Nejste přihlášen/a.
Úsporné žárovky
Jsou opravdu takové terno?
Tak nám včera klekla další úsporná žárovka. Chvíli se loučila, zablikala a záhy zhasla úplně. Přesto, že jsme jí netýrali častým zapínáním a vypínáním, osvěcovala svým studeným, bílým, mihotavých světlem naši domácnost i mysl pouhé tři měsíce.
Mohli bychom to považovat za náhodu _ smůlu na špatný kus. Naše zkušenosti však hovoří celkem jasně proti těmto takzvaně úsporným žárovkám. Navzdory tvrzení výrobců o jejich dlouhé životnosti (i 10 let) u nás žádná z těchto žárovek nepobyla déle než rok. A nezáleželo přitom, zda to byla "levná"neznačková žárovka, nebo "kvalitní"značková. (Například "Philipska"vydržela jen půl roku)
Smutné prvenství v našem pomyslném žebříčku drží žárovka značky Ecolite, která svítila pouhé dva týdny a pak se odporoučela mocným výbuchem, při němž ustřelila plastová část žárovky od kovové objímky a žárovka zůstala viset z lustru na drátcích jako umrlec. Byla to taková šleha, že to vyrazilo pojistky, hlavní jistič a topičům v elektrárně to vyrazilo z ruky lopatu. ...A zkuste takovéto žárovkové puzzle přinést do obchodu k reklamaci... Z krabičky postupně vysypáváte hromádku součástek a přitom tvrdíte, že to vy né, to samo.
Nyní chvíli počítejme. Za 11 wattovou žárovku (ekvivalent 60 W klasické žárovky) jsme zaplatili 100 korun. Budeme-li uvažovat, že svítila 6 hodin denně, pak za jeden den ušetřila oproti klasické žárovce 294 W. To je za měsíc 8,8 kW, za tři měsíce (po které vydržela) 26,4 kW. Při ceně 3,50 za kWH se dostáváme na úsporu Kč 92,40. Odpočítáme-li částku za její pořízení Kč 100, pak ztráta činí Kč 7,60. To je zhruba cena obyčejné žárovky, která by ovšem vydržela mnohem déle. ...Kde je tedy ta úspora?!
Různí ekologičtí aktivisté a zelení Bursíci nás neustále přesvědčují o velkém ekologickém přínosu těchto energii šetřících žárovek. Pan Bursík za používání klasických žárovek dokonce plísnil i prezidenta republiky.
Můj názor je však poněkud jiný. Výroba těchto zářivek jistě není zrovna ekologická a přiznejme si, že drtivá většina těch, které již dosloužili, skončí na skládce spolu s ostatním odpadem.
A úspora energie? Je nutno si uvědomit, že tyto žárovky jsou vhodné jen na místa, kde se často nezhasíná a nerozsvěcuje. Kolik takovým míst máte doma vy? My tak nanejvýš jedno. (Nejlepší je totiž šetřit tak, že zbytečně nesvítim tam, kde to není potřeba). V porovnání s celkovou energetickou náročností domácnosti se pak tato "úspora"jeví velmi zanedbatelnou.
Vždyť co je těch pár Wattů, které "sežere"klasická žárovka například proti dnes tak populárním LCD a plazmových televizorům, které si za hodinu svého provozu vyžádají 500 a více Wattů? (Ještěže žádnou takovou nemáme)
A co pohotovostní režimy u elektroniky? Vždyť kombinace: televize, HI-FI, video a DVD dokáže ve vypnutém stavu, hodinu co hodinu, bez téměř jakéhokoliv užitku spotřebovávat i více než 20 W! To je 173 kWH za rok, přepočteno na peníze 600 korun ročně vyhozených oknem. (doplněno 5.2.2007: V časopisu Chip 2/07 píší o DVD recordéru Sony RDR-HX714, který ve "vypnutém"stavu požírá neuvěřitelných 21,6 W!, v zapnutém jen o 4,4 W více)
A mimochodem. I kdyby se nám podařilo celorepublikově snížit spotřebu energie, její výroba se stejně nesníží. ČEZ ji ochotně a s tučným ziskem prodá do zahraničí, takže ekologický přínos bude opět nulový, a na oplátku nám zvednou cenu za kilowatthodinu, tak jako letos, loni, předloni...
