Odlitky ze sádry

Od: Datum: 28.12.12 21:02 odpovědí: 15 změna: 29.12.12 22:38

Nevím kam zařadit tento dotaz. Zkoušeli jste někdy dělat odlitky ze sádry? Pokud ano, jakou sádru použít? Zkoušel jsem šedou sátru na instalatérské práce. Nejsem s tím spokojen. Nevím jestli dělám chybu nebo je to špatná sádra. Nebo to má jen dlouhou dobu tvrdnuté a sušení? V noci jsem udělal odlitek kolečka o průměru cca 8-10 cm, tloušťka asi 3-4 cm. Když jsem dopoledne rozbil formu, tak materiály byl ještě úplně měkký, tj. nelámal se, ale dal se příliš snadno škrabat. Kdybych to chtěl nějak opracovat tak by to mohlo prasknout. Jak dlouho by měla sádra na odlitky schnout?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kjanik112*
Datum: 28.12.12 21:48

Na takovéto práce se používá sádra alabastrová-je tvrdší . Měli by ji mít v prodejnách pro výtvarníky, a nebo zavolat nějaké štukatérské firmě.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.12.12 22:02

Je ale pěkně drahá. 1kg 225 Kč

Datum: 28.12.12 22:20
avatar

Já teda skočil u nás do Praktiku, koupil pytel bílé sádry asi za 25kč a všechny odlitky do deseti minut byly tvrdé, takže už jsem je mohl vyndat a nechad proschnout venku. Taky záleží jaký zvolíte poměr sádra:voda. Já mívám takové kašovitější, že to po namíchání drželo tvar. Taky záleží na tom z čeho je forma. Pokud z nějakého prodyšného nebo nasákavého materiálu, tak to schne rychleji než když je to třeba v plastovém kelímku.

doplněno 29.12.12 00:32:

Aha to bude ono. Nechte to tam třeba přes noc přes dvě. To by mělo stačit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.12 23:17

Bylo to ve sklenici, tak asi to schlo pomalu... A dával jsem řidčí sádru, aby dobře zatekla do mezer.

Od: moto®
Datum: 29.12.12 09:24
avatar

V tom je právě problém, správně zpracovaná sádra neschne, ale tuhne vnitřní chemickou reakci. Takže jste měl přebytek vody ve směsi.

Já to dělám tak, že do nádoby s vodou, sypu sádru tak dlouho, než se přestane ponořovat a začíná zůstávat navršená nad hladinou, samozřejmě sypu kruhovitě po celé ploše hladiny, aby nedělala v některém místě pyramidu. V ten moment kdy mám po celé ploše hladiny trochu vyčnívající sádry, přestanu sádru přidávat, směs promíchám a zpracuji.

Zpracovat se ale musí rychle, znamená to mít vše ostatní předem promyšlené a připravené. Dělával jsem různé modely pro laminování. Když jsem dělal malé, kupoval jsem bílou sádru v drogerii. Když jsem dělal velké věci, tak šedou sádrou ze stavebnin ve velkém balení, nějakou štukovací sádrou bych se nedoplatil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 28.12.12 22:49

Každé řemeslo má spoustu fint a fíglů, které si laik ani neuvědomuje. Velmi záleží na správném míchání sádry. Vždy se sype sádra do vody, tak, aby vyčnívala.Nechá se nasáknout a hned se rychle rozmíchá, není dobře ji dlouho míchat. To je třeba si předem vyzkoušet.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.12.12 23:18

No vida, a já to dělám naopak. Vodu přidávám do sádry jako do prášku. Mám to namíchané a rozmíchané za minutu-dvě.

Datum: 29.12.12 06:07
avatar

Platí, zásada, že se sype sádra do vody, jak už bylo psáno výše.
Finty např.:
- čím teplejší voda, tím rychleji sádra tvrdne
- sádra tvrdne rychleji, když se do ní přidá trochu soli
- sádra tvrdne pomaleji, když se do ní přidá malířský klih (klih pro malíře pokojů - jestli se ještě dnes prodává netuším) - pozor, s přídavkem tohoto klihu pak věci ze sádry takto upravené ve vlhku rády plesniví)
- sádra tvrdne pomaleji, když se do ní přidá ocet, mléko, kamenec

Něco o práci se sádrou např.:
http://www.naseinfo.cz/stavby…hu/sadrovani/jak-na-sadrovani
http://www.rucneprace.szm.sk/navodsadra.html
http://grafika.webzdarma.cz/sochar.html

