Většinový vlastník nemusí hledět na menšinu?

Od: Datum: 10.01.13 22:46 odpovědí: 10 změna: 11.01.13 12:39

Jsem-li většinovým vlastníkem domu, ale v tom domě bydlí 5 % vlastník a má tam trvalé bydliště, mohu dům prodat a jemu pak vyplatit 5 %? Nebo musím s ním mít písemnou dohodu o zrušení a vypořádání vlastnických podílů a musím mu najít náhradní bydlení?

To je přece v rozporu s paragrafem 139Obč.zákoníka, ne?

O hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů. Při rovnosti hlasů, nebo nedosáhne-li se většiny anebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.01.13 00:15
avatar

Prodat klidně můžete, ale jen svůj podíl a navíc musíte jako prvnímu nabídnout odkup právě spoluvlastníkovi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sponzor
Datum: 11.01.13 09:13

Pane Cyrile, jde o nejednoduchou problematiku. Máte jistě pravdu v případě, že se nejedná o většinového vlastníka. U většinového, který chce prodat svůj podíl platí jiná zásada. Tedy aspoň, co zatím na internetu čtu. Většinový vlastník (51-99%) nebo třeba dva, jejichž podíly na nemovitosti činí dohromady většinu, tedy 51-99%, kteří se rozhodnou prodat celou nemovitost (tedy ne jen své podíly) ji prodat mohou způsobem uvedeným "Docentem". Po prodeji menšinové vlastníky vyplatí podle jejich % podílu. Menšinový vlastníci se tomuto 100% prodeji ovšem mohou bránit a to ale soudně.

Prodat jen svůj podíl bývá často nemožné a většinou hodně ztrátové. U většinového vlastníka někdy i zbytečné, když může prodat dům jako celek a nemusí se obávat soudní obrany menšiny.

-

Pokud dům vlastní samí menšinový vlastníci, např. pět lidí, každý z nich má 20%, pak se minimálně tři (tedy 60%) mohou domluvit (nejspíše písemně), že dům chtějí prodat (menšina je tedy přehlasována) a mohou po předkupní nabídce menšině jej začít prodávat, viz "Docent".

Pokud všichni s prodejem souhlasí, pak se sepíše dohoda o zrušení a vypořádání vlastnických podílů. A pokud jen menšina, tedy jeden či dva vlastníci tohoto názorného domu, chce dům prodat, pak bude muset využít cesty zdlouhavé, finančně nákladné a ne zcela jisté soudní cesty Žaloby na zrušení a vypořádání vlastnických podílů.

Pokud se v něčem pletu, prosím opravte mě, píšu jen, jak to chápu já a sám budu velmi vděčný za opravu!

Datum: 11.01.13 00:45
avatar

Nejdříve je nutno nabídnout spoluvlastníkovi a je na to formulář http://www.pravnik.cz/forum/t…p-podilu-na-nemovitosti.html. Nutno zaslat " do vlastních rukou " nebo si nechat potvrdit kopii, že převzal atd. Na vyjádření má spoluvlastník tuším 60 dnů. Když nereaguje nebo odmítne, je možno uskutečnit prodej, ale ne za částku NIŽŠÍ než bylo nabídnuto spoluvastníkovi, Pokud bys to nabídnul levněji a spoluvlastník to zjistí, tak mu první právník, kterého si vezme, napadne prodejní smlouvu a soud ji prohlásí za neplatnou. Je už dost pozdě a tak nevím jestli jsem to popsal srozumitelně. Rozhodně tento akt nepodceňovat, protože někdy spoluvlastníci kopou.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: sponzor
Datum: 11.01.13 08:51

Takže díky Obč.zákoníku §139 jako většinový vlastník (tedy s vlastnickým podílem na domě 51-99%) potom, co menšinový spoluvlastník nevyužije svého předkupního práva, mohu dům prodat jako celek (100%) a po prodeji tomu menšinovému vlastníkovi vyplatit jeho 5%? Chápu to takto správně?

