Jaké zvolit vytápění pro novostavbu

Od: Datum: 30.12.12 17:11 odpovědí: 12 změna: 02.01.13 08:43

Pěkný nedělní večer,

před zimou jsme dokončili hrubou stavbu našeho RD (bez oken) a já se zavázal, že behem zimy zvolím způsob vytápění našeho domu. Níže něco o domě:

- je obdélníhového tvaru (cca 12,5 x 10,5 metrů),

- je postaven z cihel HELUZ 44 STI na celoplošné lepidlo,

- má plochou střechu se spádem cca 2%, na jižní straně je 52 cm izolace (polystyrenu EPS 100S) a na severní cca 30 cm,

- okna budou s trojsklem (Ug = 0,6 W/m2K, Uf = 0,9 W/m2K),

- v přízemí jsou směrem na jih 2 fr. okna o šířce á 2,4 metru,

- obývacím pokoji je vyzděn komín SCHIEDEL UNI plus pr. 200 mm,

- plánujeme zateplení 10 cm vaty, fasádu kombinací velkoformátových desek, dřeva a omítky.

Původně byl dům navržen bez zateplení, s dvojskly v oknech, s menší vrstvou izolace na střeše a pro vytápění měl sloužit plynový kotel. Po těchto úpravách nevím, jestli je plynový kotel stále vhodný pro výtápění našeho RD (pořizovací náklady kotle + přípojka) nebo lepší zvolit nějaký jiný druh (elektrokotel / přímotopy a k tomu rekuperace). Poradí mi prosím někdo znalý této problematiky?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.12.12 17:14
avatar
V tomto pripade jsou idealni elektricke primotopne panely se zonovou regulaci...v kombinaci s VZT jednotkou s rekuperaci tepla.
Cenove to nebude o mnoho drazsi nez plynovy kotel s rozvody a dalsim potrebnym..a provozne to vyjde rocne za hubicku.
doplněno 30.12.12 17:20: P.S. Pokud nemate vylozene nedostatek financi, pak bych zvolil elektrokotel a klasicke rozvody a telesa.Kdykoliv v budoucnu pak bude mozne osadit jiny zdroj tepla..a nebude nutno zasahovat do obytnych mistnosti..
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.12 21:10

Děkuji za odpověď. Jsem v této oblasti úplný laik. Mohl byste prosím rozepsat zmíněné řešení. Přímotopným panelem je myšleno nějaké zařízení, které se zapne do zásuvky v dané místnosti a lze na něm nastavit teplotu, je to tak? Jak bude ohřívána voda?

V případě elektrokotle je voda ohřívána a koluje v topné soustavě? Rekuperace je s tímto vším nějak spojena nebo je zcela nezávislým systémem?

Každopádně v tomto případě získám také levnější sazbu na elektřinu, je to tak? Náklady na vytápění u našeho domu nebudou asi moc vysoké, ale náklady na ohřev vody už bude asi jiná částka...

Děkuji za Vaše rady.

Datum: 30.12.12 21:50
avatar
Vice Vam rad napisu, ale az v novem roce..Ted uz nepracuji
Budu se snazit pamatovat si tuto otazku a vratit se sem, az budu mit volnou chvilku a budu v kancelari u PC.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.12 22:01

Děkuji. Přeji pěkného Silvestra a hodně úspěchů v roce 2013.

Datum: 02.01.13 08:43
avatar

Jak jsem slíbil...vracím se k Vaší otázce.

Ano, pokud by byl použit investičně nejjednodušší systém, pak by se v každé místnosti osadil přímotopný elektrický panel (ev.podlahové elektrické vytápění např.v koupelně). Pak se dá pořídit k tomuto systému komfortní regulace pro každý prostor zvlášť, tedy jak nastavení teploty, tak časových pásem atd.).

V případě elektrokotle by bylo nutno provést klasický trubní rozvod a panelová tělesa stejně jako u plynového vytápění, nicméně i přes vyšší investiční náklady by to mohlo mít v budoucnu své plusy...Není pak problém přejít na jakýkoliv jiný zdroj vytápění (tepelné čerpadlo, plyn, tuhá paliva, solární přitápění...atd.).

Rekuperace tepla přes VZT je zcela nezávislá...i když se dá vybudovat třeba i systém, kde je pomocí "odpadního" tepla ze vzduchu ohřívána teplá užitková voda.

Samozřejmě by jste měl výhodnější sazbu za kWh...20h denně levnější proud..

Teplá voda by se ohřívala v el.zásobníkovém ohřívači...nebo pomocí tepelného čerpadla integrovaného do zásobníkového ohřívače..Pak máte ještě různé možnosti kombinace se solárním systémem atd.

Náklady na ohřev TV jsou v případě ohřevu elektřinou a při spotřebě 200l teplé vody za den cca 27Kč...Samozřejmě při nižší spotřebě vody nebo v případě doplnění systému solárními termickými panely je tato částka ekvivalentně nižší.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fribble*
Datum: 30.12.12 17:58

Z vlastní zkušenosti bych doporučil plynový kondenzační kotel s ekvitermní regulací - modulovaný výkon řízený ekvitermem je snad zatím nejúčinější způsob vytápění hned za tepelným čerpedlem, ale náklady na pořízení se nedají srovnat. A se skoro bezplatným el. topením po dostavbě Temelína již zkušenosti mám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.12 18:14
avatar
Ekvitermni regulace je samozrejme mozna i u elektrokotle...a zadne bezplatne topeni neexistuje a ani existovat nemuze.
U modernich domu dnesnich standardu el.vytapeni neni zadna katastrofa a vychazi provozne levneji nez plynovy (i treba kondenzacni) kotel..
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.12 18:11
avatar

Peletový kotel ... nákup pelet mimo sezónu, různé prodejní akce. Každopádně nezávislost na monopolním dodavateli! A je úplně jedno, jestli vám prodá plyn nebo elektřinu, vždy to zaplatíte i s chlupama a bez remcání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 30.12.12 19:59

Malý dotaz - proč máte komín 200mm .To je pomale na kotel 20kw! A i vložka s takovým odkouřením by vás vyhnala z domu . Do nízkoenergetických domu (cca 3-6kw) vám stačí komíny 150mm . Na ten mužete napojit kamna třeba třeba jotul f 500cb nebo regency f 3100(20kw) . A to už jsou staložárné kamna.

http://www.kominictvi.com/cz/…kanadska-kamna/kanadska-kamna

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.12 21:14

Původně tam chtěl krbař dát 180 mm, ale ještě neznáme spotřebič, který tam bude připojen. Proto dal 200 mm. Napojovací díl mám objednat 200/180 mm.

Datum: 30.12.12 21:12

Tak jsem se díval na peletové kotle a připadají mi docela drahé (80 tis. Kč). Musel bych k tomu ještě vyzdít komín, což jsou další peníze. Návratnost by byla asi dlouhá + zabere to docela hodně místa. Nebo se pletu?

Datum: 31.12.12 01:23
avatar

Záleží na výkonu a designu. Mám 3 roky 10+2kW Edilkamin přímo v obýváku za cenu cca 50000 Kč a přechodem z plynu je už rok zaplacený! Pokud bych použil "průmyslovější" řešení a třeba českého výrobce ... Vyzdít komín není nutné, stačí samonosný-nerez o průměru 80mm. Účinnost je 96%, 1m nad kamny udržím na komínové trubce ruku a z metráku pelet je 6kg popela. Mám (podle projektu) i elektrokotel 10kW včetně zvýhodněné sazby.Ekonomika elektriky proti peletám je úplně mimo rozsah. Tolik z praxe ...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.