Jak uvolnit naklížené nohy stolu?

Od: Datum: 20.01.13 15:28 odpovědí: 3 změna: 20.01.13 15:50

Přestěhování masívního stolu vyžaduje demontáž (uvolnění) naklížených noh.Obnova původního stavu se předpokládá. Je znám prostředek (chemikálie) pro rozložení klihu při neporušení pevnosti dřeva? Profesiolnálům a šikovným kutilům za informaci děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.01.13 15:35
avatar

Uvolnění klihu nějakou chemikálií je dosti diskutabilní záležitost, pokud jde o nějaké moderní lepidlo (PVAC, PUR) tak tam nepomůže ani zaříkávání. U staršího nábytku lepeného kostním, nebo kaseinovým lepidlem určitá malá šance je, ale zřejmě jen mechanicky (zkusit to rozviklat a případně bouchnout přes podložku ve směru čepů.). V každém případě prozkoumat, jestli tam nejsou zajišťovací hřeby, dřív se hojně používaly. Zkuste dát foto.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 20.01.13 15:41

Velice bych se snažil o přestěhování stolu bez demontáže - pokud klíh drží, je nutné spoj násilím roztrhnout - prakticky vždy se poškodí přinejmenším okolní dřevo (navíc pečliví stolaři/truhláři čep nohou zapouštěných do desky ještě klínkovali - to je pak ´rozborka´ opravdu problém)...

O rozpouštědle na klíh - bez poškození spojovaných částí, bohužel, nevím.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kjanik112*
Datum: 20.01.13 15:50

V praxi jsem měl případ demontáže velkého stolu, lepeného kostním klihem-stará truhlářská klasika. Stůl jsem obrátil a vedle noh jsem vyvrtal z každé strany výztuhy díru průměr 12 mm. Tyto díry jsem dva dny plnil vodou, až se klih rozmočil a nohy šly vyviklat. Případný kasein-z bílého prášku-je už vodovzdorný, rovněž tak všechny nové lepidla. Tady bych stůl také obrátil a zkusil vyviklání za současných opatrných úderů gumovou paličkou.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.