgánu veřejné správy, mohou návrh na pořízení územního plánu nebo jeho změny podat



  • občan obce (osoba s trvalým pobytem na území obce)


  • fyzická nebo právnická osoba, která má vlastnická nebo obdobná práva k pozemku nebo stavbě na území obce


Tento výčet je úplný, zástupce veřejnosti proto není oprávněn tento návrh podat.

Náležitosti návrhu na pořízení územního plánu nebo jeho změny jsou uvedeny v § 46 odst. 1 stavebního zákona, jedná se o:



  • údaje umožňující identifikaci navrhovatele, včetně uvedení jeho vlastnických nebo obdobných práv k pozemku nebo stavbě na území obce,


  • údaje o navrhované změně využití ploch na území obce,


  • údaje o současném využití ploch dotčených návrhem navrhovatele,


  • důvody pro pořízení územního plánu nebo jeho změny,


  • návrh úhrady nákladů na pořízení územního plánu.


Má-li zájem podat návrh na pořízení obsahově shodné změny územního plánu více občanů obce, je možné, aby návrh podali všichni tito občané, tedy v rámci identifikace navrhovatele v návrhu bude uvedeno navrhovatelů více.

Požadavek zákona ohledně podání návrhu nicméně bude splněn i za situace, kdy návrh podá pouze jeden občan obce. Podání návrhu více občany obce má tedy spíše "psychologický" efekt _ z právního hlediska neznamená silnější postavení navrhovatele/navrhovatelů.

Návrh se podává u obce, pro jejíž území se územní plán či jeho změna pořizuje.

O návrhu rozhoduje zastupitelstvo obce, které je může ale nemusí schválit (na změnu územního plánu není právní nárok). O výsledku jednání zastupitelstva obec navrhovatele bezodkladně informuje (§ 46 odst. 3 stavebného zákona).

Platí, že náklady na zpracování územního plánu nebo jeho změny hradí zpravidla obec. Nicméně v případě, kdy je pořízení změny územního plánu vyvoláno výhradní potřebou navrhovatele (např. občana obce), může se rovněž stát, že obec podmíní pořízení této změny územního plánu částečnou nebo úplnou úhradou nákladů na její zpracování a na mapové podklady navrhovatelem.

Jak je již uvedeno výše, návrhu na pořízení změny územního plánu nicméně zastupitelstvo obce nemusí vyhovět. Za situace, kterou popisujete - tedy kdy o konkrétní změnu územního plánu usiluje větší skupina obyvatel obce, lze proto doporučit i následující postup.

Kromě výše uvedeného podání návrhu na pořízení změny územního plánu rovněž existuje možnost domoci se pořízení změny územního plánu prostřednictvím uspořádání místního referenda o této otázce. Uspořádání místního referenda upravuje zákon o místním referendu (zákon č. 22/2004 Sb.).

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lemurrek*
Datum: 05.02.13 14:08

Děkuji moc za bleskovou odpověď, chtěla jsem se ještě zeptat, nevíte kolik tak asi stojí ty náklady na zpracování územního plánu? kdyby nám to náhdou obec chtěla nechat zaplatit...moc díky :)

Datum: 05.02.13 14:12
avatar

Každá obec má někoho kdo jí ÚP zpracovává, včetně změn..

Neměl by to být problém dohledat a zeptat se konkrétního architekta..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.