Jakou zvolit sílu zdiva a zateplení bungalov

Od: Datum: 06.01.13 17:46 odpovědí: 22 změna: 10.01.13 17:38

Dobrý den,

budeme stavět bungalov tvar L svépomocí (15x15x7,5x8x8,5x8). Okna od východu přes jih (zde většina oken z pokojů) na západ.

Na severní straně žádná okna (max. nějaký luxfer na prosvětlení chodby). Chceme stavět z Heluzu nebo Porothermu. Jakou by jste nám doporučili sílu zdiva a sílu zateplení? Chtěli bychom jít do tenké zdi a silnějšího zateplení. Doporučujete u zdiva koupit cihly vycpané polystyrenem (porotherm), či vatou (heluz) - případně které a proč? A nebo jen obyčejnou dutou cihlu vyplněnou vzduchem?

přítel uvažuje i nad 30-35cm cihla(plněná izolací) a 10cm zateplení.

Střechu budeme mít pultovou - zde by jste doporučovali jak silnou izolaci?

Vytápění plánujemeprimárně krbem (s rozvody teplého vzduchu do pokojů) a podlahové topení.

Děkuji za odpovědi. Případně dopíši více info, budeli třeba.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.01.13 18:11
avatar
Nevím co řešite. Stejně vám plány musí udělat někdo kdo má patřičné vzdělání v oboru a s ním se domluvíte na tom co vám finanční situace dovolí. Vzhledem k tomu že všechny nově kolaudované budovy musí mít od letoška energetický štítek, vám nikdo nedovolí udělat stavbu kde by tepelné ztráty neodpovídaly normě.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.01.13 19:48
avatar

dobrý den, rozhodně důrazně nedoporučuji Vámi udávaný poměr 35 zdiva a 10zateplení. Je již dávno vyzkoumané, že pro snížení tepelných ztrát je vhodnější poměr zdiva ku izolantu až 1:1. Volte tedy zdivo do 30cm, a zateplení 20 a i více cm. NAvíc máte bungalov,kde nebude potřeba tlusté zdivo z důvodu statiky, takže by to mělo být OK. HELUZ dělá vše proto, aby zákazník kupoval co nejtlutší zdivo -tj. vymýšlí cihlu plněnou vatou nebo polyšem, ale mě se to zdá drahé a pořád kombinace 30tky porézního zdiva a 20tky polyše je co se týče úniků tepla myslím výhodnější.

doplněno 06.01.13 19:52:

ta chodba Vám zabírá relativně velkou část půdorysné plochy domu a pokoje jsou poměrně malé někdy až nudlovité.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 06.01.13 20:06

a to budete mít svépomocí i povolení ke stavbě včetně projektové dokumentace a nakonec i kolaudaci?*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mrkvovastava
Datum: 06.01.13 21:12

co to s tim ma spolecneho?

Od: jendad
Datum: 06.01.13 21:23

Já bych doporučil kuchyn vyměnit s TV stolkem. Aby vedení teplé vody bylo co nejkratší a nemusel jste odpouštět zbytečně vodu. Kuchyn tedy bude hned u té technické místnosti.

Jinak pokud budete dělat zděný dum, tak jak tady doporučovali slabší zed a tlustší izolant .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.13 22:42

Poradnou zed z Porothermu 44 nebo 50 Si a nezateplovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.13 06:48
avatar

tohle je odpověĎ odborně nezpůsobilého přispívatel. Tl. zdi 45 se dává zejména ze statických důvodů pro stavby dvoupodlažní a vyšší. Žeď bungalovu v tl. 44cm je "zhovadislost". Kdo tomu jen trochu rozumí, tak to pochopí. Mj. nedbejte na příspěvky typu : udělej to takhle" když není napsáno dále, proč to tak máte udělat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mrkvovastava
Datum: 07.01.13 07:09

ano, ja vim, že zeď tenká a izolace tlustá; nekde jsem četla, že dokonce v poměru až 1:2 (zed-izolace), ale to už mi příjde dost; Jen nevíme jakou minimální tu šířku zdi a zda ji kupovat už vyplněnou něčím nebo satčí jen vzduchem; Projektant nam moc neradi, ten to proste kresli, jak rikame (pokud to neodporuje nejakym normam).

