Exklusivní nebo neexklusivní smlouva s RK?

Od: Datum: 19.01.13 18:35 odpovědí: 21 změna: 30.06.14 11:54
avatar

Prosím o akutní radu zkušené lidičky, co je lepší pro prodej RD, jaká smlouva, exkl. nebo neexkluzivní?Rozumíte tady někdo, v čem se to liší a jaké jsou rozdíly?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.01.13 18:50
avatar

Exkluzivní znamená, že nemovitost bude prodávat jen ta jedna RK a po dobu platnosti smlouvy (typicky 4-6 týdnů) to nesmíte nebídnout nikomu jinému. Exkluzívní smlouva je pro RK výhodná, protože RK má tak jistotu, že se nestane to, že bude na prodeji usilovně pracovat a pak jí prodej vyfoukne někdo jiný. A protože RK je v případě prodeje váš partner, nikoliv protivník, tak je to výhodné i pro vás.

Představa, že pokud bude přes neexkluzívní smlouvu nabízet nemovitost více RK, tak se prodá lépe nebo rychleji, je mylná. Naopak, pokud RK přistoupí na neexkluzívní smlouvu, tak vám říká, že na vás kašle (protože neexkluzívní smlouva jí nedává žádnou motivaci).

doplněno 20.01.13 10:11:

Samozřejmě že exkluzívní smlouva musí být časově omezená. Těch 6 týdnů, max. dva měsíce je přiměřená doba - nemovitost se buď prodá nebo je potřeba to ukončit a změnit parametry (buď cenu nebo RK).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.13 20:50
avatar

jethro v Česku je to samý podvodník a i Váš názor se dá otočit. RK když bude mít exkluzivitu, nemusí dělat nic a jen čekat. Majitel se tak dostane do problému, kdy po určité době bude potřebovat nezbytně peníze a nemovitost stále nemá prodanou! RK toho zneužije a donutí majitele prodat pod cenou, ale někomu kdo je s RK zpřízněný, nebo RK nebude dělat nic a bude čekat, až majitel zajistí kupujícího sám a RK na něm může uplatnit sankci! Bohužel i takové případy se u nás staly, naštěstí byly soudně potrestány, zda potrestaný plniluložený peněžitý trest nevím, jelikož možná došlo k odvolání a řízení tak pokračuje. jak je napsáno dole chytře - exkluzivitu jen na dobu určitou (několika měsíců)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zabu
Datum: 19.01.13 19:26

Hlavně bacha na exkluzivní smlouvu s realitkou, která pak nehne rukou, a ještě si Vás skasíruje, když si seženete kupce sami. Takže když exkluzivita tak max na dva až tři měsíce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.13 19:48
avatar

Ná to velký bacha... nejednou řešili v TV ... nějakou fintou byla exkluzivita dřena 5 let a za prodej vámi sankce...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.01.13 22:46
avatar

Výborně zabu. Tak tomu je. V žádném případě neuzavírat "exkluzivitu". A je tomu tak i ve světě, nejenom u nás. Znám to velice dobře a je tomu právě naopak. Jakmile podepíšete exkluzivitu, realitka má jistotu, že jí neutečete, tak vás pustí k vodě a věnuje se dalším prodejům, kde chce prodej vyfouknout své konkurenci. Tam se snaží.A jsem docela překvapená, že tady lze uzařít exluzivita pouze na dva měsíce. Venku je ta lhůta delší, ale už si to nepamatuji přesně. Prostě tuto smlouvu neuzavírat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.13 20:43
avatar

exkluzivní byť zní honosně je na prodávajícího neskutečný bič a může být RK zneužita, kde se těžko toto zneužití dokazuje. NIKDY nepodepisujte EXKLUZIVITU,jedná se o exkluzivitu (výhodu) pro RK pro Vás jen problém.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.01.13 22:48
avatar

Miro, dobrá rada.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.13 20:59
avatar

Poohlédněte se po internetu (je toho doslova mraky - dokonce i specializované stránky na boj s tou firmou) po kauze firmy P@R@O@L@U@X (ty zavináče si odstraňte - ochrana proti vyhledávání) a budete mít jasno, na co si (při exkluzivitě) dávat pozor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 19.01.13 22:10

ronyx:*palec*. Ja si na to jméno nemohl vzpomenout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.13 10:25

dejte si na to pozor... my jsme na to taky skočili... ono se mužou vyskytnout dva zasadni problémy... 1. najdete si kupce sám=kupec popř vy nemusí platit provizi jak prase... a jelikož si do smlouvy RK davaji narok na tuto provizi i několik let... my jsme myslim měli 2 roky tuším...