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 29.12.12 15:24

Nic jsem do ní nepřidával, ale při malování jsme přidávali normální barvu primalex na zpomalení tvrdnutí. S tou šedou sádrou spokojený nejsem. Už třetí den je to stále měkké. Pokud si vzpomínám jako dítě jsem si dělal z bílé sádry odlitky do formiček a to po zaťukání bylo perfektně tvrdé. S tou šedou mám ale dlouhodobě špatné zkušenosti a moc nechápu jak to někdo může používat na instalatérské práce (je tam napsáno na zarovnáívání povrchů). Ale tak přece pokud dám sádru kolem hmoždinky a vidím, že ani třetí den to neztvrdlo jak by mělo, tak asi ten obraz na to nepověsím, protože by se to pravděpodobně vydrolilo nebo vylítlo ven. Naopak jsem používal bílou sádru na zesvětlení tmavé malířské barvy (primalex) a vznikla mi z toho světlě zelená kaše, které po aplikování na stěnu, zatvrdla a vzorek perfektně držel... Zkrátka, šedou už nikdy kupovat nebudu, to si musím zapamatovat - nevidím pro ní využití.

A co se bílé sádry (té za deset korun na kilo v malýřských potřebách) týče, tak s tou máte jaké zkušenosti. Když do toho zaschnutého dlubáte nehtem, udělají se tam díry nebo ne?

Datum: 29.12.12 22:05
avatar

Ja k psal kolega níže, šedá sádra je stavební, takže na přichycení el. vodičů v drážkách a pod. Utěsňovat hmoždinku a pod s ní dost dobře nejde, protože pokud ji zarovnáte na úroveň omítky, poleze vám skrz malbu minimálně při prvním pokusu vymalovat. U bílé to nehrozí - ledaže by jste maloval na černo;).
Bílé sádry je několik druhů a podle toho taky rychle tvrdne (více najdete v odkazech výše). Jinak je rozdíl, jestli je sádra zatvrdlá a nebo kompletně proschlá. Velký odlitek bude prosychat třeba týden i déle, pokud dávám hmoždinku do sádry, tak otvor vyluxuju, vystříkám vodou, nacpu tam sádru a hmoždinku a za cca 10-15 tam natočím šroub (namazaný jakýmkoli tukem - pokud ho tam budu šroubovat na sucho, tak tu sádru protočím a vytáhnu ven, takže to je špatně) a klidně na něj hned věším cokoli (samozřejmě, nejde tohle udělat, pokud máte díru o průměru 20mm a dáváte tam 6mm hmoždinku - tam se to musí nechat vytvrdnout aspoň 1 den).
Podle toho, co jste psal, děláte při míchání sádry někde chybu - voda se lije do sádry, po rozmíchání už se sádrová kaše nesmí ředit atd. Ještě maličkost - sádra by neměla být moc stará (dobu si nepamatuju, ale omezení tam je), protože pak taky nechce tuhnout. Na podřadné práce (zasádrování elektroinstalace apod) to ale tak moc nevadí.
A jen mimo soutěž - když už potřebujete zesvětlit maliřskou barvu, tak se to dělá zinkovou nebo titanovou bělobou. A dávat na zeď plošně sádru není moc dobrý nápad - sádra "táhne" vodu a opět zeď může ve vlhku plesnivět (pokud použijete obyčejnou klíženou malbu). Že sádra "tahne" vodu je vidět třeba na tom, že když vymalujete, tak zasádrovaná místa schnou podstatně déle než okolní omítka.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.12.12 17:27
avatar

Šedá je stavební ne instalatérská.ale asi by chtěla ješte déle nechat tvrdnout.Lepší je ale použít bílou,modelářskou sádru za pár kaček .Eventuálně lze vyztužit (obdobně jako beton)!

doplněno 29.12.12 17:31:

To H4ever-tak je ta sádra asi "strhlá". Pokud dnes používají vodáci sádru ,tak minimálně ,spíše "dráteníci" (eletrikáři) a drží po pár minutách a vo tom to je!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.12 22:14

Ta novější vrstva je kupodivu tvrdší než ta starší... Vodáci?

Datum: 29.12.12 22:32
avatar

Aha - takže vodáci = instalatéři, dráteníci = elektřikáři;)

doplněno 29.12.12 22:35:

jo a vodáci jsou taky ještě lidi od Vodovodů a kanalizací (nebo jak to je dnes kde pojmenovaný).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.12 22:38

Tak těma instalaterskéma prácema jsem myslel právě elektroinstalaterské práce (právě to přichytávání kablů).

Datum: 29.12.12 22:14

Díky všem za odpovědi a rady.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.