Krbová kamna kouří

Od: Datum: 28.12.12 18:27 odpovědí: 13 změna: 30.12.12 21:09

Dobrý den, mám dotaz ohledně krbových kamen. Koupily jsme si byt a nové krbová kamna,bydlíme úplně nahoře a pod náma jsou dvě rodiny, který také topí krbvovkama. Tudíž na jeden panelákový komin kde se dřív topilo pomocí kotle, jsou ted napojeny dvě rodiny plus já. Poprvé jsme topily v krbovkám a bezproblému,tah dobrej všechno ok. Po nějkým dni jsme tam přišly ( jeste tam nebydlíme) a smrad uzenýho po celým bytě, všimly jsme si že se z kamen hulí a to vždy když pod náma začínají topit. Po chvílce to přestalo,ale pořád je to citit když tam přijdem. A někdy, když chceme zatopit tak nám to nejdem vůbec do komina ale vše do mistnosti. Jak to že mi jde kouř do krbovek a ze zavřených krbovek a ze zavřených všech otvoru mi to jde do mistnosti? Co mám dělat aby mi kamna nehulily když netopim přece nemužu řict tem podemnou netopte, hulí mi to do obejváku :-D

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.12.12 18:36

Dnes si precti problematiku kominu zde: http://www.ceskestavby.cz/jak…nove-systemy-vlozky-5280.html

A pripravuj se na podani podnetu na mistni stavebni odbor, podezreni z neopravneneho pripojeni se ke spalinove ceste, zadost o revizi spalinovych cest autorizovanym kominikem.

Je to o hubu.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 28.12.12 18:38
Máte vymeteny komín?
Ohodnoceno: 0x

Od: uska®
Datum: 28.12.12 20:24

Jste v posledním patře domu- kolik metrů komínu je nad vámi? Je to minimálně 5 m? Máte povolení k připojení? Co revizní zpráva od kominíka?

Letos mi kominík nechtěl dát revizi na nový komín. Důvod byl, že do jednoho komínu o průměru 200 cm byly napojeny 1 krbovky v přízení a 1 krbovky v patře.

Od: krbovky
Datum: 28.12.12 21:56

Tak 5m je to určitě myslím že i více. Povolení k připojení nejspíš nemám a kominík tam letos byl platila jsem nějakých 200kč, u mě doma teda nebyl jen zkontroloval komin tod vše. Ale proč nemá třeba paní podemnou ten problém, proč to hulí mě. Já prostě ty krbovky tam potřebuju nedovodu si představit že celou zimu budu topit elekt.kotlem. Já vím že bych měla mít asi nějaky povolení, ale koupila jsem si byt do osobního vlastnictví a mám komín tak ho přeci využiju ne :) já jen nechci aby mi to hulilo do nově udělaných prostorů. Už ted mi to tam smrdí uzeninou...furt větrám a snažíme se na to přijít...pomohl by třeba kouřovod s klapkou?

Datum: 28.12.12 23:22

Pominuli fakt, že vše asi nebude tak jak má být - tolik spotřebičů by asi k jednomu komínu připojeno být nemělo, tak důvodem je fakt, že než se komín zahřeje a spaliny tedy budou prodit jím, ubírá se kouř místy s nějakým tahem, protože jste (jak píšete) nejvýše, tak si i skrze Vaše kamna najde cestičku a Váš byt bude opuštět, třeba digestoří, nebo ventilátorem v koupelně apod. prostě místy, kde je taky nějaký tah, který po vyhřátí "pravého" komínu přestane být významný. To znamená, pořídit třeba ventilátor s roletkou, která se sama uzavírá, zpětnou klapku pro digestoř apod., ale vše je jen jakési polovičaté a dost nebezpečné řešení. Protože nastane situace, že sousedé zatápí a vy máte puštěnu třeba onu digestoř, tak nemalé množství kouře a tedy i oxidu uhličitého jde k Vám... K udušení zkrátka jen krok...

Datum: 29.12.12 05:04

Přiměl(a) jste mne se zase ponořit do norem a předpisů pro komíny.
Když sem to řešil kdys dávno pro sebe, platilo, že co patro domu, to průduch, připojení (sopouch) muselo být nějakým (už nevím jakým, ale dá se to dohledat) výškovým přesahem a do jednoho průduchu nesměly být zapojeny spotřebiče z více pater (jednoduché, blbuvzdorné - otrávit se vlastně nešlo - naši předci nebyli vůbec blbí a to tvrdím, že platí skoro ve všem).
Nyní (už několikátá) novelizace sází kromě jiného i na výpočty, za dodržení určitých parametrů (přiznám, toho bych se bál, když s eněkdo splete, otrávíte se vy a ne on). A z nich jsem vyčetl, kromě jiného, že vaše připojení (pokud jsem vámi zadané údaje správně pochopil) odporuje normě - doplněno 29.12.12 05:19:

http://www.kamnari.cz/cz/117.…prehledny-vytah-z-csn-73-4201 článek 3.1 o zásadách připojení spotřebičů na pevná paliva
http://www.nakominuzalezi.cz/index.php?k=5&s=15
a další. Hledejte nejnovější verze norem, je tam v průběhu let několik novelizací.
V každém případě doporučuju problém co nejdříve řešit s někým opravdu znalým ( ne s xxx v hospodě, co vám řekne " to je dobrý"), protože tohle vaše připojení opravdu hrozí otrávením.
Jinak samozřejmě počítejte s tím, že při řešení vašeho problému narazíte na problém se sousedy (finance na úpravy, hádání se kdo byl napojený dřív - pokud platí zásada 2 a dost atd.)

