Topný kabel - jak rozmrazit přívod vody

Od: Datum: 19.01.13 15:20 odpovědí: 10 změna: 21.01.13 11:53
avatar

Dobrý den,nevíte jestli se dá koupit topný kabel cca.2m.,zamrzlo nám potrubí do koupelny a trubky ocelové jsou v zemi kde je vodoměr a trčí jenom kousek a potom je všechno utopené v zemi,tudiž potřebuji radu jak a co nejrychleji rozmrazit tuhle větev co vede do koupelny,v kuchyni voda teče od hlavního přívodu vody taky,jenom ta větev do koupelny je zamrzlá a jak už sem řekl trčí ocel.trubka jenom cca.20cm,pak vede do země a už uni nelze pokračovat v rozmrazování.

doplněno 19.01.13 15:34:

foto:

http://files.uloziste.com/c97795f2a85f60a5/DSCF0711.jpg

http://files.uloziste.com/c97795f2a85f60a5/DSCF0712.jpg


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: drejdl*
Datum: 19.01.13 16:18

To bude těžké.

Když jsme měli podobně uspořádané potrubí v koupelně, podařilo se mi to jednou rozmrazit trafosvářečkou - jeden kabel k trubce v šachtě, druhý v koupelně (bylo to asi 3 metry), na svářečce 150A a asi za 15min. se to hnulo. Jestli je zmrzlá trubka, bude zmrzlá i okolní zem a v tom se hrabat s kabelem by chtělo silné nervy.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.01.13 17:19
avatar

Chudák svářečka, ... zá bych dal přímotop k tomu konci co vám tam trčí... bude to zamrlzlé jen zkraje... vzemi potrubí nezamrzne, poněvač je min 80cm hluboko, ..doufám..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.13 17:41
avatar

zdravím,a ty konce káblů od trafa dám kam,jeden konec na tu trubku a druhý na druhou nebo kde,ta druhá je plastová nebo na kohoutek od baterie ale to by zase zkratovalo,nebo mě napadlo že bych koupil ten topný kabel a kosek omotal na tu holou trubku co trčí od toho vodoměru mělo by to povolit.

Datum: 19.01.13 17:24

Jestli je to ocelová trubka jak píšete, tak letlampou ohřát, teplo se přense po trubce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.13 17:44
avatar

já mám jenom tu horkovzdušnou pistoli na elektriku,benz.lampu mám ale chybí mi tam korek do ní*smich*

Datum: 19.01.13 17:49
avatar

Řekl bych, že topným kabelem se spíš řeší prevence než následky.

Z otázky ani z fotek jsem nepochopil a ani o tom nepíšete (tyto info jsou dost podstatné pro další postup)
- jestli přívod na obrázcích je společný pro kuchyni i koupelnu ( a rozvod se v zemi tedy dále rozvětvuje) nebo jestli přívod na obrázcích je samostatná větev pro koupelnu a přívod z řadu do kuchyně je někde jinde
- kde a jak je uložena zamrzlá větev:
1) vede někde venku pod terénem? pokud ano, jak je hluboko uložená?
2) vede v domě např. v obvodové (základové) zdi?
3) dům (koupelna) je vytápěná nebo se jedná o objekt, kde se topí jen nárazově?

Jen pár vodítek pro další rozhodování:
- voda nejdřív zamrzá v kohoutcích, kohoutech a ventilech a to i na místech, kde by se to dalo nejméně čekat (např. uprostřed nevytápěného domu ve sklepě zamrzl kohout, ale kohout na mrazem exponované chodbě nad ním zamrzlý nebyl - to je moje vlastní zkušenost)
- v profilu vodovodního vedení (trubce) dochází k zámrzu až následně po delší expozici mrazem (tzn. pokud jste zámrz zjistil třeba dnes ráno a včera voda ještě tekla, hledejte nejdřív ve ventilech, kohoutech a třeba ve vodovodní baterii)
- ohříváním (horkovzdušná pistole - POZOR -elektrický spotřebič a voda-, plynový hořák, letlampa) potrubí v šachtě nic nezkazíte - ZATEPLENÍ ŠACHTY PŘED OHŘÍVÁNÍM VYJMĚTE (tepelně zatížený polystyren produkuje JEDOVATÉ výpary) - POZOR taky na tepelné namáhání vodoměru, protože je částečně z plastu, takže hozakryjte třeba do vody namočenou hadrou a kontrolujte na něm teplotu
- kohoutu (viz ten v té šachtě) neublížíte ani takovou teplotou, že na něm neudržíte ruku - v nejhorším by se spálila těsnící kuželka uvnitř (znamenalo by to, že by nešel uzavřít) - její výměna je otázka pár korun
- před rozmrazováním otevřete výpustný kohout (baterii) v koupelně (tlak v potrubí vám pomůže uvolnit rozmrazovanou zátku) - ZAJISTĚTE SI NĚKOHO, KDO TO BUDE V TÉ KOUPELNĚ HLÍDAT A JAK TO ZAČNE PROTÉKAT, TAK TO UZAVŘE (ať vás to ještě nevyplaví)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.13 18:12

Bobrých rad a postupů už tady máte hodně.

Určitě nejprve odstraňte všechny hořlavé materiály, než začnete ohřívat.

Zkuste horkovzdušnou pistolí nahřívat postupně všechny ocelové části potrubí i uzávěry MIMO VODOMĚRU!

Pokud necháte otevřený kohoutek, a vodoměr ze začne otáčet, tak jste zamrzlou část rozpustili.