2. realitka nemusí hnout ani prstem a výdělek má jistý... já bych to nepodepisoval... jedině že by ve smlouvě bylo na max. par měsícu... ale aby si rezervovala provizi i po tom co smlouva vyprší... to ji čirá zlodějina

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.13 11:21

Přesně tak, jak radí většina. Zadejte prodej více realitkám. Tím více se budou snažit prodej uskutečnit, protože nemají provizi jistou, jako při exkluzivitě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.13 13:50
avatar

Pokud realitka nehne prstem (bez ohledu na smlouvu), neprodá a nemá provizi. Provize je jen při uskutečněném prodeji.

Naopak při neexkluzivní smlouvě se bude realitka zdráhat vynakládat náklady na inzerci, prezentaci, prohlídky atd., protože má mnohem menší šanci, že se jí ty náklady vrátí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.13 21:55
avatar

Jethro, ač nerada v tomhle s Vámi nesouhlasím. Už jsem o tom psala. Realitní kancelář , a to každá, musí mít přece k prodeji víc, jak jeden dům, či objekt, či byt, aby mohla vydělávat na provizích. Pokud je to zavedená společnost, jedná se o desítky a desítky různých objektů a neustále hledají nové a nové. Vedení, nebo majitel, musí tudíž investovat čas svých agentů, kteří prezentují jednotlivé objekty a vynakládat náklady na inzerci. To je jejich základní živobytí. A jelikož se derou o nové a nové objekty, snaží se získat od lidí exluzivitu, tím jim totiž zákazník dá možnost k oddechu v tom daném případě a agent se bude věnovat prodeji tam, kde exluzivita není, protože by mohl daný byt prodat jeho konkurent dříve než on a jemu uteče provize. Exluzivita nebyla vymyšlena v zájmu vlastníka a prodejce, ale v zájmu realitního makléře. No a ten musí přece takovou absurditu něčím zdůvodnit, tak vypráví přesně to, co Vy . A teď jde o to, kdo mu to uvěří a kdo naletí. A je jich stále dost. Ale už se v tom lidé začínajínají orientovat a přemýšlí.

Jethro, vezměte to tak. Máte zákazníka jistého, víte, že Vám neuteče, máte s ním podepsanou smlouvu. Jenomže vedle tohoto jsou desítky jiných zákazníků, kteří smlouvu nepodepíší, ale Vaše šance jsou stejné. Co uděláte? Budete se věnovat exluzivně tomu, se kterým jste si jistý, nebo budete dříve a rychleji usilovat o to, abyste prodal objekt, který může prodat i Váš konkurent?

A pokud existuje realitka, která nehodlá hnouti prstem, tak to už pak nevím, o čem to zde hovoříme. Já takovou realitní kacelář neznám. Pokud se nějaká realitní kancelář zdráhá vynakládat náklady na prohlídky bytů a inzerci, z důvodů, že se obává o nevratnost vynaloženého úsilí, tak to není spolehlivý realitní makléř, ale nějaký "příštipkář".

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.01.13 22:13

jde o to že třeba hledaji.. ale do vypršení smlouvy třeba nenajdou zajemce.. ale for je v tom že i když ta smlouva vyprší, tak vy jste se upsala tomu že pokud si najdete zajemce v nasledujicich dvou letech například, tak RK ma nárok na provizi z prodeje... .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.13 22:34
avatar

Tak ony třeba velké a zavedené realitky (Remax, Sting...atd) už snad ani vůbec neexkluzívní smlouvy neuzavírají (nebo jen velmi výjimečně). Neexkluzívní smlouvy jsou spíš záležitostí takových těch "pseudorealitek" o jednom člověku. I to o něčem svědčí.

