Výměna plynoměru vyšší spotřeba

Od: ® odpovědí: 10 změna:

Dobrý den.Před 5 dny mi byl vyměněn plynoměr v klasickém desetiletém cyklu.Jsem docela pečlivá a vše si pravidelně kontroluji zapisuji atd..Nový plynoměr mi 100 % ukazuje více proti puvodnímu starému.(který byl špatný je ted otázka).Jen krátce dvě srovnání.

Až do včerejšího dne bylo skoro 14 dní stálé a teplotně stejné počasí.(ideální na porovnání)Termostat zapnut na 20C.Starý plynoměr udělal denně cca 10m3 nový mi dělá denně 13m3.Mám starý kotel Gasex a plynovou karmu.Horší věc kterou jsem zjistila že při vypnutém kotli mi udělají věčně plamínky na kotli a karmě 31 jenotek na plynoměru (pravé okénko) za hodinu.(běží jen plamínky).Takže když celý den poběží jen plamínky udělá to to skoro 0,750m3 to je strašné.Na starém plynoměru jsem bohužel plamínky neměřila ale měřila jsem v lété kolik mi plynoměr udělá za den a ten udělal za běžný den (karma 2 osoby,vaření,plamínek kotel)asi 0,800m3...Tedy závěr : starý plynoměr 0,800m3 den léto při běžném užívání nový plynoměr 0,750m3 den jen když budou zapnuté věčné plamínky.Nový plynoměr znatelně počítá více.

Co dál ted?Když to propočítám za rok rozdílu budu si muset pěkně připlatit jen díky výměně plynoměru.Prosím nepiště mi že starý kotel gasex a karma jsou neusporné , špatné atd.To vím to není ted podstatné.Podstatné je že pro oba plynoměry jsou vstupní podmínky stejné a přesto měří uplně jinak..Ted si i vzpomínám mám známého v plynárnách a ten mi říkal "počkej až dostaneš nový plynoměr ten počítá uplně jinak" budeš nemile překvapena jako by to bylo nepsané pravidlo a známa věc.

Prosím co si o tom myslíte? Ukazoval špatně starý nebo nový.Nebo žádný a je to dáno (to je ale strašná představa)

Vím že mi ted čeká reklamce plynoměru,zkušebna atd...prostě otrava.

Ale mi zajímá váš názor na věc,zkušenosti,doporučení

děkuji Jana

10 odpovědí na otázku

 

 


2x
avatar miramira

můj názor je takový, že nové měřidlo měří přesneji a lépe než staré. taková je zkušenost. Chyba bude v zastaralých spotřebičích.

 


1x
avatar ben

Dobrý den, tak jsem se díval do návodu na plynové topidlo Gamat 461 (wavky). Tam je uvedeno, že plamínek spotřebuje 0,3 m3 zemního plynu za 24 hodin. Vím, že wavky nemáte, ale může Vám to posloužit jako příklad, že ta spotřeba po nasčítání není malá. Proto se má mimo sezónu tento plamínek zhasínat. Tím se dá uspořit docela dost m3 plynu. Zdravím!

 


0x

Plynoměry (a další měřicí přístroje) se pravidelně mění právě proto, že s časem ztrácejí přesnost, respektive zpravidla podměřují. S plynoměry skušensoti prakticky nemám, ale vodoměry mohou měřit třeba i o 50 % méně. Takže bych očekával typicky, že plynoměr zkontrolují a potvrdí, že měří správně s vysvětlením ,že starý už měřil špatně.

Jen doplním, že veškeré náklady s revizí plynoměru (demontáž, montáž, kontrola, cestovné) budete muset uhradit. Nakonec budete ráda, když po Vás nebudou chtět doplatit rozdíl za větší odběr plynu na starý plynoměr než bylo vykazováno. ;)


A to já se zase nenechám.A už vůbec nevidím duvod něco doplácet.Jeden velký spor s jednou obrovskou společností už jsem kdysi měla a i když mi každý odrazoval že vše prohraju at se do toho nepouštím tak jsem měla pravdu a vyhrála..Když se budeme pořád někoho bát něco říct nebo se postavit a krčit se tak to tu bude vypadat ještě hůře než vypadá ted a budou s náma zametat...Přece se nebudu bát reklamovat plynoměr aby nebylo bububu od mocipánů co nás okrádají každý rok...

Klidně to zaplatím ty náklady ale chci mít jistotu že ten nový který ted budu mít 10 let! ukazuje správně.

Opravdu mi nepřijde normální že plamínek na karmě a kotli udělají za den! 3/4 kubiku.

3/4 kubíku za den je přibližně 0,5 litru za 1 minutu (pro představu používám litry - 1 kubík = 1000 litrů), to už se ale nezdá tolik, že?

Měřidla spotřeby jsou také vyráběna čím dál citlivější. Je to sice elektřina, ale pamatuji elektroměr "Křižík" po babičce, který neroztočilo ani 30W spotřeby absorpční ledničky. Další, myslím "Siemens" už ano, ale nepohnula s ním nabíječka od mobilu. A ten nejnovější, elektronický už "vidí" i tu.