Datum: 29.12.12 15:15

Ta zásada, že do jednoho komínového průduchu NESMÍ být připojena kamna umístěná v různých patrech platí stále! Proto se stavěly tzv. stromečkové komíny. Ve Vašem případě bude mít asi přednost partaj bydlící v nižším patře, která lépe využije komínový tah. Požádejte o souhlas majitele domu a posléze si nechte vyprojektovat moderní komínový systém, který umístíte vedle stávajícího komínového tělesa a který bude jen pro Vaše krbová kamna. Pak budete bez problémů a dobře topit!

doplněno 29.12.12 17:06:

Ještě pčidávám znění platného článku ČSN, který řeší Vaší problematiku :

Datum: 29.12.12 18:10

Majitel bytovky není, každý má koupený byt do osobního vlastnictví . Komín využíváme jen my 3 rodiny protože komin je na naši straně. Moderní komínový systém to je asi o pěnězích, já je ted nemám potřebuju jeste udelat koupelnu a kuchyn..atd.. JÁ VÍM ŽE NESMĚJÍ BÝT DO JEDNOHO PRŮDUCHU VÍC KRBOVÝCH KAMEN NEŽ JEDNY. Ale vím že jsme tam topily a bez problému, tah všechno dobrý krasně to hořelo žadny čoud nic. Tak že to jde... Je to prostě bytovka ze 6 rodinami,dřiv tam byl kotel. Krbovky mame od Haas+sohn Meru,nový.. a pak zase je den kdy prostě to nejde ani zatopit..zkusim jeste koupit klapku do komína a proste když se topit nebude tak se to uzavře..na komin nemam připojeny nic jen ty krbovky ...digestoř atd jeste nemám. A neznáte někoho v podobný situaci a normálně jsou na komin více krbovek a jde to?

Datum: 29.12.12 19:41
Jo zname a funguje to, ale jak uz jsem vám psal nahoře, je třeba vymést komín. A to klidně dvakrát třikrát za zimu, pokud je úzký. Uz jste to mohla mít dávno vymetene za tu dobu co to řešíte. Kupte si s ostatními jednu štětku a můžete vymetat každý měsíc, protoze to neni žádná sranda. Může vás to udusit, aniž cokoliv ucitite .

Datum: 29.12.12 20:01

Komín je v pohodě, nedávno tam byl i komeník asi je to dva měsíce a říkal že ok. A i prometl komín. Mě nejde do hlavy že jednou to je v pohodě jednou zase to hulí, jednou tah výbornej a jednou tah naprosto žádnej.. A ty vaši známí mají klapku? a měly s tim problémy? tak jako ja? Jinak já musim všem poděkovat, ani jsem netušila že najednou mi přijde tolik rad a odkazy na stránky a tak jste hodní, ted je mi líp když vím že to tak někdo má a jde to

Datum: 30.12.12 12:29
Mamka to má v rodinném domku, sestra je napojená v patře do stejného kominu . Žádné klapky nemají, jen je treba alespoň dvakrát za topnou sezónu vymést. Musí se sundat koleno a ucpat komín při vymetani . Pokud topite do jednoho komina tři, tak za dva měsíce uz je nejvyšší čas. Taky záleží jak často a čím všichni topí. Brikety někdy dělají divy. Zkuste mrknout zrcátkem, mnohdy stačí malý komín, pak staci málo a ztratí tah a dle počasí nemusí táhnout vubec.

Datum: 30.12.12 18:21

Tak to je ten kominík pěkný hazardér, pokud Vám dal potvrzení o provedené kontrole a vyčištění komína a neuvedl tam závadu, že jsou na jeden průduch napojena v různých patrech kamna. Až se někdo otráví kysličníkem uhelnatým (může to být třeba na jaře, kdy komíny špatně táhnou), tak může jít do basy!

Datum: 30.12.12 21:09

Přesně tak, je to o hubu. Že to někomu prozatím funguje a jste všihni ještě naživu je jen o štěstí. Stačí náhodná souhra několika faktorů a jde o život. Stačí aby jste netopili, byl blbej tlak, na dům foukal vítr z blbýho směru, u Vás někdo pustil digestoř, sousedi pod Váma zatopili a vy si šli po obědě zdřímnout,...navždy.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.