doplněno 21.01.13 07:35:

Určitě se najdou výjimky, co potvrzují pravidlo :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.13 23:56
avatar

Jethro, tak tohle si teda opravdu zjistím. Píšete Remax, Sting. Já je teda vůbec neznám ale Vaše sdělení mne překvapilo natolik, že se o to ve volném čase začnu zajímat. Ale neříkejte, že jsou pseudorealitky všechny kanceláře, které netrvají na exluzivitě. Já to vidím obráceně. A fakt si na to čas udělám a pak se k tomuto tématu vrátím. Vaše tvrzení se mi totiž vůbec nezdá...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.01.13 07:43
avatar

máte částečně pravdu. Proto je myslím dobré smlouvy uzavírat na omezeně dlouhou dobu.

doplněno 21.01.13 07:44:

to Jethro

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: notarskesluzbycz
Datum: 22.01.13 19:41

Exluzivní smlouva Vás omezuje a určitě není zárukou perfektních služeb RK. Hlavní motivací pro realitní kancelář je především výše provize a ta je dána procentem z kupní ceny. Čím větší je kupní cena, tím větší je i zisk RK. Například při prodeji nemovitosti za 2 mil. Kč je obvyklá provize 80 až 100 tis. Kč. Z této částky činí přímé náklady na právní služby - sepsání smlouvy o převodu nemovitosti, notářská úschova kupní ceny, sepsání návrhu na vklad práva do katastru nemovitostí - méně než 20 tis. Kč. Inzerce v realitním časopisu s uveřejněním fotografie se dá pořídit za cca 6 tis. Kč, prezentace na internetových portálech je většinou zdarma. Z toho je vidět, že náklady jsou více méně fixní, zpravidla nepřekročí 40 tis. Kč a vše nad tuto částku slouží ke krytí režie RK a tvorbě jejího zisku. Je pak otázkou, zda si neobjednat pouze právní zastoupení a pokusit se kupce sehnat vlastními silami. Více informací, doporučený postup a kalkulaci najdete zde: http://www.notarskesluzby.cz/jak_prodat_nemovitost.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.13 23:14
avatar

Co si myslíš o pravidlech zdejší poradny, konkrétně pravidlu Z3?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.13 19:32
avatar

Jethro, já Vás beru jako dobrého rádce a jste mi sympatický, ale v tomto jediném případě si myslím, že se trochu mýlíte. Nevím, co Vás k tomu vede, ale ten pán, který radí tazateli tím, že mu dává odkaz na jinou stránku, se snad tak až moc neprovinil. Důležité pro tazatele je, aby se nenechal napálit. Tak čím víc názorů, a rozdílných rad, tím lépe. Dotyčný má alespoň možnost výběru.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: markus1685
Datum: 30.06.14 11:54

Jsem realitní makléř a je to přesně naopak, největší úsilí a náklady na prezentaci a inzerci se vkládají do exkluzivních smluv, kde je velmi vysoké procento úspěšného prodeje. Neexkluzivní smlouvy se nevyplácí pro RK ani majitele, není tam jistota provize a nikdo nechce pracovat zadarmo. O tom, že chce někdo vyfouknout konkurenci nabídku je napsáno sice hezky a člověk tomuto názoru snadno podlehne, ale jak řikám, za ten risk, že budu pracovat zadarmo, to prostě nestojí, proto žádný takový souboj neexistuje. Ono je hrozně jednoduchý remcat o něčem, o čem nic nevíte. Dát nabídku prodeje 10 realitkám a čekat, že se přetrhnou...pak nadávat, že nic nedělají, může jenom opravdu blbec, a že jich je... 10 lidí v tomto případě chodí na prohlídky, inzeruje, roznáší reklamu a tak...a nakonec dostane zaplaceno jen jeden a ostatní nic. Určitě byste to takhle dělali být makléři, že jo. Úplně Vás vidím. Tak zase než začnete psát bludy, zkuste se na to podívat taky z druhé strany. Makléře vybírejte pečlivě, předejdete tím tomu nicnedělání po podepsání exkluzivity.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.