Datum: 07.01.13 10:14
avatar

Hm, tak to je chyba na začátku tvorby práce. Projektant by měl sám dobře vědět a radit. Nejde o to jakou cihlu koupit - vyplněnou něčím nebo dutou, ale jaké zvolit celkově souvrství pro zeď resp. DŮM. Na toto nejsem specialista, počkáme na rady dalších. Opakuji tl. cihly pro bungalov 44cm je z hlediska statiky předimenzované. Někomu "strašně" vadí , že je polyš na vnější straně domu a más tím osobní a i jiný problém. Ja v tom problém nevidím. Hrubým odhadem doporučuji se pohybovat v tl. izolace a stěny kolem 1:1 v celk tl. do 50cm.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mrkvovastava
Datum: 07.01.13 05:58

v technicke mistnosti bude zabudovany krb se zadnim plnenim, proto rozmisteni takove

Od: rv
Datum: 07.01.13 13:25

Tenká nosná zeď + vnější izolace. Nejlépe vychází plný materiál, plné pálené cihly vyjdou cenově stejně jako vápnopískové, kvůli pracnosti jsou lepší vápnopískové bloky. Vytápění krbem je špatně regulovatelné, stejně tak jako podlahové vytápení, proto potřebujete vysokou akumulaci, kterou dá plný materiál. Nemá cenu platit za trochu vaty nebo polystyrénu v cihle když stejně budete zateplovat. Zateplit tak, abyste se k tomu nemuseli kvůli cenám energie za pár let znovu vracet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.13 18:50
avatar

já jen doplním, žecihly heluz nejsou špatné. Je však zapotřebí s nimi dělat správně. Vím o domě, kde se užily a v několika místech (min 3X) bohužel zámky cihel byly k sobě dány tak špatně, že po dodělání bylo vidět mezerou skrz ven! to je nepřijatelné a jedná se o místo průchodu zimy. Podotýkám,že na stavbě byl přítomen investor, tak vedoucí tak i dozor a nakonec se ty spáry zatmelovaly pěnou,což je docela marné. Ještě že jedna byla aspoň do garáže, ale i tak u heluzu ty zámky cihel vedle sebe nejsou nikterak těsné a vidím v tom problém této cihly. Dělňasům se nechce cihla co zrovna nesedí dávat z ruky, tak jí tam nalepí stů co stůj, než by použily jinou. Pak je ale tepelný odpor v ři.i.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.13 20:03
avatar

Vážená paní.

Na Vaší otázku není jednoduchá odpověď. Je to na několikahodinovou debatu o Vašich prioritách. Hodně záleží, kdo stavbu postaví. Na jeho kvalitě práce.

Uvědomte si funkčnost nosné zdi. Ta má unést stavbu se střechou. Dále musí plnit tepelnou izolaci. Je dokázáno, že dnešní cihly, aby splnili součastné DOPORUČENÉ normy, popřípadě výhled na 25 let dopředu, musí být kočkopsi, nebo silné zdi nad 50cm.

Proto je levnější a modernější postavit slabou zeď a silný izolant. Co je slabá stěna je opět na dlouhou diskuzi. Když se podíváte do technického katalogu třeba největšího výrobce cihel HELUZ, najdete možnost nosné zdi od 17cm. ALE takovou zeď musí někdo umět postavit a využít. Zřejmě nenajdete projektanta, aby uměl navrhnout takovou stěnu. Páč do takové nemůžete zasekávat instalaterské a ostaní zažízení. Na takovou stěnu pak dáte 30cm izolace a máte skvělou stavbu. Klidně bez obav můžete začnout na síle 20-25cm síly stěny. Více je jen mrhání peněz. K tomu dodáte 20+30cm izolace, ale opět s kombiunací ostatních izolací v domě. Příklad, dáte stěnu 25+25cm, bude stěna OK. Když ale do podlahy dáte málo izolace, nebo do stropu dáte jen 25cm, tak celkově nemáte vyváženost izolací stavby

Klidně s ptejte dále..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mrkvovastava
Datum: 07.01.13 21:36

Dobrý den pane Milane,

jsem rada, ze jste se zapojil do diskuze. Stavbu bude realizovat přítel (má střední svatební školu, ale jako projektant pracoval jen necelé dva roky - změna povolání nesouvisela s jeho schopnostmi projektovat), doporučení k práci samotné bude čerpat především od strýce zedníka (asi 50letý šikovný pán) a dále pomocníci. Na odborné věci budeme zvát firmu (rozvody vody, odpadů,..).

Čistě můj neodborný dotaz: 20 cm cihla stačí na zabudování různých rozvodů? Dále zde někdo navrhoval cihlu plnou, co si o tomto řešení myslíte a jak se stavíte k cihlám vyplněných izolanty? Stačilo by podle Vás cihlo-vzduch + izolant, nebo je lepší dát př. 30cm vyplněná cihla ilozantem (plystyrenem, vatou) a na to ještě 10 cm zateplení - čímž bych dospěla k tenší zdi.

