Plíseň v domě

Od: Datum: 17.01.13 11:49 odpovědí: 8 změna: 18.01.13 14:46

Dobrý den.

Prosím poraďte.Máme starší dům.Bydlíme v něm teprve 2 roky a máme velké problém s plísní.Předchozí majitelé moc netopili a my jsme při koupi neviděli nějakou známku plísně.Jakmile jsme se nastěhovali,začali jsme pořádně topit.Teplota u nás je mezi 21-22°C.Větráme tak 2-3x denně po asi 5 minutách.V jedné místnosti jsme udělali loni nové omítky,snížili strop a udělali novou podlahu.Přesto všechno se nám začala,nejen v této místnosti oběvovat velkí plíseň.Používáme elektrický odvlhčovač,který vlhkost zkapalňuje.Přes den musí být celou dobu zapnutý,ale ráno je vše při starém.Vadím to,že nám to ničí nové omítky a také to,že s námi v této místnosti spí naše 3 měsíční dcera.Pokud vím,tak plíseň sama o sobě je jedovatá.V tomto rohu je severní strana,takže nám je jasné,že v této části to bude asi více náchylnější,než ostatní stěny v domě.Jelikož bojujeme s financemi,prosím vás o radu,jak tomuto problému předejít bez zateplení domu,na který momentálně nemáme.Zkoušeli jsme už opravdu všechno,včetně sava.

Děkuji za odpovědi. Aleš


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: drejdl*
Datum: 17.01.13 12:29

Dobrý den, tak to je teda nepříjemný problém. Vlhkost na stěnách je prakticky vždy způsobena kondenzací vzdušné vlhkosti, která nemusí být ani zvýšená. Je tam prostě teplotní gradient vzduch - zeď. Vᚠdům má nejspíše velkou tepelnou setrvačnost zdí - je kamenný? nebo plné cihly? a nestačí se prohřát, když topíte. Snižováním vzdušné vlhkosti toho moc nedosáhnete. Vámi udávaná teplota, na niž topíte, je teplota vzduchu, nikoliv zdi. Zkuste baňku teploměru zabalit do černé látky nebo ještě lépe vezměte plastový obal z kinder-vejce, vyvrtejte dírku na teploměr a natřete na matně černo. Tím zjistíte tzv. globální teplotu a možná budete překvapen - bude o dost nižší. Takže moje rada - topit více, nepřetržitě, větrat. Co nejdříve zateplit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: medvidekaja*
Datum: 17.01.13 13:28

Dobrý den.

Děkuji vám za odpověď.Bohužel nᚠdům má kamenné základy a zbytek je lepen z pálených cihel.Někde jsem ovšem objevil i vepřové cihly.Je to taková slátanina všeho možného.Je mi jasné,že budeme muset dům co nejdříve zateplit,ale s mým předpokladem to bude asi za dlouho.Nejdříve tak za 5 let.Nejhorší z toho i to,že původní majitelé tady udělali nová plastová okna a i ty půjdou brzy do šrotu,jelikož i těsnění je tak plesnivé,že nejde už ani vyčistit.A to jsou okna 5 let staré.Zkusím vaše rady,ale myslím,že budeme muset hodně šetřit a co nejdříve zateplit.Mnohokrát děkuji za vaší odpověď.

Aleš

Od: pepe540
Datum: 17.01.13 14:43

Vlhkost je u starých domů a plastových oken obecně problém, já s tím také trochu bojuju, ale obecně 3x 5 minut je ještě otázka jak, se mi zdá málo. Nejvíce vlhkosti vzniká při vaření a koupání. Obecně doporučuji po každém koupání větrat samostatně ven- pokud máte z koupelny okno ven, nebo jednou denně i v ostatních pokojích vyvětrat aspoň 15-20minut , ale ne stylem na ventilačku - otevřít aspoň jednu polovinu dokořán. ne večer , kdy zatápějí v kotlech. Pokud mrzne - tak s časy jdu dolů , ale pokud je lehce nad nulou tak 15 minut nevadí a zdi se za tu dobu až tak nezchladí a větrám po jednotlivých pokojích. Při vaření máme tu ventilačku , ale ne na 5 minut. Vlhkost z kuchyně a koupelny nepouštět do ostatních pokojů.-Doporučuji pořídit vlhkoměr a větrat i podle vlhkosti. Já mám v kuchyni 60-70%. plíseň se mi také dělala v jedné místnosti. Snažím se větrat více , když je více vlhkosti , mám ještě u rohu odvlhčovač bez elektriky a zatim dobrý. Nejsem stavař a jsou to pouze jen mé praktické zkušenosti. AP