Horší bude, pokud zamrzl i vodoměr. To bych tam umístil horkovzdušný ventilátor, a nechal bych vzduch v šachtě ohřívat a tím by měly všechny místa včetně vodoměru povolit od ledu.

Při ohřevu horkovzdušným ventilátorem nastavte ventilátor do prostoru (na nějakou nehořlavou podložku) a zapněte přepínač. Teprve potom zasuňte prodlužovák do zásuvky. Když budete ventilátor vypínat, tak zase neprve vypněte prodlužovák a teprve potom jděte pro ventilátor! Pokud necháte prodlužovák zapnutý, tak vás to může zabít! Hkovzdušný ventilátor není sice určen na takové postupy, ale na šetrné rozmrazení se při nejvyšší opatrnosti dá použít.

Také při rozmrazování musí být šachta shora uzavřená, aby teplý vzduch neunikal.

Nakonec, až bude vše rozmrazeno, tak věnujte větší pozornost tepelné izolaci. Nevím jaký význam má ten polystyren na podlaze.

Mnohem lepší je několik vrstev polystyrenu nad vodoměrem a po okraji ještě textil (hadra), která vyplní mezery.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.13 19:47
avatar

Ten rozvod v zemi je,hlavní přívod vody je ta černá hadice na fotce ten ale zamrzlý není,dále pak to jde do vodoměru,a ta druhá trubka ta by měl jít do koupelny a do kuchyně,a tam se to někde rozvětvuje,v kuchyni voda teče,když uzavřu kohout na té holé trubce ocel.tak chvíli teče voda v kuchyni,a potom se zastaví a nic,takže to bude někde v domě,hlavní přívod vody vede od silnice do baráku přes verandu která má na délku asi 10m.přívod by měl být v zemi cca 80-90cm.v zemi,ta druhá větev né ta hlavní ale ta trubka ocelová v té malé šachtě je už výš asi 30 možná cm,nevím musel bych to změřit vede jakoby zpátky na tu verandu v zemi na verandě se netopí!A od dveří ven je na verandě okénko tam je ta koupelna tam voda neteče zjištěno brzo ráno,včera voda normálně tekla.V té šachtě je na zemi polystyren a i nad vodoměrem.

doplněno 19.01.13 20:01:

mnoho z vás radí nahřívat trubku,ale jak? když je všechno v zemi nebo ve zdi a čouhá jenom kousek*sok*

Datum: 19.01.13 22:07
avatar

Podle vašeho popisu trubka ze šachty vede pod verandou, kde se rozdvojuje na kuchyni a koupelnu. Kuchyně teče, koupelna ne. Tzn. že to zamrzlo (pokud vůbec) někde v tom kousku u koupelny.
Zvolil bych tento postup.
Zavřel bych vodu v šachtě, demontoval netekoucí baterii v koupelně a opatrně za účasti nejlépe někoho druhého v koupelně pootevřel hlavní uzávěr vody. Pokud voda nepoteče, je asi zamrzlá (viz dál bod 2), pokud poteče, je problém u baterie (viz dál bod 1).

1) Před pákové baterie - ale nejen před ně - se dávají do trubek sítka proti nečistotám (písku), které tyto baterie ničí - takže zkontrolovat, jestli sítko není zanesené. Pokud zanesené je, vyčistěte ho a namontujte vše dočasně zpět. Po zprovoznění vodovodu ale bude potřeba potrubí pořádně propláchnout vodou opět bez baterie - usazeniny v potrubí mohly zeslabit průtok natolik, že v tom místě došlo k zámrzu (čím menší průměr pro průtok, tím větší šance pro zámrz - viz zamrzání kohoutů a ventilů). Je ale možné, že trubka už je natolik "zarostlá", že bude potřeba časem její výměna.
2) Při hledání zámrzu bych postupoval následovně. Podle polohy baterie v koupelně bych se snažil odhadnout, jestli přívodní trubka od rozdvojení nevede někde vnější zdí domu ( v podlaze pokud tato není "ve vzduchu" to asi zamrzlé nebude) a pokud by to vypadalo, že takto trubka vede, namířil bych na tuto zeď nějaký zdroj tepla (teplomet a pod) a snažil se zeď co nejvíc prohřát. Pokud si na to troufnete, můžete se také současně pokusit o rozmrazování "po trubce" směrem z koupelny - znamenalo by to nenamontovat zpět baterii, ale opatrně ohřívat výstup trubky ze zdi v koupelně. (Samozřejmě jen pokud si jste 100% jistý, že přívod do koupelny je skutečně kovovou trubkou - u plastu to realizovat nelze). Ohřev trubky bych vzhledem k tom, že je ideální celé rozmrazování provádět za aspoň mírně "puštěné" vody, realizoval plynovým hořákem či jiným neelektrickým spotřebičem, protože při zasažení proudem vody při náhle se uvolnivším potrubí je příliš vysoké a hrozí nenezpečí úrazu elektrickým proudem.

doplněno 19.01.13 22:10:

Když vidíte jen kousek té trubky, tak můžete ohřívat jen ten kousek - trubka si to teplo v materiálu roznese dál sama, jen to prostě déle trvá (to platí i o tom, co jsme psal o nahřívání trubky v koupelně - nebude to hotové hned, ale můžete to rozmrazovat taky třeba celý den, pokud to bude hodně zamrzlé).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dahol*
Datum: 21.01.13 11:53
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.