Dále by mě zajímalo zda je lepší vybrat Porotherm nebo Heluz. Četla jsem, že Heluz má lepší tepelně izolační vlastnosti, avšak je křehčí (tedy pro dělníka to znamená citlivější práci). Cenově si nejsem jista, ale zdá se mi, že Heluz vycházel dokonce dráž.

Moc děkuji za Vaši odpověď.

Datum: 07.01.13 21:47
avatar

není zač děkovat, pobavil jse m se malým překlepem...má svatební školu... to se stává..

při stavbě 20cm můžete dát kabel svisle dolů, ale nemůžete vysekat vodorovně odpad 100mm. Rozumíme si? V tom je umění vyprojektovat domek, aby se do zdí moc nesekalo. Plnou cihlu myslíte opravdu plnou cihlu 14x29x6,5cm, nebo myslíte cihelný blok?

Určitě bych nedával kočkopsa, cihlu vyplněnou vatou ani perlitem..

Obyčejný cihelný střep ... http://www.heluz.cz/katalog/c…plosnym-lepidlem-926647.xhtml

Všimněte si popisu cihly. Stavte se a ukážu Vám pevnost Heluzu Porothermu. laik to nepozná na pevnosti. Co je levnější je diskutabilní, páč různé akce Vám zyhýbají s cenou. Nevím přesnou spotřebu cihel pro Vaší stavbu, ale odhaduji, že cena může být asi 120000Kč. Když seženeta o 5% dražší, tak kolik je to na celé stavbě?

Je to hra s čísly..Zákazníkům říkám, že řekněte si výsledek a já Vám to na to spočítám..

Odkud jste?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.01.13 00:01

Obrovská chyba je asi v projektantovi. On by Vám měl všechno vysvětlit. Být na vašem místě - začal bych právě výměnou projektanta.

Jinak nechci být kritický a jednat o tom na co jste se neptala, ale ta dispozice je dost nešťastná.

Stačí do vyhledávače napsat porotherm heluz a najdete dostatek diskuzí, ale dopředu říkám, že se nedočtete k žádnému konstruktivnímu závěrečnému rozhodnutí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 10.01.13 08:18

jestli jsem to dobře pochopil, tak si projekt budou malovat sami.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mrkvovastava
Datum: 10.01.13 11:32

Projekt jsme si navrhovali sami. Nesouhlasim s jeho nevhodnosti. Uzivatelsky (pro nase potreby) i dispozicne vzhledem ke svitu slunce, postaveni na pozemku a jeho okoli naprosto vyhovuje. Jen WC u vstupu tam nebude.

 

Od: olaf71*
Datum: 10.01.13 11:45

pod projekt se musí podepsat někdo, kdo má opravnění projektovat pozemní stavby a ten někdo v projektu uvede kompletní řešení stavby od A do Z včetně použitého materiálu podle nějakých norem. navrhovat můžete co chcete

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mrkvovastava
Datum: 10.01.13 12:50

Promiňte, nemusíte ze mě dělat hlupáka. Takové základní informace samozřejmě vím. Avšak projektant vždy raguje na přání zákazníka (jeli to v přijatelných normách). Sami si můžeme zvolit zda chceme širší zeď a víc izolace, zda půjdeme do cihel plněných vatou nebo vzduchem..Toto je podle přání, potřeb a možností zákazníka. Stejně tak si můžeme zvolit, jak chceme dům vnitřně organizovat.

Datum: 10.01.13 13:45
avatar

na olaf příspěvek nehleďte. Teorie je zřejmě jeho parketa, ale praxe bývá spíše taková, že právě investor určuje dispozici (tudíž Vy). Projektant to jen učesává, aby nebyly zásadní problémy v návrhu. On taky není uživatelem, že. Normy jsou většinou obecné a přesné věci v mnoha případech přesně nestanoví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.13 17:38
avatar

paní Mrkvová, máte naporostou pravdu. běžné je, že si namalujete sami barák, jak si ho představujete, co a jak má být, z čeho postavit, jak velké vyskoké široké, a podle toho najdete projektanta. Stává se, že mnoho projektantů neumí namalovat dům dle Vašich představ. Musíte hledat jinde.

Určitě to bude taky za jiné peníze. Páč když má projektant program na stále projektuje šíři zdi 40cm, tak to má namakaný praxí. když mu ale sdělíte, že chcete cihlu 25cm a 30 cm izolace, je vedle...

Přeji jen správný výběr.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.