24. 2. 2007 Dneska zhasla další "úsporka"_ No comment
čoveče,no ruku bych za to do ohně nedal, ale řekl bych na 98% že přesně tuto úsporku má moje tchýně a má ji asi 8 let a stále svítí(a to dost ostře i po těch letech) a tenkrát ji stála něco kolem 400,- a to se tchýně málem zhroutila že taková "blbost" je tak drahá
tohle opravdu není zkušenost, je to anipropaganda úsporných žárovek. Osobně si myslím, že super levné úsporky jsou cesta do pekel, pač málo vydrží (brzo se jim snižuje výkon a i když svítí musí se nahradit), ale značkovým se nebráním. Až bude více lidí ochotných zaplatit za žárovku 500,- místo úžasných 50,- bude to dobré. Opravdu se v tomhle případě dražší vyplatí (asi ne oproti 10-ti levným, jen z pohledu méně odpadů a méně starostí).
Ta antipropaganda z toho přímo sálá... což ji necítíš? Kdo má potřebu vyvolávat jména politiků u takové diskuze, ten je na hlavu a nemyslí to upřímně!
Nám to minulý týden udělala jedna nově koupená, vyšroubujte a vraťte tedy vyměňte, nedělají s tím problém.(alespoň u nás ne)
To dělává doutnavka ve vypínači. Většinou to přestane dělat po vychladnutí zářivky a nemá to vliv na její životnost.
Zdravím,
pokud Vám takto blbne úsporka,máte špatně zapojený vypínač k lustru,nevypíná fázi jak by měl ale nulu,tím pádem je úsporka stále pod napětím a může takto blikat
Myslím, že se na ně stejně vztahuje dvouletá záruka. Takže stačí schovat paragon a pak případně vyreklamovat.
To macka80 -To blikání může udělat i něco jiného, vím, že indukce dokáže rozsvítit na chvilku i vypnuté LED svítidlo. Zkuste položit dotaz na elektrice.cz.
jj máš pravdu, levné úsporky jsem v Tescu bez problému vyměnil. Jinak malý tip: koupit si tam žárovky, účty vyhodit. Až nebudou fungovat koupit druhé a za měsíc na nový paragon vrátit ty původní...
Pokud úsporka za 500 vydrží max několik dní po záruce, tak se nezaplatí. Předřadník se skládá průměrně z 20 až 30 součástek. Když po 733 dnech odejde v úsporce součástka za korunu, tak je 500 Kč v prd*li. Ani výrobce značkových drahých za 500 nezaručí, že se ne**sere v předřadníku odpor za korunu den po skončení záruky. Vzniká tak velmi nebezpečný odpad. Další věc je srovnávací Watová tabulka se žárovkami. Co jsem mluvil s lidmi, co mají úsporku, tak všem se svit zdá menší, než by odpovídal tabulce. Ale tabulka nelže, jenom výrobci zatajují, že asi 30% svitu je pro lidské oko v neviditelném spektru.
Abych nevypadal jako odpůrce, mám jednu za stovku ve stolní lampě u počítače. Prodejce a ani distributor nedělají sebemenší problémy při reklamaci. 500 Kč za jednu může dát jenom člověk padlý na hlavu a nebo ten, co neví co s nakradenými penězmi.
Přidávám se k těm kteří jsou spokojení ,ale taky k těm kteří radí investovat do těch dražších.Máme mix 3 z těch prvních když se začaly vyrábět a to jedna je ještě jak se po zapnutí rozsvěcovaly opožděne takže stáří cca 10let a jedou pořád a v pohodě a jejich pořiz. cena 500,- ty co jsou levné kolem 200,- kč vyhoří velice brzy a teď jsme měnili i jednu úplně novou právě z těch levnějších, protože po vypnutí vypínače blikala ,nová už to nedělá.