Pokud risknete finanční ztrátu, můžete dát měřidlo přezkoušet. Amatérsky by se dalo sledovat správnou funkci počítadla při konstantním odběru, v pravidelných intervalech sledovat, zda údaj narůstá plynule a např. se při přetáčení "nepostrkuje" občas vyšší řád. v praxi je to ale obtížně proveditelné. Chyba by měla být teoreticky spíš v počítadle, vlastní měrné zařízení by nadhodnocovat spotřebu pravděpodobně nemělo.

 


0x

Neřešte plamínek. A už vůbec ne v zimě. To teplo z toho plamínku se nikam neztratí. Zůstane v podobě tepla v kotli.

Ahoj. Zabu, tohle je naprostý nesmysl. Cokoliv v kotli nebo v karmě vyhoří, vytáhne tah komína ven. Přece musí vytáhnou i plnej výkon kotle.

Řešit 0.800m3 a nebo 0.735m3 je nesmysl. Pokud chcete něco ušetřit, je nutné obě topidla vyměnit za jedno kombinované s piezo zapalovačem plamínku. Jaká koliv výměna čehokoliv starého se určitě vždy vyplatí. Novější kotle mají při stejném výkonu hořáků nižší spotřebu plynu.

 


0x

Odpověď autoru příspěvku "jana 222" z 11.1.13 - 07:22" a též dalším poškozeným.

S nainstalovaným novým plynoměrem máme stejnou potíž. U všech spotřebičů, velkého kotle i stálých plamímků měří dvojnásob vysokou spotřebu. Vytápět plynovým kotlem je nám tím znemožněno, za nynější naměřenou spotřebu budeme trvat na odpisu poloviny kubíků plynu. Od roku 2006, od kdy si plynaři za vše, včetně velkého zisku, určovali ke své spokojenosti věrohodným výpočtem cenu za kaýdý odebraný kubík, stav plynoměru neustále zapisujeme, spotřebiče jsou od počátku na spotřebu za hodinu trvale nastavené. Proto je nepřípustné, aby stejný objem plynu nyní nějakým novým (i když snad vylepšeným) měřením zdvojnásobili. A dokonce je vyloučeno, aby se odběratelům měřil objem diskriminačně rozdílně, nerovným způsobem, jde o zločin v desetitisících Kč/rok. Dokud nebudou všem odběratelům nainstalovány tyto nové plynoměry, musí býti provaděn a to již nyní u těch několika nově osazených plynoměrů, řádně 50 % odpočet kubíků naměřeného plynu.

Posílám číslo mobilního telefonu 775060990, je užíván jen pro SMS - ne k hovorům, v odpovědi mně sdělte Váš e-mail, tím se pak ozvu. Jedinci toho mnoho nezmůžou, proto i u dalších poškozených - je třeba se k prosazení a k obraně spojit a žádat též i odškodnění za znemožnění užívání svých topných zařízení. Zdraví Vás JAR.

 


0x

Pro miramira: Mluvíme každý o něčem jiném. Podle pořekadla - já o voze, ty o ...

Neřešíme nehospodárnost spotřebičů, to za prvé. Stejně jako paní Jana, měřili jsme u trvale seřízených spotřebičů (bez automatiky pro přerušování hoření, kotel, hořáky sporáku, plamínek stálý), se stopkami v ruce u plynoměru, spotřebu za hodinu. Mám 3 x vyměněný plynoměr a nikdy, ani po výměnách, se vážné rozdíly ve spotřebách stojících za hovor nekonaly, zapisujeme stále od roku 2006. Teprve tento poslední, zlepšený nový, již lépe měřící plynoměr zaznamenává příkladně u kotle za hodinu tři kubíky (minulé roky - dříve pouze 1,5), kuchyňský sporák za měsíc vaření 13 kubíků (dříve pouze 3 až 7). Z projektování topení je mně známo - jak spotřebiče tepelnou energii (svojí měnící se účinností) hospodárně převádí, nebo převáděli, že to se stále konstantním průtokem plynoměrem při měření absolutně nesouvisí.

Cenotvorba pro měrný kubík plynu byla před léty vytvořena s danou v té době možností. To je rozprodeje pomocí ne těchto nových plynoměrů, ty by rozprodej nakoupeného množství správně v kubících zdvojnásobily. Výpočtem stanovení ceny by však povinně vyšlo na výši poloviční. Zdá se, že tato příležitost může svádět i k snadnému navyšování zisků.

V obchodech též nemají rozdílné měřiče množství, kde by jste za stovku dostal koš plný a vedle kupující jen koše půl, to by bylo sousto pro inspekci. Připomínám to proto, že v sousedních domech, doposud s dřívějšími plynoměry, i po výměně, mají u stejně seřízených spotřebičů zaznamenávaný odběr pouze poloviční. Brzy to však bude problém všech.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]