Moc děkuji za předchozí rady a ujištění

Datum: 11.01.13 09:09
avatar

podlě mě je hned v úvodu dobré se dohodnout s menšinovým vlastníkem co a jak a sepsat o tom nějaký zápis nejlépe s ověřenými podpisy. Menšinový vlastník má nejspíše předkupní právo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sponzor
Datum: 11.01.13 09:33

Když dům prodám, co s tím 5% vlastníkem, který má v domě trvalé bydliště a jediný tam bydlí? Jde o bláznivého, totálně nezodpovědného člověka, který má velmi slušný příjem, ale celý jej rozvrcává a mě na dům nikdy nepřispěl ani korunu, ani na daně dle svého podílu, neplatí žádný nájem. Nyní jsem v situaci, kdy dům už musím prodat, protože jeho stav je pro mou peněženku už zcela neudržitelný. Ten mladík ovšem odmítá dům absolutně opustit, ač ví o mém plánu prodeje už 2 roky. Jak je to právně? To jej před dům vyvede policie až na katastru bude napsán nový vlastník nehledě na to, že nemá kam jít, že si nic nesehnal? Nebo jsem ještě zatížen povinností mu sehnat náhradní ubytování?

Od: artik*
Datum: 11.01.13 10:07

chci se zeptat , jestli v domě má byt , který je jeho + 5% podíl na domě , nebo má jen 5% podíl na domě?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 11.01.13 11:05
avatar

To je zajímavý dotaz. Byl bych stejného názoru, jako @cyril , tzn. prodat můžete jen svůj podíl.

§ 139 OZ bych chápal asi jinak, než Vy, ale nejsem právník, takže možná úplně špatně:

Odstavec 1) - - - (1) Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně. - - - bych chápal tak, že s "právním úkonem" musejí souhlasit všichni spoluvlastníci bez ohledu na velikosti podílů. A prodej určitě právním úkonem bude. Ovšem převodem podílu se speciálně zabývá par. 140, takže je nutno se řídit jím.

Vámi uváděný odstavec 2) - - - (2) O hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů. Při rovnosti hlasů nebo nedosáhne-li se většiny anebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud. - - - se, podle mne, týká užívání společné věci (tzn. pronájem bytů v bytovém domě, hospodaření s pozemkem apod.). Prodej domu mi jako "hospodaření s domem" nepřipadá.

Tak a teď ten § 140: - - - Převádí-li se spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké (§ 116, 117). Nedohodnou-li se spoluvlastníci o výkonu předkupního práva, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů. - - - Celý paragraf hovoří jen o převodu podílu, žádný nárok na celek vyplývající z většinového podílu nezmiňuje.

To jsou tedy mé důvody, proč si myslím, že nakládat můžete jen se svým podílem. Případně zbývá obrátit se na soud. Ale tento případ mne skutečně zajímá. Můžete uvést nějaký věrohodný zdroj, ze kterého by vyplýval nárok 95% vlastníka na možnost prodeje celého domu? Případně až získáte nějaké oficiání rozhodnutí, mohl byste ho sem napsat? Díky.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.01.13 12:04
avatar

Já se také domnívám, že majitel 95% podílu může prodat jen to, co má zapsáno v KN a to je 95% podílu na domě. To co nemá ve vlastnictví a tedy zapsáno v KN NEMŮŽE PŘECE PRODAT resp nevím o tom, že by to bylo možné. Pokud s rodiči vlatním dům a mám 75% domu, přece jej neprodám střechu nad hlavou, jim nic neřeknu a zinkasuji. To myslím není podle práva.

doplněno 11.01.13 14:22:

Ok. N. Z.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: sponzor
Datum: 11.01.13 12:39

Ano, máte pravdu, JÁ SE PLETL a mé teorie byly zavádějící, byly mylné! Opravdu mohu prodat jen svých 95% nebo podat žalobu na zrušení a vypořádání vlastnických podílů. Ptal jsem se přímo dobrého právníka. Děkuji moc za rady, mám v tom konečně již jasno.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.