... navazuji s tím, že úsporky jsou dobré tam, kde ji večer rozsvítím a shasínám, když jdu spát. Nevyhovují ve starých osvětlovacích tělesech, kde působí nepřirozně, nebo špička vyčnívá přes kryt. Vypadá to děsně, když v klasickém litinovém kandelábru svítí výbojka. Takže k počítači 25W opál, do špajzu, na WC, na chodby s automatickým rozsvěcováním, tady všude používáme žárovky obyčejné. Intenzita svítivosti je dána podmínkami. Další problém jsou světla na nižší Volty, tedy hnané přes trafo. Jakmile se vypínají světla a trafo zůstane pod proudem, bere stále proud. Viz informační kartička PRE: Za 24 hodin -
Nabíječka mobil - bez mobilu - stále v zásuvce příkon - 0,5 W
Nabíječka baterií - bez baterií - dtto - 1 W
PC - vypnuto - 2 W ///////// 17" monitor CRT - vypnuto - 4 W ////////// tiskárna - vypnuto 5 W /////// modem - vypnuto 3 W
a další. V postatě se jedná o stav vypnutí vypínačem na přístroji. Proto už i LCD televizory (3 W) se doporučuje vypínat vytažením šňůry ze zásuvky (Panasonic - Viera - uvedeno přímo v návodu).
Řešení je, používat ochranné více zásuvkové zařízení s ovládáním Master pro PC a ostatní zásuvky jako Slave (monitor, tiskárna, modem, repro...) se odpojí automaticky při vypnutí PC.
Pro pohodlné odpojování přístrojů, kromě vytažení ze zásuvky, lze vložit do přívodní šňůry na vhodné místo, třeba nášlapný vypínač, pokud to podmínky dovolí vždy na fázi. Vypínač lze doplnit miniaturní světelnou diodou pro 220 V, která pak signalizuje shasnutím úplné odpojení přístroje - přístrojů.
Žárovka čirá = průhledná, opál je průsvitná a liší se od bílé jakýmsi jemně šedo-stříbrným nádechem. Jedná se o zabarvení skla. Též denní, průhledná s jemně namodralým sklem, žlutá, nebo červená do fotokomory, též se zrcadlovým vrcholem zvětšující odraz paprsku zpětně ze žárovky, které se používají do stojacích lamp a snižují tak dopad paprsků na strop. Tyto dnes, tak zvané obyčejné žárovky jsou ve všech Watážích i paticích. Ke kvalitě žárovek se traduje vtip, možná dnes už vyhořelý.
Přijde do obchodu v Olomóci děda a chce žárovku. Prodavačka mu nabízí obyčejné, nebo Osram, ale ty jsou dražší. Tož děda povídá: "Dajte mi obyčajné a já si jich osram sám".
Zrovna spirály od Ecolite mám a velká spokojenost, hlavně se svítivostí. Pokud vám odchází jak píšete, máte asi problém v rozvodech nebo kvalitě elektřiny. A pokud si všichni zvykneme je reklamovat, nebudou se na ty průkopníky dívat prodavači, jak na holou řiť v trní. První spirálu od Philipse a současně nějaké Číny jsem koupil před třemi roky. Čína odešla před měsícem, značka jede.
Ještě jeden dotaz, koupil jsem reflektorovou Ecolite a lehce bzučí. Máte s tím ještě někdo zkušenost?
Doplněno po tendenčním a neinformovaném článku - to je porozumění, jako s koblihami.
1. Ecolite spirála 26W - 95+10Kč. menší o něco levnější.
2. Žárovky nebudou zakázány, mají být výrobci nahrazeny žárovkami s obdobnými světelnými a cenovými parametry a lepší účinností. Že o tom psaly jen jedny noviny, dokazuje, že Zeman měl pravdu.