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.13 15:30
avatar

Zásadní chyba je,namontovat plastová okna a pak čekat,až zbude na zateplení.Plastová okna utěsní dokonale místnosti,pak je musíte nechat pootevřená,aby jste nezplesnivěli.Ty odsávače vlhkosti fungují jen v době,kdy jsou místnosti zavřeny.Pokud během odvlhčování ještě větráte,odstraňujete vodu z venkovního vzduchu.A to můžete dělat donekonečna.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.13 18:51
avatar

Medvidku, položím několik otázek,

1) jaká je vlhkost v místnosti

2) je ve zdi funkční hydroizolace

3) složení a síla zdi

4) povrchová teplota stěny v kritických místech

5) povrchová teplota okeních rámů

Pak lze hledat příčinu. Pouhá přítomnost plastových oken není příčina plísní. Chápu Vás, že nemáte na zeteplení, ale určitě lze dočastně zateplit jen některá problematická místa...Savo nepomůže, to je jen mizerné odstranění následků, musíte najít příčinu!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: knick
Datum: 18.01.13 13:02

Já to vidím tak, že větrat, větrat, větrat (jak často rádcové radí) zvl᚝ ve Vašem případě nic moc neřeší. Základy domu z kamene jsou zcela normální, takže nevadí. Cihlová zeď je klasika, ale na dnešní poměry s nedostatečnou tepelnou izolací. Píšete nová podlaha, takže v jakém stavu je izolace proti spodní vodě podlahy a zdí? Není-li žádná nebo už nefunkční, tak je jasný zdroj vlhkého vzduchu v místnostech (je-li rozumné hospodaření s jinými zdroji vlhka - vaření, sušení prádla v místnostech a pod.). Takže určitě pořídit vlhkoměr a větrat podle situace = při vaření a hned uvidíte výsledek vyvětrání. Mám digitální EMOS RS 8461, který na rozdíl od ručičkového reaguje okamžitě. Těsnícími plast. okny je problém zvětšen a zateplením domu (bez odstranění vlhka ze zdí + podlah) se problém nejspíš ještě zvětší. Já mám v problematickém (studeném) místě (uvnitř místnosti) otlučenou omítku a částečně cihly tak, aby se dal nalepit polystyren 2 cm a zaomítnout. To řešení než dojde na radikální. Povrch zdi není tak studený. Před výměnou oken jsem si přečetl velmi užitečné rady p.milancukrar a po vybourání oken nalepil na ostění = boky, nahoru a hlavně dolů polystyren. Většinou se dřív vyrovnal dole otvor pro okno vrstvou betonu. Nyní přijede firma, staré okno vybourá a za chvilku tam máte okno nové. Majitel si pochvaluje, jak byli hoši šikovní, že to měli za chvilku hotové. Potom se při první zimě dlouho diví, jak to, že je vnitřní parapet a okolí okna tak studené a často plesniví. Beton pod oknem nádherně vede mráz z venku dovnitř a parapet je vevnitř ledový. Tak to vidím já. Zdeno

Ohodnoceno: 0x
 
Od: knick
Datum: 18.01.13 13:09

Neumím doplnit, tak tady. Okna jsem dal se stavební hloubkou rámu 96 mm (to je šířka rámu) a tři skla. Počet komor je - jak se někde uvádí, jen trik prodejců, důležitá je staveb. hloubka a to co nejvíc. Dohromady se zatepleným ostěním je vše OK. Zdeno

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.13 14:46
avatar

Zdeno, musím s Vámi souhlasit, hlavně s parapetem. To je častá bolest řemesla a lehce zjistíte, že pod (nebo i okolo ) okna je špalek betonu a ten opravdu vede teplo i chlad..

přeji krásný víkend...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.