Jak nastavit parametry u termostatu AVS 77

Od: Datum: 11.01.13 13:33 odpovědí: 4 změna: 14.01.13 08:43

Dobrý den,

Před 3 měsíci jsem vyměnil starý atmosferický kotel za kondenzační kotel a jsem nemile překvapen. Spotřeba se mi nesnížila, naopak stoupla, a kotel si dělá co chce a kdy chce. Nastavení hodnot servisním technikem nebylo pravděpodobně zvoleno správně a nyní jsem ve fázi nastavování systémem pokus omyl. Když už se zdá, že by to mohlo být optimální = teplota ok + spotřeba ok, tak se zničeho nic zvedne spotřeba io 5 m3/24h. To se periodicky opakuje co 2 -3 dny. Za relatívně stejných klimatických podmínek, neberu v potaz velké výkyvy venkovních teplot. RD je po celkové rekonstrukci, zateplený, panelové radiátory . Mimochodem veškerými investicemi do zateplení a ještě před vyměnou kotle, se mi podařilo dostat roční spotřebu plynu z cca 4500m3/rok na 2800 - 3000m3/ rok. Topím na 21 stupňů den/19 noc. Běžná spotřeba byla 12m3/24 h, nyní 16 m3.

Mám zato, že zakopaný pes je v nastavení některého parametru na termostatu ale kterého?

Potřeboval bych se spojit s někým kdo má zkušenosti s termostatem AVS 77 a kotlem Baxi Prima HT 1,240 a dokáže mi vysvětlit nastavení prametrů. Návod k obsluze mám ale je tak trochu k ničemu, neuvádí co a jak který parametr ovlivňuje.

KORR" Určuje vliv teploty v prostoru na nastavenou teplotu z výroby. Hodnoty se pohybují od 0 do 20. Zvýšením této hodnoty se zvyšuje vliv teploty v prostoru. JAK TOMU MÁM ROZUMĚT?Servisák nastavil 9.

"BUILD" Parametr na stanovení setrvačnosti stavby _ lehká / těžká (1...10 _ nastavení při dodání je 5). Hodnotu je možné měnit pomocí tlačítek+/- . Vysoká hodnota odpovídá prostorám / systému vytápění s dlouhou tepelnou setrvačností a naopak hodnota nízká odpovídá systémůms krátkou tepelnou setrvačností (tepelné konvektory). TO BYCH POCHOPIL, ALE JAK ZJISTIT JAKOU HODNOTU NASTAVIT? Servisák mi tam dal 6. Teplotní spád mám 0,5 stupně cca za 2, při venkovních teplotách kolem 0. Stejně tak dlouho topí kotel. Jede cca 20 min na 90 -80% pak to klesne na 60 -50% a postupně i hodinu jede na 0%. Jo to normální průběh topení? Křivku k Reg mám nyní na 1,5.

předem děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.01.13 14:09
avatar

Základní otázka...

Máte přepočítaný systém a otopná tělesa na nízkoteplotní...aby kondenzační kotel mohl správně fungovat?

Ten parametr KORR bude zohledňovat do jaké míry má ekvitermní regulace "brát ohled" na teplotu v referenční místnosti (některé jiné regulace mají jen "brát ohled - nebrat ohled"...Zde si zřejmě zvolíte "váhu"...do jaké míry ano nebo ne..V návodu na straně 11 to máte popsáno...Čím vyšší hodnota, tím vyšší vliv teploty místnosti. Konkrétní "správný" údaj si musíte vyzkouše sám, to Vám nikod z nás neřekne.

BUILD dtto...musíte vyzkoušet co je pro Vás vhodnější. Čím vyšší hodnota tím "masivnější" stavba (cihlová, betonová), čím nižší hodnota, tím je určena stavba "lehká" tedy např.sendvičová konstrukce, dřevostavba...atd.

Ekvitermní křivky...a další nastavení jsou v podstatě dtto...Teoreticky Vám to může nastavit každý, ale nejlépe je, když v tom domě bydlíte...a nastavení neměníte "každý den 3x" nýbrž necháte to třeba týden "sednout"...a pak pokud nevyhovuje, zkusíte nastavení jiné..

Ohodnoceno: 3x
 
Od: bo*
Datum: 12.01.13 17:15

Otopný systém nijak počítán nebyl. Dle servisáka co mi dělal léta servis na starém kotli mám ale všechny předpoklady pro topení kondenzačním kotlem. Mam v domě dvě bytové jednotky 2x cca 160m3. Ještě mám k dispozici kotel na tuhá paliva, samotížku v 1. patře - rozvod 3/4´´trubky a velké plechové radiátory plus přidavné čerpadlo na stoupačce ve druhém patře ( tenké trubky a panelové radiátory) Funguje to 8 let perfektně a to mohu po zateplení před pěti roky topit max. na 55 stupňů v kotli na pevná paliva, jinak mám přetopno. Je to sice vražda pro kotel, dehtuje, ale zase na druhou stranu je v provozu max 2 týdny za sezonu, jen když udeří silnější mrazy a nebo mám chuť zatopit a "přilepšit " si o víkendu.

S tím nastavováním to dělám přesně tak jak píšete, nastavím hodnoty a čekám 3 - 4 dny co to udělá. Zatím jsem nezjistil optimální nastavení. Teplota v domě je OK ale spotřeba se mi nelíbí. S tím KORR to ale stále nechápu. Nerozumím co znamená čím vyšší hodnota tím vyšší vliv teploty místnosti?

A ještě jedna otázka, dá se na tomto termostatu vypnout ekvitermní regulaci a zkusit topit na konstantní teplotu topné vody?

Datum: 14.01.13 08:43
avatar

KORR je prostě parametr, který při nejniím nastavení prakticky nebere ohled na teplotu v místnosti...a naopak čím vyí číslo, tím více zohledňuje teplotu v místnosti. Jak jsem ji psal, některé regulace mají jen nastavení 1-0...tedy regulace je buď zcela dle ekvitermní křivky, nebo podle vnitřní teploty..Vy ten "poměr" můete nastavovat v mnoha stupních.

Nechce se mi číst celý návod, ale předpokládám, e ekvitermní regulace by vypnout jít měla..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: apem*
Datum: 11.01.13 19:37
Dobrý den mám také kotlel Baxi Prime HT 1,240 mam jej napojenej na 80l bojlerTermostat se mi rozbyl tak sem nastavil kolecko topeni na 38 a mam doma teplotu 21-22c. denni spotreba je 8m3 topeni měd plechove radiatory. Na noc topeni nestlumuji.Rodinny dum 4+1 nezatepleny steny cihla heluz 44cm. Treba vam tyto informace nejak pomohou.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.