3. Zatím jsem viděl jen malou halogenku zatavenou v klasické baňce a od Philipsu to stálo od 300,- . To mi tedy ekvivalentní nepřijde.
4. Navrhuji zakázat jezdit několikatunovým osobním vozům, nebo vozům s vysokou spotřebou. Tam se hned v Bruseli dohodlo, že limity spotřeby musí být různé. Jinými slovy, kdo chce utrácet může.
5. Nenechte se nachytat na LED, jsou drahé, skoro nic nežerou a prakticky nesvítí. Ty opravdu velmi svítivé jsou mimořádně drahé a bude se muset ověřit časem které to jsou. A první reakce jsou, že taky odchází. Připomíná to osvětlení v kině - zde je schod, který nevidíte.
Tyto mrchy jsem koupil asi za 120 Kč.Jak je na fotce jasně vidět,přesto,že by měly mít zhruba stejnou svítivost,jsou tu 2 žárovky normální 40W a 3 ks 7 W šetřilek.skutečně nebýt těch normálních,tak si musím ještě něčím mimo lustr přisvítit.A holik jsem za 3 roky vyhodil úsporek,ani nespočítám.
JABR.
No nevim, má zkušenost s úsporkama je naopak bezproblémová. Máme je skoro ve všech pokojích auž si ani nevzpomínám že by nějaká odešla, když to vezmu jinak- jen u mě v pokoji mam žárovku cca 3 roky páč se tam dávala silnější.
Ano stalo se že nějaká odešla po pár měsících...stane se a co? Nikdy se nikomu nic nepokazilo v záruce? Pokud vám odcházejí hodně tak bych to viděl na nekvalitní vedení, kolísání v síti 230V...
Je to dost vyhraněný názor. Je fakt, že obsahují rtuť a mnoho neznalců to vyhazuje do koše. Chce to osvětu. Používám usporky mnoho let a vždy si na ně fixkou napíšu datum nasazení do ostrého provozu. Co se týče životnosti, mě vydrží 1-3 roky (Osram, Philips, Rendl, Polux) nebo taky některé měsíc (Selecta, Ecolite, Eurolite).
Přesně tak, dobrá odpověď. Měření jsem neprováděl, ale mám stejný subjektivní dojem. Je to takové umrlé světlo. Je jich už vyrobeno mnoho, tak se to musí nějak "ekologicky" prodat.
... a když úsporky nekoupíte, tak Vám to EU nařídí - NE! - EU nenařizuje, EU zařídí, aby se normální žárovky nevyráběly. Je zboží, jsou s ním problémy. Tak jsem si udělal zásobu jako za RVHP.
Úsporné žárovky úsporné z hlediska provozu jsou, to je podle mě celkem bez debaty. Příjem 100W nebo 14W udělá za celý rok svícení slušný rozdíl. Stačí koupit kvalitní výrobek a opravdu bude svítít řadu let bez problémů.
Jiná věc je ale zda jsou tyhle žárovky ekologické!
Klasická žárovka je extrémně jednoduchá na výrobu - stačí pec na sklo, pár drátů, wolframové vlákno a pak už jen z toho vysát vzduch Výrobní postup jednoduchý, po skončení živtnosti zbyde zase jen obyčejné sklo a kov = bezproblémová recyklace.
Úsporky již ale obsahují mimo jiné i řídící elektroniku a vzácné plynu. To všechno dohromady znamená nesrovnatelně vyšší spotřebu energií při výrobě a po skončení životnosti i velké problémy ohledně možností recyklace.
Vzato kolem a kolem, klasické žárovky tedy potřebují víc energie při provozu, úsporky zase při jejich výrobě a následné likvidaci. Kdyby se to počítalo všechno dohromady, dost možná by se zjistilo že ve výsledku vlastně úsporné žárovky nejsou vůbec úsporné...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.